Դեղ՝ միայնության դեմ
Ամերիկացի գիտնականները մշակել են հաբ՝ միայնության դեմ։ The Guardian-ի հաղորդմամբ՝ սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տվել, որ ԱՄՆ բնակչության 25-75%-ը միայնության զգացողություն ունի։
Չիկագոյի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ գլխուղեում տեղի են ունենում քիմիական ռեակցիաներ, որոնք մարդկանց մղում են իրենց նմանների հետ շփման։ Սակայն, եթբեմն, դրանք արգելափակվում են տագնապի ու վտանգի զգացողություններով։ Այդպիսի իրավիճակում մարդը չի ձգտում սոցիալիզացիայի, չնայած, նախկինի նման ունի դրա կարիքը։
Գիտնականները հայտնաբերել են նյութ՝ ալոպրեգնանոլոն, որն ազդում է գլխուղեղի այն հատվածների վրա, որոնք պատասխանատու են զգացմունքների և վատ հետևանքների սպասումների համար։ Մի խումբ մեծահասակների խմբի հետ անցկացված փորձը, որոնք պարբերաբար ընդունում էին այդ հաբը, ցույց է տվել, որ այդ պարագայում միայնության զգացողությունը թուլանում է։
Հետազոտության հեղինակները չեն ձգտում շփման ակտիվությունը մեծացնել արհեստական ճանապարհով, այլ ճնշել տագնապի զգացողությունը և սոցիալական շփումների նկատմամբ ունեցած վախը։ Նոր դեղամիջոցը կօգնի հաղթահարել հոգեբանական արգելքները։

В США изобрели лекарство от одиночества
Американские ученые начали разработку таблеток от одиночества, сообщает The Guardian. Социологические опросы показывают, что 22-75% жителей США испытывают чувство одиночества.
Ученые из университета Чикаго выявили, что в головном мозге происходят химические реакции, которые побуждают людей общаться с себе подобными. Но иногда они блокируются чувствами тревоги и опасности. В таком случае человек перестает стремиться к социализации, хотя по-прежнему нуждается в ней.
Ученые обнаружили вещество, которое благотворно влияет на зоны мозга, ответственные за эмоции и ожидание неприятных последствий – аллопрегнанолон. Эксперимент с группой взрослых добровольцев, которым прописали регулярный прием препарата, показал, что в результате приема ощущение одиночества ослабевало.
Авторы исследования стремятся не повысить коммуникабельность искусственным путем (как, например, под влиянием спиртного), а подавить чувство тревоги и боязнь социальных контактов. Новый препарат поможет им снять психологические "блоки".