79-ամյա Հելեն Միրենը բացահայտել է իր կազմվածքի գաղտնիքը. օրական անհրաժեշտ է ընդամենը 12 րոպե
Կարմիր գորգերի վրա դերասանուհին պարբերաբար գերազանցում է նույնիսկ իր երիտասարդ գործընկերներին։ Եվ դա ոչ միայն կերպարների առումով, այլ նաև ինքն իրեն ներկայացնելու ունակության շնորհիվ:
Ամանորյա տոները հետևում են, և եթե դեռ չեք պատկերացնում, թե ինչպես եք դուրս գալու աղցան-մայոնեզային կոմայից, խորհուրդ ենք տալիս ոգեշնչվել հայտնիներից։ Բոլոր աստղերն ունեն արագ մարզավիճակ ձեռք բերելու իրենց ձևերը, սակայն 79-ամյա Հելեն Միրենը պարծենում է դրանցից ամենաարտասովորով: Ի տարբերություն իր որոշ գործընկերների, ովքեր նախընտրում են հանգստացնող սպորտաձևեր, ինչպիսիք են պիլատեսը, յոգան և ձգումները, նա արդեն մի քանի տասնամյակ մարզվում է բանակում ծառայողների, իսկ ավելի ստույգ՝ Կանադայի ռազմաօդային ուժերի կին ներկայացուցիչների համար նախատեսված ծրագրով։ Թե ինչպես է ի սկզբանե այս համալիրը հայտնվել դերասանուհու ձեռքում՝ պատմությունը լռում է, բայց որ այն շատ արդյունավետ է, ինքնին վկայում է աստղի կազմվածքը։
Ամբողջ համալիրը կատարելու համար անհրաժեշտ է ընդամենը 12 րոպե։ Համալիրն ունի չորս մակարդակ։ Դրանցից յուրաքանչյուրը պարունակում է տասը պարզ վարժություն՝ թեքուներ դեպի առաջ և կողքեր, ծնկների բարձրացում ու ձեռքերով շրջանաձև շարժումներ: Դրանք կատարվում են խիստ հերթականությամբ և աճողական բարդությամբ։ Յուրաքանչյուր վարժություն կատարվում է 30 վայրկյան: Բավականին պարզ է հնչում, բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ այս համալիրն ուղղված է ոչ թե նիհարելուն, այլ ընդհանուր ֆիզիկական վիճակի բարելավմանը։ Ձգված մկանները և կորցրած կիլոգրամներն էլ՝ լավ պարգևատրում են: Համալիրն ունի չորս մակարդակ, և յուրաքանչյուրում ծանրաբեռնվածությունն աստիճանաբար մեծանում է, սակայն, դերասանուհու խոսքով, նույնիսկ իր պատրաստվածությամբ նա երբեք չի հասել երկրորդ մակարդակին։
Հելեն Միրենը սպորտով զբաղվում է առաջին հերթին իր առողջության համար։ Ընդհանրապես, դերասանուհին չի փորձում ընկնել հավերժ երիտասարդության և կատարյալ կազմվածքի հետևից, այլ նախընտրում է բնական ծերացումը։ Հելենը մեծ լրջությամբ է վերաբերվում նույնիսկ իր ուսանկարներին և ֆոտոսեսիաների ժամանակ ամեն անգամ խնդրում է, որ իր լուսանկարները ռետուշ չանեն:
«Դու մահանում ես հոգով երիտասարդ կամ ծերանում։ Իմ ընտրությունն ակտիվ ապրելն է՝ անկախ տարիքից։ Մայրս մի անգամ ասաց. «Երբեք մի անհանգստացիր, որ ծերանալու ես: Երբ 45 տարեկան կլինս, կհասկանաս, որ դա իսկապես հիանալի է, և չես ցանկանա նորից 25 տարեկան դառնալ»: Ամեն տարիք իր առավելություններն ու թերությունները ունի»,- փիլիսոփայորեն նշում է աստղը։

79-летняя Хелен Миррен раскрыла секрет своей фигуры — нужно всего 12 минут в день
На красных дорожках актриса регулярно затмевает даже своих более молодых коллег. И дело не только в образах, но и в умении подать себя!
Новогодние каникулы позади, и, если вы еще не придумали, как будете выныривать из салатно-майонезной комы, рекомендуем поискать вдохновение у знаменитостей. У всех звезд есть свои способы быстро прийти в форму, но самым необычным из них может похвастаться 79-летняя Хелен Миррен. В отличие от некоторых своих коллег, которые предпочитают расслабляющие виды спорта вроде пилатеса, йоги и стрейчинга, она вот уже на протяжении нескольких десятилетий тренируется по программе, составленной для служащих армии, а точнее, для представительниц канадских военно-воздушных сил. Как этот комплекс изначально попал в руки к актрисе, история умалчивает, однако то, что он оказался весьма эффективным, фигура звезды говорит сама за себя.
Для того, чтобы выполнить весь комплекс, нужно всего 12 минут. В комплексе четыре уровня. В каждом из них по десять простых упражнений — наклоны вперед и в стороны, подъем коленей и круговые движения руками. Они выполняются в строгом порядке и с увеличивающейся сложностью. На каждый сет дается по 30 секунд. Звучит довольно просто, но все дело в том, что этот комплекс направлен не на похудение, а на улучшение общего физического состояния. Подтянутые мышцы и сброшенные килограммы — приятный бонус. У комплекса четыре уровня и с каждым нагрузка постепенно увеличивается, однако, по словам актрисы, даже с ее подготовкой она ни разу не доходила до второго уровня.
Спортом Хелен Миррен занимается, в первую очередь, для здоровья. Вообще, актриса не пытается угнаться за вечной молодостью и идеальным внешним видом, а предпочитает естественное старение. Даже к своим фотографиям Хелен относится с максимальной серьезностью и просит не ретушировать ее снимки во время фотосессий.
«Ты умираешь молодым душой или стареешь. Мой выбор — жить активно независимо от возраста. Моя мама однажды сказала: ''Никогда не беспокойся о том, что стареешь. Когда тебе будет 45, ты поймешь, что это на самом деле очень круто, и ты не захочешь снова быть 25-летней''. В каждом возрасте есть свои преимущества и недостатки», — философски отмечает звезда.