Ֆաթիմա Բոշը նվաճեց «Միսս Տիեզերք» մրցույթի բաղձալի թագը, բայց անմիջապես հայտնվեց լուրջ սկանդալի մեջ։ Մինչ ոմանք նրան մեղադրում են ժյուրիին կաշառելու մեջ, մյուսները մանրակրկիտ ուսումնասիրում են նրա արտաքինը։
1952 թվականից՝ հունիսի 28-ին անցկացված առաջին «Միսս Տիեզերք» մրցույթից ի վեր, հատուկ ժյուրին ընտրում է մոլորակի ամենագեղեցիկ կնոջը։ Վիճակագրորեն, այս մրցույթում ամենահաճախ հաղթողները եղել են Միացյալ Նահանգներից, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրել են Վենեսուելայի և Պուերտո Ռիկոյի ներկայացուցիչները։ Մեքսիկան ևս մի երկիր է, որտեղ շատ գեղեցիկ կանայք կան, և դա հաստատվեց 2025 թվականին։ Նոյեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը Թաիլանդում հայտարարվեց նոր թագակրի անունը՝ 25-ամյա Ֆաթիմա Բոշ։
Ֆաթիման դեռևս մի քանի շաբաթ առաջ ոչ պաշտոնապես հռչակվեց թագուհի։ Մրցույթի կանոնակարգի համաձայն՝ աղջիկներն ընդունող երկիր են ժամանում եզրափակիչից շատ առաջ՝ մասնակցելու նորաձևության ցուցադրության ազգային տարազներով և լողազգեստներով, ժյուրիի հետ անձնական հարցազրույցների ու պարզապես ծանոթանալու միմյանց հետ։ Միջանկյալ արդյունքներն ամփոփվում են շոուի փոխնախագահի հետ ամենօրյա հանդիպումների ժամանակ, և դրանցից մեկի ժամանակ լուրջ սկանդալ բռնկվեց։ Նավաթ Իցարագրիսիլը վիրավորեց Ֆաթիմա Բոշին՝ հովանավորի լուսանկարահանմանը չմասնակցելու համար և նրան անվանեց «հիմար՝ այս միջոցառման կարևորությունը չհասկանալու համար»։
Մեքսիկայի ներկայացուցիչը չլռեց. նա նշեց, որ իր պատվիրակությունը չի հաստատել մասնակցությունը լուսանկարահանմանը, և որ ինքը նախատեսված է մեկ այլ օրվա համար։ Դրանից հետո Ֆաթիմա Բոշը լքեց սենյակը, և մի քանի այլ աղջիկներ հետևեցին նրան՝ ի նշան համերաշխության։ Այնուհետև մրցույթի երկրպագուները սկսեցին առցանց գրել, որ Ֆաթիման պետք է թագադրվի «Միսս Տիեզերք», քանի որ նա ոչ միայն աչքի ընկնող տեսք ունի, այլև կարողանում էր պաշտպանել իրեն։ Այս կանխատեսումներն իրականացան, և մեքսիկուհին թագադրվեց, բայց դեռևս որոշ բարդություններ եղան։
Ժյուրիի անդամներից մեկը կտրուկ Ֆաթիմա Բոշի հաղթանակի դեմ արտահայտվեց։ Ֆրանսիացի կոմպոզիտոր և գործարար Օմար Հարֆուշը նույնիսկ հրաժարական տվեց՝ պնդելով, որ արդյունքները կեղծված են։ Նա պնդեց, որ Ֆաթիմայի հայրը՝ Մեքսիկայում ազդեցիկ գործարար, ընկեր է մրցույթի կազմակերպիչների հետ և պարզապես գնել է նրա հաղթանակը։ Սակայն աղջկա դեմ մեղադրանքները դրանով չավարտվեցին, և ոմանք առցանց նրան մեղադրում էին չափազանց շատ պլաստիկ վիրահատությունների համար։ Իբր, Ֆաթիմա Բոշը մի ժամանակ այլ տեսք է ունեցել, քան հիմա, այդուհանդերձ, իր սոցիալական ցանցերի լուսանկարներում մեքսիկուհին շշմեցնում է իր բնական գեղեցկությամբ։ Արտահայտիչ աչքերով, բաց մաշկով և լավ արտահայտված շուրթերով՝ անհնար է չնկատել նման գեղեցկուհուն ամբոխի մեջ։
Ֆաթիմա Բոշը ծնվել է 2000 թվականի մայիսի 19-ին Սանտյագո դե Տեապայում: Նա Մեքսիկայից չորրորդ «Միսս Տիեզերք» մրցույթի հաղթողն է, բայց առաջինը՝ Տաբասկո նահանգից: Ֆատիմայի մանկության մասին քիչ բան է հայտնի․ մի քանի տարի առաջ նա ավարտել է համալսարանը և դարձել նորաձևության ու հագուստի դիզայնի մասնագետ: Աղջիկը սովորել է Մեքսիկայի Իբերոամերիկյան համալսարանում, ինչպես նաև պրակտիկա է անցել ԱՄՆ-ում և Իտալիայում:
Նորաձևությունը Ֆաթիմայի բազմաթիվ հետաքրքրություններից մեկն է. ազատ ժամանակ նա նաև զբաղվում է թենիսով, ձիավարությամբ, երաժշտությամբ, ընթերցանությամբ և նկարչությամբ: Աղջիկն ասում է, որ որպես գեղեցկության թագուհի իր առաքելություններից մեկը դիսլեքսիայի և ուշադրության դեֆիցիտի ու հիպերակտիվության համախտանիշի (ՈՒԴՀՀ) նման ախտորոշումների մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելն է: Բոշն ինքը տառապում է այս հիվանդություններով. նա հատկապես դժվար ժամանակներ է ունեցել դպրոցում, երբ նրան ծաղրել են տարբերվող վարքի համար:
Ֆաթիմա Բոշի «Միսս Տիեզերք» մրցույթում հաղթելու ճանապարհը սկսվել է դեռևս 2018 թվականին, երբ նա ճանաչվել է իր հայրենի նահանգի ամենագեղեցիկ կին։ Մեկ տարի անց նա առաջարկ է ստացել իր երկիրը ներկայացնել «Միսս Տիեզերք»-ում, սակայն հրաժարվել է, քանի որ սովորում էր համալսարանում և ցանկանում նախ ավարտել դիպլոմային աշխատանքը։ Աղջկը բավականին ազդեցիկ ընտանիքից է։ Նրա հայրը երկար տարիներ որպես ինժեներ աշխատել է նավթի արդյունահանմամբ և վերամշակմամբ զբաղվող ընկերություններում, իսկ ներկայումս դրանցից մեկի գործադիր տնօրենի խորհրդականն է։ Մայրը նույնպես նախկին գեղեցկության թագուհի է։ Ֆաթիմայի մորաքույրը Մեքսիկայի քաղաքական կուսակցություններից մեկի սենատոր է։
Ֆատիման ուշադրություն էր գրավել դեռևս «Միսս Տիեզերք» մրցույթում հաղթանակից առաջ։ Մի քանի տարի նա հանդիպում էր հայտնի մեքսիկացի ֆուտբոլիստ Քևին Ալվարեսի հետ։ Նրանք հաճախ էին խոստովանում իրենց սերը սոցիալական ցանցերում, բայց բաժանվեցին 2023 թվականին։ Ֆաթիմա Բոշն այժմ ավելի քան 3 միլիոն հետևորդ ունի սոցիալական ցանցերում, և պլանավորում է օգտագործել իր ազդեցությունը՝ նեյրոդիվերգենցիայով երեխաներին աջակցելու ու կանանց իրավունքները պաշտպանելու համար։

25.11.2025 Фатима Бош на конкурсе «Мисс Вселенная» получила заветную корону, но сразу угодила в серьезный скандал. Пока одни обвиняют ее в подкупе жюри, другие под лупой рассматривают ее внешность.
С 1952 года — именно тогда, 28 июня, впервые был проведен конкурс «Мисс Вселенная» — специальное жюри выбирает самую красивую девушку планеты. По статистике чаще всего в этом состязании побеждали девушки из США, а на втором и третьем месте расположились представительницы Венесуэлы и Пуэрто-Рико. Еще одна страна, где живет много красоток, — Мексика, и это подтвердил 2025-й год. В ночь с 20 на 21 ноября в Таиланде объявили имя новой обладательницы короны и ей стала 25-летняя Фатима Бош.
Негласной королевой Фатиму провозгласили еще несколько недель назад. По регламенту конкурса, девушки приезжают в страну проведения задолго до финала, чтобы принять участие в дефиле в национальных нарядах и купальниках, посетить личные интервью с членами жюри и просто познакомиться друг с другом. Промежуточные итоги подводятся на ежедневных встречах с вице-президентом шоу, и на одной из таких грянул серьезный скандал. Нават Ицарагрисил оскорбил Фатиму Бош за то, что ее не было на спонсорской фотосессии и назвал «тупой, раз она не понимает важность этого мероприятия».
Молчать представительница Мексики не стала: она отметила, что участие в фотосессии не согласовала ее делегация и сниматься она должна была в другой день. После этого Фатима Бош вышла из зала, и в знак солидарности за ней проследовало еще несколько девушек. Тогда в Сети поклонники конкурса начали писать, что именно Фатима должна стать «Мисс Вселенной», поскольку обладает не только яркой внешностью, но еще и может постоять за себя. Эти предсказания сбылись, и мексиканка получила корону, вот только без нюансов все равно не обошлось.
Против победы Фатимы Бош резко выступил один из членов жюри. Французский композитор и бизнесмен Омар Арфуш даже сложил с себя обязанности, заявив, что результаты сфальсифицированы. По его словам, отец Фатимы — влиятельный в Мексике предприниматель и дружит с организаторами конкурса, поэтому просто купил ей победу. Однако и на этом претензии к девушке не заканчиваются и в Сети находятся те, кто обвиняет ее еще и в злоупотреблении пластическими операциями. Якобы, раньше Фатима Бош выглядела не так, как сейчас, но на фотографиях в социальных сетях мексиканка поражает естественной красотой! У нее выразительные глаза, светлая кожа и ярко очерченные губы — пройти мимо такой красотки в толпе точно невозможно.
Фатима Бош родилась 19 мая 2000 года в городе Сантьяго-де-Теапа. Она стала четвертой победительницей «Мисс Вселенной» из Мексики, но первой представительницей штата Табаско. О детстве Фатимы известно не так уж и много, но несколько лет назад она окончила университет и стала специалистом в области моды и дизайна одежды. Училась она в Ибероамериканском университете в Мексике, а также дополнительно проходила стажировки в США и Италии.
Мода — одно из многих увлечений Фатимы: в свободное время она также занимается большим теннисом, верховой ездой, музыкой, чтением и живописью. Девушка говорит, что одна из ее миссий в статусе королевы красоты — это привлечение внимания к таким диагнозам как дислексия и СДВГ. Страдает от них и сама Бош: особенно тяжело ей было в школе, когда ее буллили за то, что она ведет себя не как все.
Путь Фатимы Бош к победе на конкурсе «Мисс Вселенная» начался еще в 2018-м, когда ее признали самой красивой девушкой в родном штате. Уже через год она получила предложение представить страну на «Мисс Вселенной», но тогда отказалась, поскольку училась в университет и сначала хотела защитить диплом. Семья у девушки довольно влиятельная. Ее отец много лет проработал инженером в компаниях, связанных с добычей и переработкой нефти, а сейчас занимает в одной из таких должность советника генерального директора. Мать девушки в прошлом тоже королева красоты. Тетя Фатимы — сенатор одной из политических партий в Мексике.
Фатима привлекла к себе внимание еще до победы на «Мисс Вселенной». На протяжении нескольких лет девушка встречалась с довольно известным в Мексике футболистом Кевином Альваресом — они часто признавались друг другу в любви в соцсетях, но в 2023 году разорвали отношения. Сейчас у Фатимы Бош больше 3 млн подписчиков в соцсетях, и она планирует использовать свое влияние для того, чтобы поддерживать детей с нейроотличиями и выступать за права женщин.