Գիտնականներն ահազանգում են խորովածի վտանգի մասին
Չինացի գիտնականները գնահատել այն կոնցերոգեն վտանգը, որն առաջանում է ածխի վրա միսը խորովելից։ Պարզվել է, որ այդ նյութերի մեծ մասը օրգանիզմ է թափանցում մաշկի միջոցով: Ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվել են «Environmental Science & Technology» ամսագրում:
Ավելի վաղ ենթադրվում էր, որ այրվող նյութերից, առաջին հերթին, տուժում են շնչառական ուղիները, այլ ոչ թե մաշկը: Մասնագետները նշում են, որ այդ նյութերը առողջության համար մեծ վտանգ չեն ներկայացնում, բայց դրանք խորովածի սիրահարների համար կարող են դառնալ լրացուցիչ ռիսկի գործոն:
Հայտնվում է, որ խորոված պատրաստելիս արատադրվում է պոլիեսցիլային անուշաբույր ածխաջրածինները (ՊԱԾ)։ Դրանցից շատերը մեծացնում են քաղցկեղի առաջացման ռիսկը նրանց մոտ, ովքեր հաճախ ենթարկվում են դրանց ազդեցությանը:
Գիտնականները փորձ են անցկացրել, որոնց համար կամավոր ընտրվել է 22-25 տարեկան 20 տղամարդ: Բոլորը հրավիրված էին խորովածի: Հետազոտության մեկնարկից առաջ փորձարկումների բոլոր մասնակիցները անալիզներ են հանձնել: Հետո տղամարդիկ բաժանվել են 3 խմբի: Միասին նրանք խորոված են պատրաստել, բայց միայն առաջին խմբի կամավորներին է թույլ տրվել այն ուտել (պարզելու ՊԱԾ-ի ազդեցությունը օրգանիզմի վրա): Երկրորդ խմբի մասնակիցները պատրաստում էին առանց որեւէ պաշտպանության միջոցի, իսկ երրորդ խմբի տղամարդիկ կրում էին պաշտպանիչ դիմակներ, որպեսզի ծուխն ազդի միայն մաշկի, այլ ոչ թե շնչառական համակարգի վրա: Փորձից հետո ստուգումները վերսկսվեցին:
Ինչպես և ակնկալում էին գիտնականները, ՊԱԾ-ի ամենամեծ քանակը ստացել էին խորոված ուտողները: Երկրորդ տեղում եղել է մաշկի վրա ծխի ազդեցությունը, այլ ոչ թե շնչառական ուղիների:
Ազդեցությունը ժամանակավորապես կարելի է նվազեցնել երկարաթև հագուստ կրելով, սակայն, երբ ծուխը ներծծվի կտորի մեջ, մաշկն ավելի շատ կոնցերոգեններ կստանա: Առողջության համար վտանգը նվազեցնելու համար գիտնականները խորհուրդ են տալիս  պատրաստելուց անմիջապես հետո փոխել հագուստները:

Ученые назвали опасность шашлыка
Китайские ученые оценили опасность летучих канцерогенных соединений, возникающих при жарке мяса на углях. Оказалась, что большая часть этих веществ поступает в организм через кожный покров. Исследование было опубликовано в журнале Environmental Science & Technology.
Ранее считалось, что от продуктов горения, в первую очередь, страдают дыхательные пути, а не кожа. Специалисты отмечают, что большой опасности для здоровья эти вещества не представляют, но они могут стать дополнительным фактором риска для любителей барбекю.
Сообщается, что во время готовки выделяются полициклические ароматические углеводороды (ПАУ). Многие из них повышают риск развития онкологических заболеваний у тех, кто часто подвергается их воздействию.
Ученые провели эксперимент, для которого отобрали 20 добровольцев – мужчин в возрасте от 22 до 25 лет. Все они были приглашены на барбекю. Перед началом исследования все участники эксперимента сдали анализы. После мужчин разделили на 3 группы. Все вместе они готовили мясо, однако только добровольцам из первой группы разрешили съесть его (чтобы выяснить влияние на организм ПАУ, поступающих с пищей). Участники второй группы находились у огня без каких-либо средств защиты, а участники третьей – носили респираторы, чтобы дым воздействовал лишь на их кожу, а не на дыхательную систему. После эксперимента анализы были сданы повторно.
Как и ожидали ученые, наибольшее количество ПАУ получили те, кто ел жареное мясо. На втором месте оказалось воздействие на кожу, а не вдыхание дыма.
Временно снизить эффект можно с помощью одежды с длинными рукавами, однако, когда материя пропитается дымом, кожа получит больше канцерогенов. Чтобы снизить риск для здоровья, ученые рекомендуют менять одежду сразу же после готовки.