Գրական ճանապարհորդության ընթացքում մենք կարող ենք ունենալ ամենանվիրական հանդիպում գրքի հետ, որը չկարողանանաք մի կողմ դնել։ Պատմության ավարտն իմանալու շտապողականության մեջ մոռանում ենք մեր սմարթֆոնների մասին, ճաշում ու ընթրում մեր թղթե ընկերուհու հետ և նստում գիշերային լամպի մոտ, որպեսզի չխանգարենք տան մյուս բնակիչներին, ովքեր արդեն պառկել են քնելու։ Հասնելով վերջին՝ մենք միաժամանակ զգում ենք հպարտության զգացում՝ «Ես դա արեցի» և տխրություն, որ ժամանակն է հրաժեշտ տալ։
Ներկայացնում ենք 10 ամենահետաքրքիր պատմություններ, որոնք ձեր ուշադրությունը կգրավեն մինչև վերջին էջին հասնելը։ Անկախ նրանից, թե փորձում եք կարճել ժամանակը ճանապարհորդության ընթացքում, բազմազանություն հաղորդել ձեր ամառանոցային առօրյային, թե մեկ ամսվա ընթացքում հնարավորինս շատ գրքեր կարդալ, խորհուրդ ենք տալիս ընտրել այս գրքերից, որոնք կարդալու համար ձեզ կպահանջվի ընդամենը մեկ գիշեր։
Ֆրենսիս Սքոթ Ֆիցջերալդ․ «Մեծն Գեթսբի»
Նույնիսկ եթե դուք արդեն Լեոնարդո ԴիԿապրիոյի մասնակցությամբ ֆիլմից ծանոթ եք Գեթսբիի պատմությանը, դրա խորությունն ու ուժն իսկապես կարող եք զգալ միայն Ֆիցջերալդի վեպը կարդալով։ Պատմությունն այնքան հեշտ է ընթանում, որ դուք արագ շրջում եք էջերը։ 1920-ականների հետպատերազմյան Ամերիկայի գեղագիտությունը դեռևս ոգեշնչում է ժամանակակիցներին։ Հմայքի, պաթոսի և փայլի կենտրոնում ընկած է անկեղծ հավատն իրական սիրո նկատմամբ, որը կոտրված է հաջողության, փողի և ճանաչման գերիշխող աշխարհի դաժանությամբ։ Մեծ, բայց կոտրված մարդու կյանքի ողբերգությունը, որն ունի առատաձեռն հոգի, կարող է ընթերցվել ընդամենը մեկ գիշերվա ընթացքում։
Վիրջինի Գրիմալդի. «Օվկիանոս երկուսի համար»
Վիրջինի Գրիմալդին համարվում է ժամանակակից լավագույն ֆրանսիացի գրողներից մեկը: Նրա «Օվկիանոս երկուսի համար» վեպը հուզիչ և հզոր պատմություն է երկու քույրերի մասին, որոնք կիսում են ուրախություններն ու տխրությունները: Պատմության զարգացմանը զուգընթաց դուք կծիծաղեք և կլացեք, կմտածեք, կխորհեք, կգտնեք պատասխաններ և յուրաքանչյուր էջի հետ կբացահայտեք, թե որքան բազմակողմանի ու գեղեցիկ է կյանքը: Ընթերցողները խոստովանում են, որ այս ոչ մեծ գիրքը կարդացվում է մեկ շնչով: Սա պայմանավորված է ոչ միայն գրավիչ սյուժեով. սա գիրք է, որը գրվել է կնոջ կողմից, կանանց մասին և կանանց համար:
Ֆրանսուազ Սագան. «Անորոշ ժպիտը»
Ֆրանսիացի գրողի այս վեպը, որը հրատարակվել է «Բարև, թախիծ»-ի ցնցող հաջողությունից հետո, անձնական փորձառությունների մասին մտերիմ, հոգեբանական արձակ է, որն ամփոփված է ընդամենը 160 տպագիր էջերի մեջ: Դոմինիկը Սորբոնի երիտասարդ ուսանողուհի է, որը սիրահարվում է Լյուկին՝ իր համակուրսեցու հորեղբորը, որը մեծահասակ և փորձառու իրավաբան է: Նրանք անմոռանալի պահեր են ապրում Կոտ դ'Ազուրում՝ վայելելով միմյանց ընկերակցությունը: Սակայն կա մեկ խոչընդոտ. Լյուկն ամուսնացած է և չի պլանավորում լքել իր ընտանիքը:
Ֆեոդոր Դոստոևսկի. «Սպիտակ գիշերներ»
Պատմություն սիրո մասին, որը կարող է տեղի ունենալ միայն Սանկտ Պետերբուրգում: Սպիտակ գիշերների իսկապես կախարդական շրջանում միայնակ, անանուն երազողն ափին հանդիպում է լացող աղջկա: Առանց հերոսանալու ձգտման, նա հետևում է իր սրտի կանչին և փրկում Նաստենկային հետապնդողից՝ իրենց առաջին իսկ հանդիպումից անհասկանալիորեն կապվելով նրա հետ: Այժմ ամեն օր անցնում է հաջորդ հանդիպման տանջալից սպասումով: Երիտասարդն իմանում է Նաստենկայի պատմությունը և, չգիտակցելով անգամ, սիրահարվում նրան: Սակայն աղջկա կոտրված սիրտը պատկանում է իր սիրեցյալին, որը անհետացել է՝ խոստանալով ամուսնանալ նրա հետ: Սիրային գծերից մեկն անպայման կհաղթի վերջում, բայց ինչ-որ մեկն անխուսափելիորեն կմնա կոտրված սրտով, հակառակ դեպքում դա Դոստոևսկու Սանկտ Պետերբուրգը չէր լինի:
Էռնեստ Հեմինգուեյ. «Ծերունին և ծովը»
Հեմինգուեյի ամենահայտնի ստեղծագործություններից մեկը, որի համար նա արժանացել է Պուլիցերյան մրցանակի, իսկ ավելի ուշ՝ Նոբելյան մրցանակի: Այս նովելում դուք չեք գտնի մարտական գործողություններ, սրընթաց իրադարձություններ կամ անսովոր իրավիճակներ: Այն հարթ, բայց խորը պատմություն է սեփական դեմքը պահպանելու և ցանկացած հանգամանքներում քաջ լինելու անհրաժեշտության մասին: 84 օր շարունակ կուբացի ձկնորս Սանտյագոն տուն է վերադառնում առանց որսի: Թվում է, թե ճակատագիրն ինքն է կարթին հագցնում մի հսկա մարլինի, որի հետ տղամարդը ստիպված է պայքարել՝ նավարկելով դեպի անծայրածիր օվկիանոսի խորքերը: Այս գիրքը կարող է մեզ սովորեցնել ընդունել և բաց թողնել, ուժ գտնել հաշտվելու և երախտապարտ լինել կյանքի յուրաքանչյուր հնարավորության համար:
Սալի Ռունի. «Սովորական մարդիկ»
Իռլանդացի գրող Սալի Ռունիի երկրորդ վեպն առաջին անգամ հրատարակվել է 2018 թվականին և արագորեն դարձել բեսթսելլեր։ Գրքի առանձնահատուկ հմայքը, որը գրավում է ժամանակակից ընթերցողներին, կայանում է նրանում, որ դրա ուղիղ խոսքը չի համարվում դասական գրականության սովորական երկխոսություն. մենք զգում ենք, որ կարդում ենք ուրիշի նամակագրությունը կամ դառնում մեր աչքերի առաջ ծավալվող պատմության անգիտակից դիտորդներ։
Քոնել Ուոլդրոնը և Մարիան Շերիդանը դասընկերներ են, որոնք ընդհանրապես չեն շփվում։ Նա բանվոր դասի ընտանիքից հայտնի տղա է, ընկերության ոգին և դպրոցի ֆուտբոլային թիմի աստղը։ Քոնելը հարուստ ընտանիքից մեկուսացած, միայնակ անձնավորություն է, որը նախընտրում է իր ազատ ժամանակն անցկացնել գրքեր ընթերցելով։ Թվում է, թե նրանց միջև եղած անդունդը երբեք չի հարթվի, բայց մի օր նրանք վերջապես հանդիպում են, երբ Քոնելն աշխատանքից տուն է գալիս մորը վերցնելու, որը մաքրուհի է աշխատում Շերիդանների տանը։ Սա դժվար իրական սիրո մասին պատմության սկիզբն է։
Իվան Տուրգենև. «Առաջին սեր»
Ո՞վ ասաց, որ մեկ գիշերվա ընթացքում կարդացվող գրքերը պետք է լինեն պայծառ ու թեթև։ Տուրգենևի ինքնակենսագրական նովելը՝ «Առաջին սերը», պատմում է 16-ամյա Վլադիմիրի մասին, որը ծնողների հետ տեղափոխվում է Մոսկվայի մոտ գտնվող ամառանոց, որտեղ սիրահարվում է իր հմայիչ հարևանուհուն՝ արքայադուստր Զինաիդային, որը հինգ տարով մեծ է իրենից։ Այս գեղեցիկ և խորհրդավոր աղջիկը շահագործում է գլխավոր հերոսի զգացմունքները ոչ այնքան դաժանությունից դրդված, որքան այն պատճառով, որ իր սիրտն արդեն պատկանում է ուրիշ մեկին։ Բայց ո՞ւմ։
Սա պատմություն է այն մասին, թե ինչպես է սերը երբեմն հասցնում անսպասելի, բայց մահացու հարվածներ՝ ստիպելով մեզ ընդմիշտ փոխել մեր պատկերացումներն ամենագեղեցիկ զգացողության մասին։
Մելիսա Ֆերգյուսոն. «Հանդիպումներ դաշտերում»
Ռոմանտիկ կատակերգություններն ամառային ընթերցանության սիրված ժանր են, որոնք հեշտությամբ կարելի է կուլ տալ ընդամենը մեկ գիշերվա ընթացքում: Վերջերս դրանք այնքան շատ են, որ հարյուրավոր գրքերի մեջ կողմնորոշվելը կարող է իսկապես դժվար լինել: Բայց մենք արդեն դա արել ենք ձեզ համար:
«Հանդիպումներ դաշտերում» վեպը բարձր ինտելեկտուալ գրականության հրատարակչությունում աշխատող խմբագրի մասին է: Սավաննան գաղտնի գրում է իր սեփական սիրավեպը: Ձեռագիրն ավարտելու անհամբեր սպասումով նա էջերը բերում է կարևոր հանդիպման. սևագրերից մեկը հայտնվում է իր խիստ ղեկավար Ուիլի ձեռքում: Սավաննան շփոթված է. եթե ամեն ինչ բացահայտվի, նրան կարող են ազատել աշխատանքից: Սակայն նկատողության փոխարեն նա անսպասելիորեն գտնում է կորած էջը՝ լուսանցքներում շատ հստակ և ճշգրիտ նշումներով: Անանուն օգնականն արագորեն դառնում է Սավաննայի երազանքների առարկան. այժմ նա պետք է ոչ միայն գրի համբույրի ամենակարևոր տեսարանը, այլև պարզի, թե իր գործընկերներից ով է նախընտրում անանուն մնալ:
Ընթերցողները հատկապես գնահատում են գիրքը բարձրորակ հումորի, զվարճալի սյուժետային շրջադարձերի և ծառայողական սիրավեպերի սիրված թեմայի համար:
Հերման Հեսսե. «Քլինգսորի վերջին ամառը»
Հերման Հեսսեն կատարյալ հեղինակ է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են քանդել կարծրացած հիմքերը և մեկ գիշերվա ընթացքում վերանայել կյանքին իրենց մոտեցումը: Գերմանացի գրողն աշխարհում այն քչերից մեկն է, ով գիտի, թե ինչպես անջնջելի հետք թողնել՝ առանց բարոյականություն քարոզելու կամ ընթերցողին արծաթե սկուտեղի վրա եզրակացություններ մատուցելու:
Ժողովածուն բաղկացած է երեք պատմվածքներից՝ «Երեխայի հոգին», «Քլեյնը և Վագները» ու «Քլինգսորի վերջին ամառը», որոնք առաջին անգամ հրատարակվել են միասին Հեսսեի պնդմամբ, այսինքն՝ հեղինակի մտադրությամբ: Սրանք երեք բոլորովին տարբեր, բայց միևնույն ժամանակ ցավալիորեն նման պատմություններ են մի փոքրիկ տղայի մասին, որին խիղճը տանջում է մի բուռ գողացված քաղցրավենիքի պատճառով, մի անչափահաս գրագրի մասին, որը փախել է արտասահման՝ իր ընկերությունից գողացված գումարով, և մի մահամերձ մեծ նկարչի մասին, որը կյանքի վերջին ամառն անցկացնում է լեռներում: Նրանցից յուրաքանչյուրը տառապում է իր ձևով, բայց միայն դժվարին ճանապարհը կարող է քեզնից նոր մարդ կերտել։
Սոֆի Ռուվիե. «Մաղթում եմ մեզ հազար ամպրոպ»
Եվս մեկ սիրո պատմություն, թեև շատ տարբեր է նախորդներից: Սյուժեն կենտրոնանում է Քիարայի և Մաքսի վրա, զույգ, որին իրենց բոլոր ընկերներն ու ծանոթները համարում են կատարյալ, որոնք, սակայն, շուտով ամուսնալուծվելու են: Անհրաժեշտ փաստաթղթերը լրացնելուց հետո նրանք վերադառնում են տուն և պարզում, որ մտերիմներն անակնկալ երեկույթ են կազմակերպել իրենց ամուսնության 15-ամյակի կապակցությամբ: Ամենալավ նվերը, որից նրանք բացարձակապես չեն կարող հրաժարվել, երկու հոգու համար Նյու Յորք ուղևորությունն է: Ի՞նչ կանի նրանց համար ամերիկյան մետրոպոլիսի լուսավոր անձրևը. կմաքրի էջը՝ նրանց կյանքի նոր գլխի համար, թե՞ կթարմացնի նրանց հարաբերությունները:

Самая ценная встреча, которая может произойти на нашем литературном пути — с книгой, от которой невозможно оторваться. Ради того, чтобы поскорее узнать развязку истории, мы забываем о смартфоне, обедаем и ужинаем в компании бумажной подруги, ютимся возле ночного светильника, чтобы не мешать обитателям дома, которые уже ушли спать. Добравшись до финала мы одновременно испытываем гордость: «Я это сделал!», и грусть от того, что настала пора прощаться.
Мы решили собрать 10 самых захватывающих историй, которые не дадут вам сомкнуть глаз, пока вы не перелистнете последнюю страницу. Скоротать время в дороге, разнообразить загородные будни, прочитать как можно больше произведений за месяц — вне зависимости от вашей цели, советуем выбирать из этих книг, на которые достаточно потратить одну ночь.
Фрэнсис Скотт Фицджеральд, «Великий Гэтсби»
Даже если вы уже знакомы с историей Гэтсби по фильму с Леонардо Ди Каприо в главной роли, прочувствовать всю глубину и силу можно только прочитав сам роман Фицджеральда. Повествование движется настолько легко, что вы и сами не замечаете, как быстро переворачиваете страницу за страницей. Эстетика послевоенной Америки 20-х годов, которая до сих пор служит вдохновением для современников. В центре гламура, пафоса и блеска оказывается искренняя вера в настоящую любовь, которая разбивается о жестокость мира, в котором бал правят успех, деньги и признание. Трагедия жизни большого, но сломленного человека с широкой душой, которую читатель может уложить всего в одну ночь.
Виржини Гримальди, «Океан на двоих»
Виржини Гримальди считается одной из лучших современных французских писательниц. Ее роман «Океан на двоих» — это трогательная и сильная история о двух сестрах, которые делят горести и радости. По ходу повествования вы будете смеяться и плакать, размышлять и задумываться, находить ответы и с каждой страницей убеждаться, насколько многогранна и прекрасна наша жизнь. Читатели признаются, что небольшая книга читается на одном дыхании. И это заслуга не только захватывающего сюжета: перед нами книга, написанная женщиной о женщинах и для женщин․
Франсуаза Саган, «Смутная улыбка»
Роман французской писательницы, вышедший в свет после оглушительного успеха книги «Здравствуй, грусть». Перед нами камерная, психологическая проза о личных переживаниях, которая укладывается всего в 160 печатных страниц. Доминика — молодая студентка Сорбонны, влюбленная в Люка, дядю своего однокурсника, взрослого и состоявшегося адвоката. Они переживают незабываемые моменты на Лазурном Берегу, наслаждаются друг другом. Правда, есть одно «но»: Люк женат и уходить из семьи не собирается․
Федор Достоевский, «Белые ночи»
Повесть о любви, которая может случиться только в Петербурге. В поистине волшебный период белых ночей одинокий безымянный мечтатель встречает на набережной плачущую девушку. Не стремясь стать героем, по зову сердца он спасает Настеньку от преследователя и с первой встречи необъяснимо привязывается к ней. Теперь каждый его день проходит в томительном ожидании их новой встречи. Молодой человек узнает историю Настеньки и, сам того не осознавая, влюбляется в нее. Только вот ее разбитое сердце принадлежит бесследно исчезнувшему возлюбленному, обещавшему взять ее в жены. Одна из любовных линий обязательно победит в финале, но кто-то неизбежно останется с разбитым сердцем — иначе это бы не был Петербург Достоевского.
Эрнест Хемингуэй, «Старик и море»
Одно из самых знаменитых произведений Хемингуэя, за которое он получил Пулитцеровскую премию, а позднее получил звание нобелевского лауреата. Вы не найдете в повести экшена, быстрой смены событий и ситуаций «из ряда вон». Перед нами плавное, но очень глубокое повествование о том, что человек обязан сохранять лицо и быть мужественным в любых обстоятельствах. В течение 84 дней кубинский рыбак Сантьяго возвращался домой без улова. Кажется, сама судьба подсаживает на крючок его удочки гигантского марлина, с которым мужчина вынужден вступить в противостояние, отойдя на лодке в самую глубь необъятного океана. Эта книга способна научить нас принимать и отпускать, находить силу в смирении и благодарить жизнь за каждую возможность․
Салли Руни, «Нормальные люди»
Второй по счету роман ирландской писательницы Салли Руни впервые был опубликован в 2018 году, и быстро вошел в разряд бестселлеров. Особый шарм книги, который привлекает современного читателя, заключается в том, что прямая речь в нем не маркируется как привычные диалоги в классической литературе: мы будто читаем чужую переписку или становимся невольными наблюдателями истории, разворачивающейся на наших глазах.
Коннелл Уолдрон и Марианна Шеридан — одноклассники, которые совсем не общаются. Он — популярный парень из семьи выходцев рабочего класса, душа компании и звезда школьной футбольной команды, она — замкнутая одиночка из очень состоятельной семьи, предпочитающая коротать свободное время с книгами. Кажется, что пропасть между ними никогда не сможет быть преодолена, но однажды они все-таки столкнуться лицом к лицу, когда Коннелл придет встретить с работы маму, трудящуюся уборщицей в доме Шериданов. С этого начнется история о трудной настоящей любви.
Иван Тургенев, «Первая любовь»
Кто сказал, что книги, которые можно прочитать за ночь обязательно должны быть радужными и легкими? втобиографическая повесть Тургенева «Первая любовь» рассказывает о 16-летнем Владимире, который вместе с родителями приезжает на подмосковную дачу, где влюбляется в очаровательную соседку, княжну Зинаиду, которая старше него на 5 лет. Прекрасная и загадочная девушка играет на чувствах главного героя не столько из-за жестокости, сколько из-за того, что ее сердце уже принадлежит другому. Но кому?
Это история о том, как любовь порой наносит неожиданное, но роковые удары, и заставляет нас навсегда поменять представление о самом светлом чувстве.
Мелисса Фергюсон, «Встречи на полях»
Излюбленный жанр для летнего чтения, который с легкостью можно «проглотить» всего за одну ночь — это романтические комедии. В последнее время их стало настолько много, что найти бриллиант среди сотни подделок бывает действительно сложно. Но мы уже сделали это за вас.
«Встречи на полях» — роман о редакторе, работающей в издательстве интеллектуальной литературы. Втайне от всех Саванна пишет собственный любовный роман. Мечтая поскорее закончить рукопись, она приносит листки на важное совещание: один из черновиков попадает в руки ее строго начальника Уилла. Саванна находится в замешательстве: если все обнаружится, ее могут уволить с работы. Однако вместо выговора она неожиданно находит потерявшийся листок с очень четкими и дельными пометками на полях. Анонимный помощник быстро становится предметом мечтаний Саванны: теперь ей нужно не только написать самую важную заключительную сцену поцелуя, но и выяснить, кто же из коллег предпочитает оставаться инкогнито.
Читатели особенно ценят книгу за качественный авторский юмор, забавные сюжетные повороты и излюбленную тему служебных романов.
Герман Гессе, «Последнее лето Клингзора»
Герман Гессе — идеальный автор для тех, кто за одну ночь хочет сломить устои, засевшие в голове, и переосмыслить отношений к жизни. Немецкий писатель один из немногих в мире умеет оставлять неизгладимый след без нравоучений и выводов, поданных читателю на блюдечке.
Сборник состоит из трех повестей: «Душа ребенка», «Клейн и Вагнер», «Последнее лето Клингзора», которые впервые были опубликованы вместе по настоянию самого Гессе — в этом и состоит авторская задумка. Перед нами три совершенно разные, но в то же время до боли похожие истории о маленьком мальчике, которого мучает совесть из-за горстки украденных сладостей, мелком служащем, который сбежал за границу с похищенными у фирмы деньгами, и умирающем великом художнике, который проводит последнее лето своей жизни в горах․ Каждый из них страдает по-разному, но только сложный путь способен сделать из вас нового человека.
Софи Рувье, «Желаю нам тысячи гроз»
И перед нами вновь история любви — правда, сильно отличающаяся от всех предыдущих. В центре сюжета идеальная по мнению всех друзей и знакомых пара Кьяры и Макса, которая собирается развестись. Закончив с оформлением необходимых документов, они возвращаются домой и обнаруживают, что близкие сделали вечеринку-сюрприз в честь 15 годовщины их свадьбы. Главный подарок, от которого ни в коем случае нельзя отказываться, — поездка в Нью-Йорк на двоих. Что сотворит с ними освещающий дождь американского мегаполиса: очистит страницу для новой главы жизни или освежит отношение друг к другу?