2022 թվականի գլխավոր գույնը՝ որն է և ինչպես կրել
Pantone-ը հայտարարել է 2022 թվականի տարվա գույնը։ Գույնի ինստիտուտն առաջին անգամ է, որ ստեղծել է ինքնուրույն երանգ, այլ ոչ թե ընտրել եղած ներկապնակից:
Pantone գույնի նստիտուտը ներկայացրել է 2022 թվականի տարվա գույնը՝ 17-3938 Very Peri անունը կրող յասամանագույն երանգը: Առաջին անգամ է, որ Pantone-ը թվային եղանակով ստեղծել է սեփական երանգը:
7–3938 Very Peri-ն պետք է դառնա նոր ապագայի խորհրդանիշը, որտեղ թվային դիզայնն ընդլայնում է իրականության սահմանները, իսկ ֆիզիկական ու թվային կյանքերըը միաձուլվում են մեկ ամբողջության մեջ: Ըստ ստեղծողների՝ նրանք հենվել են նոր իրականության վրա, որտեղ ակտիվորեն աճում են մետատիեզերքի հանրաճանաչությունը և արվեստի համայնքի ներկայությունը թվային տարածքում։
Ինստիտուտը նոր գույնը նկարագրում է որպես «շարժուն կապույտ՝ կենսատու մանուշակա-կարմիր երանգով, որը համատեղում է կապույտի հավատարմությունն ու համառությունը՝ կարմիրի էներգիայի և հուզմունքի հետ»:
«Հասարակությունը շարունակում է գիտակցել, որ գույնը հաղորդակցության կարևոր ձև ու զգացմունքներ արտահայտելու միջոց է, և այս կարմիր-մանուշակագույն երանգով նոր կապույտի բարդությունը ընդգծում է այն հսկայական հնարավորությունները, որոնք բացվում են մեր առջև», - ասում է Pantone գույնի ինստիտուտի փոխնախագահ Լորի Փրեսմանը։
Փորձագետների այս ընտրությունը լավագույնս համապատասխանում է դիզայներների կարծիքին: Յասամանի ողջ գունապնակը մի քանի սեզոնների ընթացքում գլխավորում է թրենդային ցուցակները և գալիք տարի ակնհայտորեն կհասնի իր գագաթնակետին:
Այնուամենայնիվ, նույնիսկ նրանք, ովքեր չեն հետևում միտումներին և նախընտրում են համեստ իրեր ու երանգներ, պետք է ավելի ուշադիր նայեն այս երանգին։
Նարդոսի նուրբ երանգը այն քչերից է, որը հավասարապես համադրվում է ինչպես սովորական զգեստապահարանի, այնպես էլ երեկոյան զգեստների հետ: Եթե նախընտրում եք զուսպ և լակոնիկ կերպարները, ընտրեք փորիկ պայուսակ, որը հաջողությամբ կհարստացնի նույնիսկ ամենազուսպ հանդերձանքը:

Главный цвет 2022 года: какой и как его носить
Pantone объявил цвет 2022 года․ Институт цвета впервые самостоятельно создал оттенок, а не выбрал из палитры.
Институт цвета Pantone анонсировал цвет 2022 года: им стал сиреневый оттенок под названием 17-3938 Very Peri. Впервые Pantone создал самостоятельно оттенок с помощью цифровых технологий, а не выбрал из уже имеющейся цветовой палитры.
7–3938 Very Peri должен стать символом нового будущего, в котором цифровой дизайн расширяет границы реальности, а физическая и цифровая жизни сливаются воедино. По словам создателей, они опирались на новую реальность, в которой активно растут популярность метавселенной и присутствие арт-сообщества в цифровом пространстве.
В Институте описывают новый цвет как «динамичный синий с живительным фиолетово-красным оттенком, который сочетает в себе верность и постоянство синего с энергией и возбуждением красного».
«Общество продолжает осознавать, что цвет — важная форма общения и способ выражать эмоции, и сложность этого нового синего с красно-фиолетовым оттенком подчеркивает огромные возможности, которые открываются перед нами», — сказала вице-президент Института цвета Pantone Лори Прессман.
Выбор экспертов как нельзя лучше соотносится с мнением дизайнеров. Вся палитра сиреневого уже не первый сезон лидирует в списках трендов и в будущем году явно достигнет своего пика. Однако присмотреться к этому оттенку стоит даже тем, кто не гонится за тенденциями и предпочитает аскетичные вещи и оттенки.
Нежный оттенок лаванды — один из немногих, который одинаково удачно вписывается и в повседневный гардероб, и в вечернюю капсулу. Если вы предпочитаете сдержанные и лаконичные образы, присмотрите себе миниатюрную сумочку, которая удачно разнообразит даже самые сдержанные наряды.