Մարդկանց մեծ մասը քնում է հեռախոսը ձեռքին
Մարդկանց մեծամասնությունը դրժում է բժիշկների խորհուրդները, ովքեր գտնում են, որ լավ քնելու համար անհրաժեշտ է հեռու պահել համակարգիչներն ու հեռախոսները։ Խոշոր ընկերությունների անցկացրած հետազոտությունները բացահայտել են այլ հետաքրքիր փաստեր ևս։
Նայեք շուրջբոլորը։ Ամենայն հավանականությամբ` ձեր հեռախոսը գտնվում է ձեր կողքին։ Ինչ էլ խորհուրդ տան բժիշկներն ու հոգեբանները, մենք չենք պատրաստվում ազատվել տեխնիկայից ունեցած մեր կապվածությունից և մշտապես օնլայն, կապի մեջ լինելու սովորությունից, եթե, իհարկե, դա չի պահանջում մեր աշխատանքը։
Սքայնեթ ցանցը և Մոտորոլա ընկերությունը հետազոտություն են անցկացրել, որի արդյունքում պարզվել է, որ մարդկանց 60%-ը քնում է հեռախոսը ձեռքին, իսկ 17%-ն այն իրենց հետ վերցնում են անգամ լոգարան մտնելիս։
Հարցվածների 19%-ը հայտարարել է, որ ավելի լավ է հրաժարվեն քնից, քան հանգստյան օրերն անցկացնեն առանց հեռախոսի։  18%-ը պատրաստ է հրաժարվել լոգանքից,  15%-ը՝ այլ կարևոր սովորություններից։  22%-ը հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում իրենք կարող են դադարել սեքսով զբաղվել, սակայն չեն հրաժարվի բջջային հեռախոսի ընկերակցությունից։
Ընդ որում՝ 39%-ը խոստովանել է, որ իրենք հաճույք են ստանում սմաթֆոններն օգտագործելիս։ Նրանց մի մասը երջանիկ է լինում ժամանակ առ ժամանակ, քանի որ հարցվածների 79%-ը նշել է, դրանց զանգերը հաճախ են նյարդայնացնում։
Հետազոտության մասնակիցների  40%-ը նշել է, որ իրենց հեռախոսների հետ այնպիսի վստահելի հարաբերությունների մեջ են, որ դրանց անգամ ընկալում են որպես իրենց զրուցակից և այնպիսի հարցեր են ուղղում, որ երբեք իրենց մտերիմ ընկերներին չէին տա։

16.09.2015 Большинство людей игнорируют советы врачей, которые рекомендуют убирать подальше компьютеры и телефоны, чтобы лучше выспаться. Исследование, проведенное крупными компаниями, выявило и другие интересные факты.
Оглянитесь вокруг. Скорее всего, ваш телефон находится рядом с вами. Что бы ни советовали врачи и психологи, мы не торопимся избавляться от этой привязанности к технике и привычке постоянно быть онлайн, на связи, если даже этого не требует наша работа.
Сеть Skynet и компания Motorola провели исследование, в результате которого выяснилось, что 60% людей засыпают с мобильным телефоном в руках, а 17% даже берут его с собой, отправляясь в душ.
19% опрошенных заявили, что лучше откажутся от сна, чем проведут выходные без телефона. 18% готовы отказаться от душа, 15% - от других важных привычек. 22% заявили, что при необходимости они способны перестать заниматься сексом, но не откажутся от компании мобильного устройства.
При этом только 39% признались, что они получают удовольствие от использования смартфона. Часть из них бывает счастлив время от времени, так как вариант «его звонки меня часто раздражают» отметили 79% опрошенных.
40% участников исследования находятся со своими телефонами в таких доверительных отношениях, что даже воспринимают их как собеседников, и задают им такие вопросы, какие никогда не задали бы лучшим друзьям из плоти и крови.