Տագնապային վիճակից ինքնուրույն դուրս գալու 5 միջոց
Արդեն շատ ուշ է, բավական ժամանակ է, ինչ փորձում եք քնել և չի ստացվում, մտածում եք օրվա ընթացքում տեղի ունեցածների մասին, և սրտում մի տեսակ վախ կա, անհամգստություն.... Կարծում ենք, որ նկարագրվածը ծանոթ է կամ կայնքի որեւէ փուլում հանդիպել է յուրաքանչյուրին: Հաճախ պատահող այս սթրեսային վիճակից ազատվել կարելի է շատ հեշտ: Պետք է ուղղակի մի քիչ աշխատեք Ձեզ վրա: Առաջարկում ենք 5՝ առավել արդյունավետ միջոց:
1. Ինքներդ Ձեզ բարձրաձայն այնքան անգամ պատմեք հուզող իրադարձության մանրամասները, մինչև դառնա ծիծաղելի և զգաք աբսուրդի աստիճանը: Առճակատումը շատ լավ տարբերակ է. խնդիրն ասես հասկանում է, որ Դուք էլ չեք վախենում իրենից և սկսում է նահանջել:
2. Մի պահ մտածեք, որ ամեն ինչ կարող էր ավելի վատ լինել: Երբ գիտակցեք դա, հետ եկեք իրականություն: Կհասկանաք, որ ռեալ կատարվածը այնքան ահավոր չէ, որքան Դուք այն դարձնում եք ողբերգական, հատկապես որ կանանց դա շատ բնորոշ է. ինչպես հայտնի անեկդոտում է ասվում, մենք չեղածից կարողանում ենք ստանալ սանրվածք, աղցան ու ողբերգություն:
3. Ցատկ կատարեք ժամանակի մեջ: Երբ ամեն ինչ անհույս է թվում, փորձեք մտքով տեղափոխվել որոշ ժամանակ առաջ և հասկանալ, թե կատարվածը ինչ նշանակություն կունենա Ձեզ համար, ասենք, մեկ տարի հետո: Դուք կզգաք' այն ինչ ցավ է պատճառում այսօր, վաղը կարող է ծիծաղ առաջացնել:
4. Թուլացեք: Տագնապի պահին մի մոռացեք շնչառության մասին: Թուլանալու կարողությունը Ձեր մեջ դաստիարակելու համար օգտակար կարող է լինել մեդիտացիոն ճանապարհը:
5. Թույլ մի տվեք, որ խնդիրները խանգարեն Ձեզ ապրել լիարժեք: Այն ամենը, ինչ ձեզ խանգարում է, հաճախ մի փոքրիկ, նույնիսկ, աննշան բան է: Թույլ մի տվեք, որ այն խլի Ձեր ապրելու ժամանակը. այն առանց այդ էլ շատ քիչ է:

09.10.2020 Не паниковать.Нужно научится сохранять спокойствие и трезвый ум. Попадая в экстренную ситуацию, человек впадает в состояние повышения адреналина в крови. Начинается возбуждение организма и на первый план выходят эмоции такие как страх,агрессия,которые влияют на принятие решений. Под влиянием эмоций очень часто люди принимают неправильные решения.
Есть несколько довольно действенных способов, хотя стоит помнить, что все индивидуально и у каждого могут быть свои маленькие "секреты".
1) Скажите себе: это скоро закончится. Если, например, дело в каком-то сложном проекте, то он рано или поздно завершится, а с ним завершится и стресс. Осталось потерпеть чуть-чуть.
2) Спросите себя: будет ли меня это так же волновать через месяц/полгода/год? Если это не что-то глобальное, то не стоит так сильно переживать.
3) Дышите глубже. Глубокое и ровное дыхание усмиряет сердцебиение и успокаивает. Постарайтесь на какое-то время отключиться от всех мыслей и просто сосредоточьтесь на дыхании.
4) Делайте физические упражнения. Они способны снять накопившееся напряжение. Не обязательно идти в спортзал, можно немного размяться дома или в офисе (покрутить головой, похрустеть пальцами, прогуляться в обед).
5) Смейтесь. Старайтесь находить что-то смешное в ситуации и тогда справиться с ней будет гораздо легче.