Ինչպես հասցնել ամեն ինչ. հաջողակ մարդկանց 5 կանոն
Շատերն ունեն ծանոթներ, որոնք հասցնում են ամեն ինչ՝ աշխատում են ամբողջ աշխատանքային օրը, հաջող բլոգ են վարում, ճանապարհորդում են, հաճախում մարզասրահ և նույնիսկ առողջ սնունդ են պատրաստում: Այս «հերոսները» օրվա մեջ այնքան ժամ ունեն, որքան ընկեր, սակայն ինչ-որ հրաշքով հասցնում են անել ավելին, քան մնացածը: Իրականում այստեղ ոչ մի անբնական բան չկա. հոգեբանները կիսվում են հաջողակ մարդկանց գաղտնիքներով:
Ինչով էլ որ զբաղվեք, գործը ավարտին հասցրեք: Պատկերացնում եք, օլիմպիական վազորդը շեղվի մրցավազքի ժամանակ: Ոչ, որովհետև նա 100% տրամադրված է հաջողության:
Խուսափեք միաժամանակ շատ խնդիրներ լուծելուց
Էլեկտրոնային փոստ, Instagram, Facebook, դանք ընդամենը մի քանի պատուհաններ են, որոնք բացված են ձեր համակարգչի վրա, քանի դեռ դուք փորձում եք ավարտել նախագիծը: Մարդու ուղեղը ունակ չէ միաժամանակ մի քանի բան անել: Միաժամանակ մի քանի բան անելով դուք չեք կարողանում կենտրոնանալ և սխալներ եք անում, ինչը նշանակում է, որ աշխատանքի վրա ավելի շատ ժամանակ է գնում: Աշխատելու ժամանակ փակեք բոլոր սոցկայքերը:
Մոռացեք գործընկերների հետ ընդմիջման մասին
Պատկերացրեք, դուք աշխատում եք նախագծի վրա և ձեզ է մոտենում գործընկերը՝ խնդրելով մեկնաբանել նրա աշխատանքը: Դուք համաձայնվում եք, նրան տալիս մի քանի խորհուրդ: Թվում է, ոչինչ չեք կորցրել, չէ՞ որ դա ընդամենը մի քանի րոպե էր և կարելի է արդեն վերադառնալ աշխատանքի: Սակայն իրականում ձեզ միջինում պետք է 20 րոպե կրկին հունի մեջ ընկնելու համար:
Հաջողակ մարդիկ գիտեն և գնահատում են իրենց ժամանակը: Պատահական չէ, որ շատ ղեկավարներ ունեն առանձին աշխատասենյակներ: Եթե դուք փակվելու տեղ չունեք, որտեղ ձեզ ոչ մեկ չի անհանգստացնի, փորձեք գտնել լուռ վայր:
Շրջապատեք ձեզ ակտիվ մարդկանցով
Լսե՞լ եք արդյոք այս արտահայությունը. «Եթե դուք ամենախելացին եք թիմում, ուրեմն դուք սխալ թիմում եք»: Նույնը վերաբերվում է հաջողությանը և արտադրողականությանը: Օրինակ, Բեյոնսեն ընկերություն է անում Օփրա Վինֆրիի և Օբամա ամուսինների հետ: Շրջապատելով ձեզ հաջողակ և ակտիվ մարդկանցով, դուք լիցքավորվում եք էներգիայով և կարող եք բարձրանալ նրանց մակարդակի: Փորձեք քիչ ժամանակ անցկացնել այն գործընկերների և ընկերների հետ, որոնք ձեզ չեն ոգեշնչում: Դա չի նշանակում, որ պետք է դադարել նրանց հետ շփվել, ուղղակի հիշեք այլ մարդկանց ազդելու կարողության մասին և շրջապատեք ձեզ ոգեշնչող մարդկանցով:

Как все успеть: 5 правил успешных людей
У многих из нас есть знакомые, которые успевают все на свете — работать полный день, вести успешный блог, путешествовать, ходить в спортзал и даже готовить здоровую пищу. У этих «супергероев» столько же часов в сутках, сколько и у других людей, но каким-то чудесным образом они успевают сделать намного больше, чем остальные. На самом деле ничего сверхъестественного здесь нет: психолог и профессиональный тренер делится секретами успешных людей.
Не отвлекайтесь
Чем бы вы ни занимались, доводите дело до конца. Вы можете себе представить, чтобы олимпийский бегун отвлекся во время марафона? Нет, ведь он на 100 % нацелен на успех. Джош Пэйс, ведущий тренингов для актеров, публичных людей и предпринимателей, советует в буквальном смысле кричать «Я здесь!» каждый раз, когда вы отвлекаетесь.
Избегайте многозадачности
Электронная почта, Instagram, Facebook, веселый вирусный ролик — это только несколько вкладок, которые открыты на вашем компьютере, пока вы пытаетесь закончить проект.
Многозадачность давно стала нормой, но человеческий мозг не способен вести несколько процессов одновременно. Работая в режиме многозадачности, вы не можете сосредоточиться и совершаете ошибки, а значит, на работу уходит больше времени.
Чтобы погрузиться в работу с головой, отключите уведомления на компьютере, а лучше — на смартфоне. Просьба из разряда невозможных? Может быть, но попробовать стоит.
Забудьте о перерывах с коллегами
Представьте: вы работаете над проектом, и тут к вам подходит коллега с просьбой прокомментировать его презентацию. Вы соглашаетесь и даете ему пару советов.
Казалось бы, вы ничего не потеряли, ведь прошло не больше минуты и можно снова вернуться к работе. На самом деле вам понадобится в среднем 20 минут, чтобы снова настроиться на рабочий лад.
Успешные люди знают это и ценят свое время. Не случайно у многих начальников есть отдельные кабинеты. Если закрыться вам негде, попробуйте найти тихое место, где вас никто не будет беспокоить, и отключите почту.
Окружите себя активными людьми
Вы наверняка слышали выражение «Если ты самый умный в команде, значит, ты в неправильной команде». То же самое относится к успеху и производительности.
Например, Бейонсе дружит с Опрой Уинфри и четой Обама. Окружая себя успешными и активными людьми, вы заряжаетесь их энергией и можете подняться до их уровня.
Старайтесь проводить меньше времени с коллегами и даже друзьями, которые не вдохновляют вас. Это не значит, что вам нужно перестать с ними общаться. Просто помните о влиянии других людей и по возможности окружайте себя вдохновляющими личностями.
А если в вашем окружении еще нет таких людей, с ними всегда можно познакомиться на тренингах. В конце концов можно написать тому, кем вы восхищаетесь. Если вы уже знакомы, пригласите такого человека на обед: никогда не знаешь, к чему может привести эта встреча.