Արդյոք սեքսի հաճախականությունն ազդում է հարաբերությունների վրա․ հոգեբաններ
Սեռական հարաբերությունների ուժեղ հակումը մարդկանց մոտ զարգացել է, քանի որ սեքսը վերարտադրման միջոց է, ասվում է Psychological Science ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ: Հաշվի առնելով այդ գործոնը, գիտնականները փորձել են պարզել, թե արդյո՞ք հաճախակի սեքսով զբաղվելը դրական է ազդում է հարաբերությունների կամ ամուսնության վրա:
Նախնական հետազոտությունը ցույց է տվել, որ հարաբերությունների բավարարվածության և սեքսի միջև ակնհայտ կապ չկա:
Մասնագետները իրենց ամուսնության որակի մասին հարցում են անցկացրել 216 երիտասարդ զույգերի շրջանում՝ լավ-վատ, հաճելի-տհաճ, բավարար-անբավարար։ Այնուհետև առաջարկել համաձայնվել որոշ պնդումների հետ, օրինակ, մեր ամուսնությունն ամուր է և զույգի հետ վերլուծել բավարարվածության ընդհանուր զգացմունքը:
Այնուհետև մասնակիցները փորձություն են անցել համակարգիչով: Նրանց առաջարկել են կամ դրական կամ բացասական գնահատել էկրանի վրա հայտնվող բառերի երանգները, սակայն մինչ այդ՝ էկրանին կես վայրկյանով հայտնվում էր նրանց զույգի նկարը:
Այս հետազոտության նպատակն էր, ցույց տալ, թե ինչպե՞ս են սիրած մարդու նկարը և բառին տրված գնահատականը կապված իրար հետ: Որքան դանդաղ էր տեղի ունենում բառի երանգի բացասական ընկալումը նկարի հետ շղթայում, այնքան ավելի դրական էր մասնակցի թաքնված վերաբերմունքը զույգի հանդեպ:
Բացի այդ յուրաքանչյուր զույգին խնդրել էին գնահատել սեռական հարաբերություններիի հաճախակիությունը՝ 4 ամսվա համար:
Վերլուծելով բոլոր տվյալները, հետազոտողներն այդպես էլ չեն կարողացել ուղիղ կապ  գտնել  սեքսի և հարաբերությունների բավարարվածության միջև: Սակայն, երբ գիտնականները հարաբերակցեցին սեքսուալ հարաբերությունների հաճախակիությունը զույգերի ավտոմատ բնազդային ռեակցիենարի հետ միմյանց հանդեպ, պարզվեց, որ որքան հաճախ են զույգերը զբաղվում սեքսով, այդքան ուժեղ է նրանց մոտ իրենց սիրելին ասոցեացվում դրական ցուցիչների հետ:
Հետազոտության հեղինակները նշեն են, որ արդյունքները չեն կարող հստակ որոշել այն մեխանիզմը, որով սեքսը նպաստում է հարաբերությունների բավարարմանը կամ, հակառակը՝ քանդում է դրանք: Ակնհայտ է, որ այն կարող է զարգացնել վստահությունն իրար հանդեպ և դրանք դարձնել ավելի բարի:
Բացի այդ, հոգեբանները պարզել են, որ որոշ խորքային ապրումներ թե դրական, թե բացսական որոշիչ դեր են խաղում մեր՝ իրականությանը տված գնահատականին:

Психологи выяснили, как частый секс влияет на отношения между супругами
Сильная предрасположенность к сексуальным контактам развилась в людях, поскольку секс имеет решающее значение для воспроизводства, отмечается в исследовании, опубликованном Psychological Science. Принимая во внимание этот фактор, ученые попытались определить, являются ли справедливыми утверждения о положительном влиянии частого секса на отношения или брак.
Предварительное исследование показало, что очевидной связи между удовлетворенностью отношениями и сексом не существует.
Специалисты попросили 216 пар молодоженов оценить качества их брака (хороший — плохой, приятный — неприятный, удовлетворительный — неудовлетворительный), затем согласиться с некоторыми предложенными утверждениями (например, «наш брак крепкий») и проанализировать общее чувство удовлетворенности своим партнером.
Затем участники прошли тестирование на компьютере: им предлагалось нажать определенную клавишу, чтобы указать, какое из появившихся на экране слов несет положительную коннотацию, а какое — отрицательную. Прежде чем появлялось очередное слово, на доли секунды демонстрировалась фотография партнера каждого испытуемого.
Целью этого исследования было показать, как связаны между собой партнер и оценка. Чем медленнее происходил отклик на отрицательные коннотации слов в связке с фотографией, тем, как правило, более положительным было скрытое отношение испытуемого к партнеру.
Также каждого партнера в паре попросили оценить частоту сексуальных контактов за четыре месяца.
Проведя анализ всех данных, исследователи так и не смогли найти прямой связи между сексом и удовлетворенностью отношениями. Но когда ученые соотнесли частоту сексуальных контактов с автоматическими инстинктивными реакциями партнеров друг на друга, выяснилось, что чем чаще пары занимались сексом, тем сильнее проявлялась ассоциация партнеров с позитивными параметрами.
Как отметили авторы исследования, результаты не могут точно определить механизм, в котором секс либо соответствует удовлетворенности отношениями, либо разрушает их. Очевидно, что он может развивать доверие между партнерами и делает их добрее друг к другу. Кроме того, работа психологов демонстрирует, что некоторые глубинные переживания, положительные или отрицательные, оказывают решающее влияние на наши оценки действительности, контролируем мы это или нет.