Միջին տարիքի ճգնաժամ գոյություն չունի. մասնագետներ
The Daily Mail-ի հաղորդմամբ՝ երջանկության մակարդակը սկսում է աճել դեռահասության շրջանից կամ 20 տարեկանից սկսած: Ալբերտի համալսարանի գիտնական Հարվի Քրանը հետազոտել է երջանկության մակարդակը երկար ժամանակի ընթացքում, որպեսզի հասկանա զարգացման միտումները:
Գիտնականը հետազոտում էր երկու խումբ՝ 18-43 և 23-37 տարեկան: Երկու խմբում էլ երջանկության մակարդակը աճում էր 30 տարեկանից հետո: Առաջին խմբում այն մի քիչ նվազում էր 43 տարեկանին մոտ: Հիմնականում աճը գրանցվում էր ավագ դպրոցից և համալսարանից հետո: Չնայած սպասումների, մարդիկ կյանքից ավելի գոհ էին 45-ում քան 18-ում:
Որպես կանոն, երջանկության բարձր մակարդակը կապված էր ամուսնության և առողջ ֆիզիկական վիճակում գտնվելու հետ: Այս ամենը ապացուցում է, որ միջին տարիքի ճգնաժամը միֆ է:

16.01.2016 Как показал опрос, люди, на самом деле, больше счастливы в 45 лет, чем в 18, пишет The Daily Mail.
По сути, уровень счастья постоянно растет с подросткового возраста или с 20 лет. Харви Кран из Университета Альберты исследовал уровень счастья на протяжении долгого времени, дабы захватить динамику.
Ученый следил за двумя группами: люди 18-43 лет и люди 23-37 лет. В обеих группах уровень счастья вырастал после 30 лет. В первой группе немного уровень счастья снижался к 43 годам. В целом счастье росло после старшей школы и университета. Быстрее всего уровень растет, когда люди находятся в группе 18 лет и старше 30 лет. Вопреки ожиданиям, люди были более довольны жизнью в 45 лет, чем в 18 лет.
Как правило, высокий уровень счастья связывался с тем временем, когда человек был в браке и мог похвастаться крепким физическим здоровьем. А вот безработица связывалась со сниженным уровнем счастья. Все это доказывает, что кризис среднего возраста - миф.