Սեքս սրտի կաթվածից հետո. ինչի՞ մասին Ձեզ չի պատմում բժիշկը
Սրտի կաթված ստացած մարդկանց մեծամասնությունը իրենց բժիշկների հետ չի խոսում այն մասին, թե երբվանից է կարելի սեռական կյանքով ապրել։
Ըստ hmed.news.am-ի`այսպիսի եզրահանգման են եկել գիտնականները` հետազոտություն իրականացնելով ԱՄՆ-ում եւ Իսպանիայում։
Ինչպես հաստատում է Չիկագոյի համալսարանի ինտերգրատիվ սեռական բժշկության ծրագրի տնօրեն բժիշկ Սթեյսի Տեսլեր Լինդաուն, արեւմտյան ուղեցույցները թույլ են տալիս սեռական կյանքին վերադառնալ ոչ այնքան ուժեղ եւ առանց լուրջ հետեւանքների սրտի կաթվածից մեկ շաբաթ անց։ Սակայն հիվանդների մեծամասնությունը չգիտի՝ իրենք ինչքան ուժեղ կաթված են տարել եւ արդյոք կարող ենք սեքսով զբաղվել։
Հետազոտությանը մասնակից հարցվածների մեծամասնությունը կարծում էր, որ ամբողջովին նորմալ է թերապեւտի հետ խոսել կաթվածից հետո սեքսի մասին, սակայն իրականում կանանց 12%-ը եւ տղամարդկանց 19%-ն է իրենց բժիշկների հետ այս թեմայով խոսել կաթվածին հաջորդող մեկ ամսվա ընթացքում։
Ամեն դեպքում կաթված տարած մարդկանց կարելի է խորհուրդ տալ իրենց բուժող բժիշկների հետ պարտադիր քննարկել կաթվածի լրջությունը եւ այն, թե երբ հնարավոր կլինի վերադառնալ սեռական կյանքին։

23.12.2014 Большинство переживших сердечный приступ людей не говорит со своими врачами о том, можно ли им жить половой жизнью.
К такому выводу пришли ученые, проведя исследования в США и в Испании, передает med.news.am .
Как утверждает доктор Стейси Тесслер Линдау из университета Чикаго, директор Программы интегративной сексуальной медицины, западные гайдлайны позволяют вернуться к половой жизни через неделю после не очень сильного сердечного приступа, который прошел без серьезных осложнений. Однако большинство пациентов не знает, насколько серьезный у них был приступ и можно ли им заниматься сексом.
Большинство опрошенных считало, что вполне нормально говорить с терапевтом о сексе после приступа, однако на деле лишь 12 процентов женщин и 19 процентов мужчин говорили со своими врачами на эту тему в течение месяца после приступа.
В любом случае, людям, пережившим сердечный приступ, можно посоветовать обязательно обсудить с лечащим врачом серьезность приступа и то, когда можно будет вернуться к половой жизни.