Տարբեր վարակներ ու վիրուսները հարձակվում են տղամարդկանց ու կանանց վրա նույն կերպ, սակայն արձագանքը նրանց հանդեպ ուժեղ եւ թույլ սեռի ներկայացուցիչների մոտ տարբեր է:
news.am-ի հաղորդմամբ` որոշ հիվանդություններ կանանց մոտ երբեմն ավելի հաճախ են առաջանում, քան տղամարդկանց մոտ: Սա բացատրվում է կանացի օրգանիզմի եւ հորմոնալ ֆոնի առանձնահատկություններով:Բրիտանացի բժիշկները կազմել են պաթոլոգիաների ցուցակը, որոնք ավելի հաճախ հանդիպում են թույլ սեռի ներկայացուցիչների մոտ: Տղամարդիկ այդ հիվանդությունների հետ հազվադեպ են բախվում: Այսպես, ավելի հաճախ, քան տղամարդիկ, կանայք տառապում են ցրված սկլերոզից: Սարսափելի ախտորոշման զոհ հիմնականում դառնում են 20-40 տարեկան երիտասարդ կանայք հայտնում է «ԵվրոՍՄԻ»-ին:Կարմիր գայլախտը մի հիվանդություն է, որը հանդիպում է հիմնականում 20-30 տարեկան աղջիկների շրջանում: Գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչները չորս անգամ ավելի շատ են հակված խրոնիկ հոգնածության համախտանիշի, քան ուժեղ սեռի ներկայացուցիչները: Այս օրինաչափության պատճառները դեռ հաստատված չեն:

Ученые назвали болезни, чаще всего поражающие женщин
Разные инфекции и вирусы атакуют мужчин и женщин одинаково, но реакция на них у представителей сильного и слабого пола разная. Некоторые заболевания у дам встречаются в разы чаще, чем у мужчин. Это объясняется особенностями женского организма и гормональным фоном.
Британские медики составили список патологий, которые чаще поражают именно слабый пол. Мужчины с этими заболеваниями сталкиваются реже. Так, чаще, чем мужчины, женщины болеют рассеянным склерозом. Жертвами страшного диагноза, в основном, становятся молодые женщины в возрасте 20-40 лет, передает «ЕвроСМИ».
Красная волчанка – болезнь, которая встречается преимущественно у девушек 20-30 лет. Также представительницы прекрасной половины человечества в четыре раза более склонны к развитию синдрома хронической усталости, чем сильный пол. Причины данной закономерности пока не установлены. Зато известно, что гормональные различия между мужчиной и женщиной приводят к тому, что дамы в два раза чаще страдают от депрессивных расстройств.