Քունը հիանալի միջոց է թարմացնելու ուժերը դժվար աշխատանքային օրվանից հետո, պահպանելու գեղեցկությունը և առողջությունը:
Այժմ գոյություն ունեն շատ գիշերային կրեմներ մաշկի համար, տարբեր կոսմետիկ միջոցներ: Սակայն ոչինչ չի կարող փոխարինել իսկական ամուր քունը: Գեղեցկությունը երկար պահպանելու համար պետք է ճիշտ քնել:
Լավ քնի կանոններ
Միշտ առույգ, էներգիայով և ուժերով լի լինելու համար հետևեք հետևյալ խորհուրդներին.
Քնել արժե 7 ժամից ոչ պակաս: Հենց այդքան ժամանակ է պետք մեր օրգանիզմին վերականգնվելու համար: Սակայն որոշ մարդիկ ավելի շատ քնելու կարիք ունեն: Եթե դուք ձեզ մշտապես քնկոտ եք զգում, ապա ձեզ շտապ պետք է փոխել կենսաոճը: Պետք է ավելի շուտ պառկել քնելու և արթնանալ ավելի շուտ: Նյարդային համակարգի հանգստի օպտիմալ ժամանակը երեկոյան 9-ից մինչև գիշերվա մեկն է: Եթե այդ ընթացքում դուք արթուն եք, դա կարող է բերել տարբեր հիվանդությունների:
Շատ երկար քնելը նույնպես վնասակար է մարդու օրգանիզմի համար: Բազմաթիվ գիտնականներ համոզված են, որ առավոտյան 7-ից հետո քունը օգտակար չէ: Իսկ մարդիկ, ովքեր հետաքրքրվում են արևելյան մշակույթով, համոզված են, որ եթե արթնանալ արևածագին և դիմավորել այն, օրգանիզմը կլցվի երջանկության էներգիայով:
Մի քնեք ուշ երեկոյան: Նույնիսկ եթե դուք շատ եք հոգնել, մի տրվեք երեկոյան քնին, քանի որ այդ ժամանակ օրգանիզմն ընդհանրապես չի հանգստանում և շարունակում է ծախսել էներգիան քնի վրա: Այդ պատճառով դա անիմաստ է:
Քնին պետք է նախապես պատրաստվել, մասնավորապես մեկ կամ մեկուկես ժամ առաջ: Այդ ընթացքում ավելի լավ է զբաղվել հանգստացնող ինչ-որ բաներով: Մի նայեք հեռուստացույց և մի լսեք բարձր երաժշտություն: Մտավոր աշխատանքը, այնպես ինչպես ֆիզիկականը վնասում է առողջ քունը: Լավագույն տարբերակը զբոսանքն է: Կարելի է նաև լսել դանդաղ թուլացնող երաժշտություն կամ հետաքրքիր գիրք կարդալ:
Քնելուց առաջ պետք է պատկերացնել որևէ լավ և դրական բան: Առողջ քնի համար մեծ նշանակություն ունեն քուն մտնելուց առաջ վերջին 10 րոպեները: Դրական տրամադրվածությունը և լավ մտքերը քունը ամուր կդարձնեն:
Ուշ ընթրիքը առողջ քնի թշնամին է: Սննդի ընդունումը ստիպում է մարսողական համակարգին աշխատել գիշերը 100%-ով, ինչը թույլ չի տալիս օրգանիզմին որակով հանգստանալ: Կատարյալ տարբերակ է ուտել քնելուց առաջ 2 ժամ շուտ: Իսկ եթե ցանկանում եք նիհարել ուրեմն 4 ժամ առաջ: Երեկոյան սնունդը պետք է թեթև լինի: Վնասակար է ուտել նրբերշիկ, ապխտած բաներ:
Օրգանիզմի վրա ազդում են նաև սուրճը, թեյը, շոկոլադը և այլ համով ուտելիքները: Մեկ բաժակ կաթը մեղրի հետ կատարյալ տարբերակ է հիասքանչ քնի համար:
Լավ քնի համար պետք է պատրաստել ննջասենյակը: Հարմարավետ սենյակը, որտեղ ամեն ինչ մաքուր է և դասավորված օգնում է հանգիստ քնել: Կարևոր է նաև օդափոխել սենյակը քնելուց առաջ: Քնելուց հեռախոսը ձեզ մոտ մի դրեք, քանի որ դրանից ճառագայթվող վտանգավոր ալիքները բացասական են ազդում քնի որակի և առողջության վրա:

8 правил хорошего сна
Сон – это замечательный способ возобновить силы после трудного дня, поддерживать в прекрасном состоянии свою красоту и здоровье.
Сейчас есть множество ночных кремов для кожи, различных косметических средств. Но заменить настоящий крепкий сон ничего не сможет! Чтобы долго сохранять свою красоту, нужно спать правильно.
Правила хорошего сна:
Чтобы всегда быть бодрым, полным энергии и сил, следуйте таким простым советам:
Спать следует не меньше 7 часов! Так как, чтобы восстановиться, нашему организму нужно именно такое количество времени. Но определенным людям нужно спать дольше. Если вы чувствуете себя вечно сонным, то вам срочно нужно менять свой стиль жизни.
Ложиться спать нужно раненько, пробуждаться тоже! Наиболее оптимальное время для отдыха нервной системы – с девяти вечера и до часу ночи. Если в это время вы бодрствуете, то это может привести к разным болезням.
Спать в течение долгого времени так же губительно для человеческого организма, как и недосыпать. Многие ученые убеждены, что сон после 7 часов утра не полезен. А люди, которые интересуются восточной культурой, убеждены в том, что если пробуждаться во время рассвета и встречать его, то организм будет наполняться энергией счастья.
Не спите поздно вечером. Даже если вы очень устали, не поддавайтесь вечернему сну, ведь в такое время ваш организм совсем не отдыхает, и продолжает расходовать энергию на сон. Поэтому это бесполезно.
Подготавливаться ко сну нужно заранее – а именно, за час или полтора – до того, как вы отправитесь в постель. В это время лучше заняться чем-нибудь успокаивающим и размеренным. Не смотрите телевизор, и не прослушивайте громкую музыку! Умственная работа, так же как и физическая, вредит здоровому сну. Наилучший вариант — пешая прогулка по улице. Также можно послушать медленную расслабляющую музыку, или же почитать интересную книжку.
Засыпая, нужно представлять что-нибудь хорошее и положительное. Для полезного сна огромное значение имеют последних10 минут перед засыпанием. Как вы знаете, в большинстве государств принято читать перед сном молитвы, в которых люди благодарят Бога за каждый прожитый день, и за все хорошее, что с ним произошло. Положительный настрой, и хорошие мысли смогу сделать сон прочнее.
Поздний ужин — враг здорового сна. Прием пищи вынуждает работать пищеварительную систему на 100 % ночью, и это не дает организму качественно отдыхать. Идеальный вариант – есть не позже 2 часов до сна. А если вы хотите похудеть вдобавок, то не ешьте за 4 часа до сна. Вечером еда должна быть легкой. Вредно употреблять колбасу, разные копчености, ведь в их составе есть вещество, которое подталкивает организм к активности. Такое же воздействие оказывают на организм кофе, чай, шоколад и разные лакомства. Стакан горячего молочка с медом — идеальный вариант для превосходного сна.
Для хорошего сна также обязательно нужно подготовить спальню. Комфортная комната, где все прибрано и гармонично, помогает человеку спать спокойно. Также важно проветривать комнату перед сном. Не кладите телефон рядом с собой на время сна, ведь он излучает опасные волны, которые отрицательно влияют и на качество сна, и на здоровье.
Вот такие рекомендации помогут вам обрести здоровый сон, а, соответственно, и стать намного здоровее самому!