Երբեմն առաջին ժամադրությունը խանդավառություն չի առաջացնում, և դուք չեք ցանկանում շարունակել շփումը ոչ միայն ռոմանտիկ, այլև ընկերական մակարդակով: Նման իրավիճակում ամենաճիշտը կլինի ձեր ուղեկցին անմիջապես ասել, որ տրամադրված չեք շարունակության: Եթե դա հետաձգեք, ապա կարող եք լրջորեն վիրավորել տղամարդուն։ Ուրեմն՝ ինչո՞ւ նման ռիսկի գնալ:
Բայց նրանք, ովքեր երբևէ հայտնվել են այնպիսի իրավիճակում, երբ նա հիացմունքով նայում է ձեզ, իսկ դուք հազիվ եք կարողանում սովորական ժպիտ ապահովել, առանց վարանելու կպատասխանեն, որ անմիջապես մերժելն այնքան էլ հեշտ չէ։ Այնուամենայնիվ, ելք կա։ Տղամարդիկ նշել են, թե որ հինգ տարբերակները կօգնեն կնոջը նրբորեն ակնարկել, որ այլևս չի ցանկանում շարունակել շփումը:
Տղամարդուն նրբորեն մերժելու 5 միջոց՝ առանց նրան վիրավորելու
Ձեր ջենթլմենն անպայման կհասկանա ամեն ինչ և կնահանջի, իսկ դուք հանգիստ խղճով ժամադրության կգնաք ուրիշի հետ՝ իմանալով, որ չեք վիրավորել որևէ մեկի նուրբ հոգին։
Հաճոյախոսություն՝ մերժումով
«Հաճոյախոսություն + մերժում + հաճոյախոսություն» պարզ բանաձևը ձեզ հիանալի կփրկի, երբ հասկանաք, որ ձեր առջև իսկապես արժանի մարդ է, ում հետ պարզապես քիմիան չի աշխատել: Մի շփոթվեք և համարձակորեն ասեք ձեր ուղեկցին, թե ինչ լավ հատկանիշներ ունի նա, իսկ հետո բարձրաձայնեք, թե ինչու չեք ցանկանում շարունակել հետագա շփումը:
Օրինակ՝ «Ինձ շատ հետաքրքիր է քեզ հետ զրուցելը, բայց, ցավոք, ես քո հանդեպ ռոմանտիկ զգացմունքներ չունեմ: Չեմ կասկածում, որ շուտով դու կհանդիպես այն աղջկան, ով կպատասխանի քո զգացմունքներին»։ Այս կերպ դուք կարող եք տղամարդուն մատնանշել նրա ուժեղ կողմերը և լավ նոտայով ավարտել երկխոսությունը:
Խոսեք հստակ և ճշգրիտ
Եկեք պատկերացնենք մի իրավիճակ, երբ տղամարդը ձեզ հրավիրում է ռեստորան։ Դուք հասկանում եք, որ ռոմանտիկ առումով նա ձեզ չի հետաքրքրվում և չեք ցանկանում նրան հնարավորություն տալ։ Պարզապես, ուղղակիորեն ասեք նրան այդ մասին: Կարիք չկա հանդիպումը տեղափոխել հաջորդ շաբաթ և ասել անորոշ արտահայտություն. «Այսօր չի ստացվի, միգուցե մեկ ուրիշ անգամ»:
Կեղծ հույսը տալը մեծապես հարվածում է տղամարդու ինքնագնահատականին և հուշում, որ նրա առջև մի կին է, ով չի գնահատում ուրիշի ժամանակը և անգամ ստում է: Տեսնու՞մ եք այստեղ գոնե մեկ դրական բան: Մենք նույնպես՝ ոչ:
Ոչ մի խղճահարություն
Տղամարդիկ կարող են հաղթահարել մերժումը, նույնիսկ, եթե դա մի փոքր ցավալի է: Այնուամենայնիվ, չպետք է սրել իրավիճակը՝ սկսելով խղճալ ձեր երկրպագուին։ Ի՞նչ նկատի ունենք: Իհարկե՝ «կեղծ ժամադրությունները»: Ձեր ուղեկիցը խենթանում է ձեզ համար, նա չի կասկածում, որ իր զգացմունքները փոխադարձ են, այլապես ինչո՞ւ եք համաձայնում հերթական հանդիպմանը։ Միայն պատկերացրեք, թե ի վերջո որքան ծանր կլինի իմանալ, որ այդ ամենը եղել է ամենասովորական խղճահարությունից ելնելով։
Ուղղությունը՝ միայն դեպի լավը
Կոպիտ լինելը, ծաղրելը և տղամարդու թերությունները մատնանշելը, որոնց պատճառով չեք ցանկանում շարունակել շփումը, շատ վատ գաղափար է: Կարիք չկա տղամարդուն պատմել այն պատճառների մասին, թե ինչու եք խնդրել նրան այլևս չզանգել ձեզ։ Տարբեր ճաշակներ, տարօրինակ վարքագիծ, ոչ պատշաճ կերպար և տգեղ սանրվածք (ձեր կարծիքով)՝ այս ամենը պահեք ձեր մեջ։
Ավելի լավ է թվարկեք նրա բոլոր առավելությունները, որոնք հասցրել եք նկատել, իսկ հետո հիշեք այս ցուցակի առաջին կետը և նրբանկատորեն ասեք, որ չեք ցանկանում վատնել ձեր երկուսի ժամանակը՝ փորձելով կառուցել հարաբերություններ, որոնք նախապես դատապարտված են խզման:
Ոչ մի դրամա և առանց վկաների
Դուք կարող եք արժանապատվորեն հրաժարվել տղամարդուց, առանց վնասելու նրա էգոն, շատ առումներով, բայց ամենանուրբերից մեկը ներառում է վկաների բացակայությունը և ամենաուղիղ բացատրությունները՝ առանց ակնարկների (ինչպես ցույց է տալիս փորձը, տղամարդիկ կտրականապես չեն ուզում հասկանալ դրանք):
Օրինակ, եթե կարծում եք, որ ձեր երկրպագուն անտարբեր չէ ձեր հանդեպ, ապա դա մի քննարկեք ուրիշների հետ և փորձեք որսալ այն պահը, երբ դուք մենակ եք։ Բացատրեք տղամարդուն, որ չեք ցանկանում հարաբերություններ ունենալ աշխատավայրում, կամ էլ իրականությանը համապատասխանող այլ բացատրություն տվեք, օրինակ, որ պատրաստ չեք հարաբերությունների կամ հակառակը՝ ամուսնացած կին եք։ Այս կերպ դուք կարող եք հիմնովին վերջակետ դնել և երկուսիդ էլ փրկել ավելորդ բամբասանքներից:

Иногда первое свидание не сопровождается «бабочками в животе» и продолжать общение не хочется не только на романтическом уровне, но и на дружеском. Самым верным способом в такой ситуации будет сразу сказать своему спутнику о том, что у вас «не екнуло». Если затянуть этот момент, то можно сильно травмировать мужчину, так к чему такие риски?
Но те, кто хоть раз оказывался в ситуации, когда он с восхищением смотрит на вас, а вы едва выдавливаете из себя дежурную улыбку, без заминок ответят, что сделать это не так уж и просто. Тем не менее выход есть. Мужчины рассказали, какие пять вариантов помогут женщине аккуратно намекнуть на то, что она больше не хочет продолжать общение.
5 способов красиво отказать мужчине и не обидеть его
Ваш кавалер точно все поймет и отступит, а вы с чистой совестью отправитесь на свидание с другим, зная, что не задели ничью тонкую душевную организацию.
Комплимент с отказом
Простая формула «Комплимент + Отказ + Комплимент» отлично выручит вас, когда вы поймете, что перед вами действительно достойный мужчина, с которым просто не случилась химия. Не теряйтесь и смело скажите своему спутнику в чем он хорош, а затем озвучьте причину, по которой вы не хотите продолжать дальнейшее общение.
Например, «Mне было интересно с тобой поговорить, но, к сожалению, я не испытывают к тебе романтических чувств. Я не сомневаюсь, что вскоре ты встретишь ту девушку, которая ответит тебе взаимностью». Так вы сможете указать мужчине на его сильные стороны и закончить диалог на доброй ноте.
Говорите четко и по делу
Представим ситуацию, что мужчина приглашает вас в ресторан. Вы понимаете, что он вам не интересен в романтическом плане и не хотите давать ему шанс. Так скажите ему об этом прямо! Не нужно переносить встречу на следующую неделю и говорить расплывчатую фразу «Сегодня не получится, может быть, в другой день?»
Ложная надежда — это то, что сильно бьет по самооценке мужчины и говорит о том, что перед ним та женщина, которая не ценит время другого человека, а еще к тому же и привирает. Видите хоть один плюс? Вот и мы нет.
Никакой жалости
Мужчины в силах пережить отказ, пусть и немного болезненно. Тем не менее не стоит усугублять ситуацию, начиная жалеть своего кавалера. Что мы под этим подразумеваем? Конечно, «липовые свидания». Ваш спутник от вас без ума, он не сомневается в том, что его чувства взаимны, иначе для чего вы соглашаетесь на очередную встречу? Только представьте как тяжело будет в конце-концов узнать, что все это было из-за самой обыкновенной жалости.
Курс только на хорошее
Грубить, обзываться и указывать на недостатки мужчины, из-за которых вы не хотите продолжать общение, — очень плохая идея. Не нужно рассказывать своему кавалеру о том, какие причины послужили поводом к тому, что вы попросили его больше вам не звонить. Разные вкусы в еде, странное поведение, неуместный образ и некрасивая прическа (по вашему мнению) — оставьте все это при себе.
Лучше перечислите все его достоинства, которые вы успели отметить, а следом вспомните про первый пункт нашего списка и деликатно скажите, что вы не хотите отнимать у вас обоих время в попытках построить отношения, которые заранее обречены на разрыв.
Без драмы и строго тет-а-тет
Отказать мужчине достойно, не задев его эго, можно многими способами, но один из самых деликатных предполагает отсутствие свидетелей и максимально прямые объяснения без намеков (как показывает практика, мужчины их категорически не понимают).
Например, если вам кажется, что к вам неравнодушен ваш коллега, то не обсуждайте это с другими и постарайтесь поймать момент, когда вы окажетесь наедине. Объясните мужчине, что вы не хотите заводить отношения на работе, либо же дайте другое объяснение, которое соответствует реальности, например, что вы не готовы сейчас к отношениям или, напротив, является замужней женщиной. Так вы сможете расставить все точки над i и убережете вас обоих от лишних сплетен.