1977 թվականին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետների հանդիպման ժամանակ ընդունվեց հետևյալ սահմանումը. սեռական առողջությունը մարդու կյանքի սոմատիկ, հուզական, մտավոր և սոցիալական ասպեկտների ամբողջություն է, որը դրականորեն հարստացնում է անհատականությունը, բարձրացնում մարդու հաղորդակցման հմտությունները և սիրելու կարողությունը։
«Սեռական առողջություն» հասկացությունը ներառում է՝
• սոցիալական և անձնական էթիկայի նորմերին համապատասխան սեռական ու վերարտադրողական վարքից հաճույք ստանալու և այն վերահսկելու ունակություն,
• ազատություն վախից, ամոթի և մեղքի զգացումից, կեղծ գաղափարներից և այլ հոգեբանական գործոններից, որոնք ճնշում են սեռական ազդակները ու խաթարում ինտիմ հարաբերությունները,
• սեռական և վերարտադրողական գործառույթների կատարմանը խանգարող օրգանական խանգարումների, հիվանդությունների և թերությունների բացակայություն։
Մարդու սեքսուսլությունը ծառայում է երեք հիմնական գործառույթի․
• պրոկրեատիվ (վերարտադրողական կամ սերունդ տալու գործառույթ),
• հանգստի (վերականգնողական, հեդոնիկ),
• հաղորդակցական (իմաստալից հաղորդակցության և սոցիալական գործունեության կարևոր բաղադրիչ):
Ժամանակակից աշխարհում սեքսուալությունը ենթարկվել է էական փոփոխությունների. հոգեբանական և սոցիալ-մշակութային գործոնների աճող դերի պատճառով սեռական գործունեության այնպիսի դրդապատճառը, ինչպիսին վերարտադրությունն է, մղվել է երկրորդ պլան՝ զիջելով սեռական բավարարվածության, հանգստի և հաղորդակցության անհրաժեշտությանը։
Ներկայումս, զարգացած երկրների մեծ մասում կյանքի տևողության աճի միտումով պայմանավորված, տարեցների սեռական ակտիվության հարցը դառնում է հրատապ խնդիր: Կա միֆ, որ սեռական ակտիվությունը տարիքի հետ անպայմանորեն նվազում է: Պարզվում է, որ այս պնդումը բավարար ապացույցներով չի հիմնավորված, ուստի տարեց մարդիկ անհանգստանալու կարիք չունեն:
Ինչպես ասում է հայտնի կինոհերոսներից մեկը՝ քառասուն տարեկանում կյանքը նոր է սկսվում։ Եվ սեռական կյանքը, անշուշտ, չի ավարտվում թոշակի անցնելով։ Այնուամենայնիվ, տարիքային փոփոխություններ տեղի են ունենում․ պարզապես պետք է տեղյակ լինել դրանց մասին՝ ավելի լավ հարմարվելու համար։ Ֆիզիկապես առողջ տղամարդկանց մոտ սեռական ակտիվության փոփոխությունները տեղի են ունենում դանդաղ, սովորաբար սկսվում են 55-60 տարեկանից հետո։ Կանանց մոտ դրանք արագ են տեղի ունենում դաշտանադադարի սկսվելուն պես, սովորաբար 50-ից 52 տարեկան հասակում։
Ժամանակակից սեքսապաթոլոգների համար ծերությունը չի նշանակում ցանկության անկում և սեռական ակտիվության ավարտ: Այս ոլորտի մասնագետները պնդում են, որ սա միշտ կախված է յուրաքանչյուր մարդու կյանքի անհատական առանձնահատկություններից և հանգամանքներից: Առաջին հերթին, սեռական հարաբերության որակը կախված է սեռական զուգընկերոջ առկայությունից: Ավելին, ֆիզիկական առողջությունը, նախորդ սեռական հարաբերությունների հաճախականությունն ու որակը, ինչպես նաև սեռական գրագիտությունը կարևոր են տարեց անհատների լիարժեք սեռական կյանքի համար:
Իրականում այս տարիքում ի՞նչը կարող է ազդել սեքսուալության վրա: Կան բազմաթիվ պատճառներ: Օրինակ՝ տարբեր բժշկական վիճակների համար նշանակված դեղամիջոցների ընդունումը (հակահիպերտոնիկ դեղամիջոցներ, հանգստացնող միջոցներ, հակադեպրեսանտներ և այլն): Քրոնիկ հիվանդությունները նույնպես ազդեցություն ունեն՝ կամ ուղղակիորեն խաթարելով օրգանիզմի հորմոնալ հավասարակշռությունը, կամ նվազեցնելով սեռական հակվածությունը՝ պայմանավորված ֆիզիկական հիվանդություններով կամ հիվանդության պատճառով առաջացած հոգեբանական ու սոցիալական խնդիրներով (ճարպակալում, շաքարախտ և այլն): Կանայք դաշտանադադարի ընթացքում հաճախ ունենում են հեշտոցի չորություն և առաձգականության նվազում, հեշտոցի արտանկում, միզարձակման անզսպություն:
Տարեց մեծահասակների մոտ սեռական հարաբերությունների հաճախականությունը նվազում է, բայց այս բոլոր փոփոխությունները լիովին նորմալ են։ Պետք է ընդունել և հարմարեվել դրանց, ձեր և ձեր զուգընկերոջ կարիքներին՝ առաջնորդվելով փոխադարձ սիրով և հարգանքով։ Այնուամենայնիվ, մեծահասակների ոչ ոք խորհուրդ չի տալիս ձեռնպահ մնալ սեռական հարաբերություններից. ընդհակառակը, խրախուսվում է կանոնավոր ինտիմ մտերմությունը՝ առանց զգալի ընդմիջումների։ Դադարից հետո կարող է դժվար լինել վերադառնալ նախկին մակարդակին։
Ներկայումս սեռական դիսֆունկցիաների մեծ մասի համար արդյունավետ բուժումներ կան: Ո՛չ հիվանդները, ո՛չ էլ բժիշկները չպետք է անտեսեն այդ խանգարումները՝ դրանք վերագրելով տարիքին: Ցանկացած սեռական խնդիր պահանջում է մանրակրկիտ գնահատում և համապատասխան բուժում:
Մեծահասակ տարիքում բազմաթիվ հիվանդություններից, այդ թվում՝ սեռական դիսֆունկցիայից խուսափելու համար, յուրաքանչյուր կին դեռևս 35 տարեկանից իր բժշկի հետ պետք է սկսի մշակել անհատականացված կանանց առողջության ծրագիր։ Այնուհետև նա պետք է խստորեն հետևի դրան և անհրաժեշտության դեպքում ճշգրտի այն։ Կնոջ կյանքի տարբեր փուլերում կան հատուկ բնութագրեր, որոնք պահանջում են մահրակրկիտ ուշադրություն։ Հետևաբար, ամեն ինչ սկսվում է կնոջ ներկայիս առողջական վիճակի գնահատմամբ՝ ապագային նախապատրաստվելու համար։
Հետազոտությունից հետո հնարավոր է չորս տարբերակ.
• առաջին՝ լիարժեք առողջություն,
• երկրորդ՝ առողջություն, բայց ծանրաբեռնված մի շարք հիվանդությունների զարգացմանը նպաստող ռիսկի գործոններով,
• երրորդ՝ արտաքինից առողջ կնոջ մոտ առկա թաքնված հիվանդություններ,
• չորրորդ՝ հիվանդության կամ հիվանդությունների ակնհայտ առկայություն։
Ի՞նչ հետազոտություններ են անհրաժեշտ կանանց 35 տարեկանից հետո
Գինեկոլոգիական հետազոտություններ.
• հեշտոցային հեղուկի վերլուծություն (թույլ է տալիս որոշել հեշտոցային միկրոֆլորայի վիճակը, բորբոքման առկայությունը և pH-ը),
• պապանիկոլաուի թեստ (ցիտոլոգիական հետազոտություն, որն օգնում է հայտնաբերել արգանդի վզիկի ուռուցքի նախաքաղցկեղային կամ քաղցկեղային բջիջները),
• կոնքի օրգանների ուլտրաձայնային հետազոտություն (արգանդի և հավելումների վիճակը, այսինքն՝ արգանդի միոմաների առկայությունը, արգանդի խոռոչի պաթոլոգիաները, ձվարանների կիստաների և ուռուցքների առկայությունը և այլն)
• կրծքագեղձերի հետազոտություն, որը ներառում է մամոգրաֆիա, կրծքավանդակի ռենտգեն, սրտաբանի հետազոտություն և ԷՍԳ (էլեկտրասրտագրություն): Ճարպակալման, բարձր արյան ճնշման և սրտի արագության հակված կանայք նաև պետք է խորհրդակցեն սրտաբանի հետ՝ սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկը որոշելու համար:
• բազմաթիվ հիվանդություններ բացառելու կամ ախտորոշելու համար անհրաժեշտ է արյան կլինիկական հետազոտություն (հեմոգլոբին, էրիթրոցիտներ, լեյկոցիտներ, հեմոստազային համակարգ):
Արյան կենսաքիմիական անալիզ.
• արյան մեջ շաքարի մակարդակ (շաքարային դիաբետը կամ դրա նկատմամբ նախատրամադրվածությունը բացառելու համար),
• արյան ընդհանուր սպիտակուց (բնութագրում է սպիտակուցային նյութափոխանակությունը օրգանիզմում).
• բիլիրուբին, AST, ALT (բնութագրում են լյարդի ֆունկցիան),
• խոլեստերին, լիպիդային պրոֆիլ (աթերոսկլերոզի նախատրամադրվածություն),
• կրեատինին, միզանյութ (բնութագրում են երիկամների ֆունկցիան)։
Ինչպես նաև՝ մեզի ընդհանուր անալիզ (միզուղիների հիվանդությունների առկայություն), վահանաձև գեղձի ուլտրաձայնային հետազոտություն (ուռուցքների առկայություն և այլն):
Հորմոնալ հետազոտություններ.
• TSH, T4 (բնութագրում են վահանաձև գեղձի ֆունկցիան),
• FSH, LH, պրոլակտին, էստրադիոլ, տեստոստերոն (այս ցուցանիշները բնութագրում են ձվարանների և հիպոֆիզի ֆունկցիան և օգնում են ժամանակին որոշել և անհատականացված հորմոնալ թերապիայի հարցը):
Հետազոտության արդյունքների հիման վրա մշակվում է անհատականացված ախտորոշիչ և բուժման պլան հետագա տարիների համար:

В 1977 году на совещании экспертов Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) было принято следующее определение: сексуальное здоровье — это комплекс соматических, эмоциональных, интеллектуальных и социальных аспектов жизни человека, позитивно обогащающих личность, повышающих коммуникабельность человека и его способности к любви.
В понятие «сексуальное здоровье» входят:
• способность к наслаждению и контролю сексуального и детородного поведения в соответствии с нормами социальной и личной этики;
• свобода от страха, чувства стыда и вины, ложных представлений и других психологических факторов, подавляющих сексуальную реакцию и нарушающих сексуальные взаимоотношения;
• отсутствие органических расстройств, заболеваний и недостаточностей, мешающих осуществлению сексуальной и детородной функций.
«Сексуальность человека» выполняет три основные функции:
• прокреативную (репродуктивную или функцию воспроизводства потомства);
• рекреативную (расслабляющую, гедоническую);
• коммуникативную (является важной составляющей полноценного общения и существования в социуме).
Сексуальность в современном мире претерпела существенные изменения: за счет возрастания роли психологических и социокультурных факторов такой мотив сексуальной активности, как воспроизводство, отошел на задний план, уступив место потребности в сексуальном удовлетворении, релаксации и общении.
В настоящее время, в связи с тенденцией увеличения продолжительности жизни населения в большинстве развитых стран становится актуальной проблема сексуальности пожилых людей. Существует миф о том, что сексуальная активность в этом возрасте обязательно снижается. Оказалось, что это утверждение не имеет достаточно доказательств, и потому людям постарше можно не беспокоиться.
Как сказала известная героиня фильма, в сорок лет жизнь только начинается. А сексуальная жизнь уж точно не заканчивается с приближением пенсии. Хотя, имеют место возрастные изменения, и нужно просто знать о них, чтобы лучше к ним адаптироваться. Изменение сексуальной активности у физически здорового мужчины происходит медленно, начинаясь обычно после 55 - 60 лет. У женщины оно возникает быстро с началом менопаузы, обычно в возрасте 50 - 52 лет.
Для современной сексологии пожилой возраст не означает угасание влечения и прекращение половой жизни. Специалисты в этой области утверждают, что это всегда зависит от индивидуальных особенностей и обстоятельств жизни каждого человека. Прежде всего, на ее качество влияет наличие сексуального партнера. Помимо этого, важное значение для полноценной сексуальной жизни у стареющих людей имеют из физическое здоровье, частота и качество предыдущих сексуальных отношений и уровень половой грамотности.
Что может действительно повлиять на сексуальность в этом возрасте? Причин много. Например, прием медикаментов, назначаемых по поводу различных заболеваний (гипотензивные средства , седативные препараты, антидепрессанты и др.) Также влияют хронические болезни, которые либо непосредственно нарушают гормональное равновесие в организме, либо снижают сексуальность из за физического недомогания или психологических и социальных проблем, спровоцированных болезнью (ожирение, сахарный диабет, и др.). У женщины в периоде менопаузы часто наблюдается сухость и уменьшение эластичности влагалища, могут иметь место опущение и выпадение влагалища, недержание мочи.
Частота половых отношений у пожилых людей снижается, но все эти изменения совершенно нормальны. Их нужно принимать за норму и адаптироваться к ним, к своим нуждам и потребностям своего партнера, руководствуясь при этом взаимной любовью и уважением. Однако, людям пожилого возраста никто не советует воздержание, напротив – рекомендуют регулярные интимные отношения без значительных перерывов. Сделав паузу, может быть трудно вернуться к прежним возможностям.
В настоящее время для большинства сексуальных дисфункций имеется эффективная терапия. Ни больным, ни врачам не нужно оставлять эти расстройства без внимания, списывая их на возраст. Любая проблема в сексуальной сфере требует тщательной оценки и адекватного лечения.
Чтобы избежать многих заболеваний в зрелом возрасте, в том числе и сексуальных дисфункци, каждая женщина вместе со своим врачом должна начать разработку индивидуальной программы женского здоровья уже с 35 лет. И потом чётко её придерживаться и корректировать при необходимости. При этом в разные годы жизни женщины существуют особенности, которые требуют тщательного внимания. Таким образом всё начинается с оценки состояния здоровья женщины в настоящем, чтобы своевременно подготовиться к будущему.
После проведенного обследования возможны 4 варианта:
• первый - полное здоровье;
• второй - здоровье, но отягощённое факторами риска, они способст¬вуют развитию ряда заболеваний;
• третий - скрытые болезни, существующие у внешне здоровой женщины;
• четвёртый - наличие явной болезни или болезней.
Какие обследования нужны женщинам после 35 лет
Гинекологические исследования:
• анализ влагалищного содержимого (позволяет определить состояние микрофлоры влагалища, наличие воспаления, рН);
• мазок по Папаниколау (цитологическое исследование - помогает определить предраковые или раковые клетки опухоли шейки матки);
• ультразвуковое исследование органов малого таза (состояние матки и придатков, т. е. наличие миомы матки, патологии полости матки, наличие кист и опухолей яичников и др.);
• Обследование молочных желез, включающее маммографию, флюорография, осмотр кардиолога, ЭКГ (электрокардиограмма). Женщинам склонным к полноте, повышению артериального давления, учащенному сердцебиению консультация кардиолога необходима также для определения риска сердечно-сосудистых заболеваний.
• клинический анализ крови (гемоглобин, эритроциты, лейкоциты, система гемостаза) обязателен для исключения или диагностики многих заболеваний.
Биохимический анализ крови:
• сахар крови (исключить наличие сахарного диабета или предрасположенности);
• общий белок крови (характеризует белковый обмен в организме);
• билирубин АСТ, АЛТ (характеризуют функцию печени);
• холестерин, липидный профиль (предрасположенность к атеросклерозу);
• креатинин, мочевина (характеризуют функцию почек).
А также общий анализ мочи (наличие заболеваний мочевыделительной системы), УЗИ щитовидной железы (наличие опухолей и др.)․
Гормональное обследование:
• ТТГ, Т4 (характеризуют функцию щитовидной железы);
• ФСГ, ЛГ, пролактин, эстрадиол, тестостерон (эти показатели характеризуют работу яичников и гипофиза и позволяет решить вопрос о своевременной и индивидуальной гормональной терапии).
На основании проведенного обследования составляется индивидуальный план диагностических и лечебных мероприятий на последующие годы.