Ավելի քան տասը տարի առաջ Անջելինա Ջոլին հայտնեց, որ կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման բարձր ռիսկի պատճառով կամավոր կրկնակի մաստեկտոմիայի է ենթարկվել։ Այժմ նա պատրաստ է նոր բացահայտումների։ 50-ամյա դերասանուհին TIME France-ի դեկտեմբերյան համարի դեմքն է։ «Մարիա» ֆիլմի աստղը մանրամասն հարցազրույց է տվել և առաջին անգամ վճռել է ցուցադրել վիրահատության իր սպիները։
«Ես այս սպիները կիսում եմ շատ կանանց հետ, ում սիրում եմ։ Եվ միշտ ուրախանում եմ, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես են այլ կանայք կիսվում իրենց սպիներով։ Ես ուզում էի միանալ նրանց՝ իմանալով, որ TIME France-ը կկիսվի կրծքագեղձի առողջության, կանխարգելման և կրծքագեղձի քաղցկեղի մասին իրազեկվածության վերաբերյալ տեղեկատվությամբ», - իր որոշումն այսպես է բացատրում Անջելինան։
Շապիկի համար Ջոլին կեցվածք է ընդունել սև, խորը կտրվածքով սվիտերով՝ ձեռքով թեթևակի ծածկելով մեկ կուրծքը։ Դերասանուհու կրկնակի մաստէկտոմիայի սպիների լուսանկարները կուղեկցեն ամբողջական հարցազրույցին, որը կհրապարակվի TIME France-ի նոր համարում՝ դեկտեմբերի 18-ին։
Անջելինայի համար այս պատմությունը սկսվել է 2007 թվականին, երբ նրա մայրը մահացավ 56 տարեկանում՝ ձվարանների քաղցկեղի դեմ երկար ու տանջալից պայքարից հետո։ Նրա տատիկը և մորաքույրը նույնպես մահացել են քաղցկեղից։ Այս ընտանեկան ողբերգությունը դերասանուհուն ստիպեց գործողություններ ձեռնարկել։ Գենետիկական թեստավորում անցնելուց հետո նա պարզեց, որ մորից ժառանգել է BRCA1 գենի վտանգավոր մուտացիա։ Սա նշանակում էր, որ նա ուներ կրծքագեղձի քաղցկեղի զարգանալու 87% և ձվարանների քաղցկեղի՝ 50% ռիսկ։ Դերասանուհին կանգնած էր ընտրության առաջ՝ ապրել այն հիվանդության սպասելով, որը խլել էր իրեն ամենամտերիմների կյանքը, կամ սեփական ճակատագիրը վերցնել իր ձեռքը։
«Ես պարզապես զգացի, որ ճիշտ ընտրություն եմ կատարում, որպեսզի ընդլայնեմ երեխաներիս մեծանալը տեսնելու և թոռներիս հետ հանդիպելու հնարավորություններս։ Ես տասը տարուց ավելի է՝ ապրում եմ առանց մորս... Հուսով եմ՝ իմ ընտրությունը թույլ կտա ինձ մի փոքր ավելի երկար ապրել», - նշել է Ջոլին։
Դա բարդ, բազմափուլ գործընթաց էր, որը նա անցավ Բևեռլի Հիլզի «Վարդագույն լոտոս» կրծքագեղձի կենտրոնում՝ վիրաբույժ Քրիստի Ֆանկի ղեկավարությամբ: Սովորաբար վիրահատությունը և հետագա վերականգնումը տևում են մի քանի ամիս: Այնուամենայնիվ, Ջոլին ընդամենը ինը շաբաթվա ընթացքում կարողացավ ավարտել բոլոր փուլերը, այդ թվում՝ իմպլանտներով վերականգնումը: 2013 թվականի մայիսին դերասանուհին ոչ միայն վերականգնեց իր նախկին ֆիզիկական վիճակը, այլև հեղափոխություն մտցրեց աշխարհում՝ «Նյու Յորք Թայմս»-ում հրապարակելով «Իմ բժշկական ընտրությունը» անկեղծ հոդվածը: Այդ ժամանակ էր, որ աշխարհն առաջին անգամ իմացավ նրա որոշման մասին:
Ջոլիի խոսքով՝ որոշումը հեշտ չէր, բայց նա ուրախ է, որ որոշեց վիրահատվել: Երբ Անջելինան գրեց այս հոդվածը, նրա գլխավոր նպատակն էր տեղեկատվություն և հույս տրամադրել այլ կանանց: 2013 թվականի հունիսին Բրեդ Փիթի «World War Z» ֆիլմի լոնդոնյան պրեմիերայի կարմիր գորգին նրա հայտնվելը դարձավ հաղթանակի և կյանքին վերադառնալու խորհրդանիշ: Դերասանուհին երախտագիտությամբ խոսեց ամուսնու աջակցության մասին և ուրախություն արտահայտեց, որ իր պատմությունը կանանց առողջության վերաբերյալ համաշխարհային քննարկում է առաջացրել:
Ջոլիի անկեղծությունն անմիջապես արձագանք գտավ, որը անվանվեց «Անջելինայի էֆեկտ»։ Ըստ Time France-ի՝ նրա հայտարարությունից հետո միայն Ֆրանսիայում BRCA մուտացիայի թեստավորումը աճել է 20%-ով։ Դերասանուհու քաջությունից ոգեշնչված՝ աշխարհի հազարավոր կանայք սկսեցին մտածել իրենց առողջության մասին և դիմել բժիշկների։
2015 թվականին, հետևելով իր ծրագրին, Ջոլին ավելի հեռու գնաց և կանխարգելիչ վիրահատության ենթարկվեց՝ հեռացնելով ձվարաններն ու արգանդափողերը: Նա կրկին կիսվեց այս մասին «Նյու Յորք Թայմս»-ում՝ գրելով, որ իր երեխաները երբեք չեն ասի. «Մայրիկը մահացավ ձվարանների քաղցկեղից»: Այս երկու որոշումները ընդմիշտ փոխեցին ոչ միայն նրա կյանքը, այլև քաղցկեղի կանխարգելման մասին համաշխարհային խոսակցությունը:
2026 թվականի փետրվարին Ֆրանսիայում կթողարկվի Ալիս Վինոկուրի «Կուտյուր» ֆիլմը: Ջոլին մարմնավորում է կրծքագեղձի քաղցկեղով ախտորոշված ամերիկացի կինոռեժիսորի: Դերասանուհին պատմությունն անվանում է «շատ անձնական»:
«Շատ հաճախ կանանց պայքարի, մասնավորապես քաղցկեղի մասին ֆիլմերը խոսում են ավարտների և տխրության մասին, հազվադեպ՝ կյանքի մասին։ Դժվարությունները, հիվանդությունները և ցավը մեր գոյության մասն են կազմում, բայց կարևորն այն է, թե ինչպես ենք մենք դրանց դիմակայում», - ասում է Ջոլին։
Նա հիշում է, թե ինչպես քիմիաթերապիայի մասին հարցերից հոգնած մայրը մի անգամ իրեն ասաց, որ հիվանդությունը չպետք է դառնա իր ամբողջ ինքնությունը։ Հենց կյանքի այս «պայծառ հայացքին» է նա ուզում նվիրել իր աշխատանքը հիմա՝ թե՛ էկրանին, թե՛ դրանից դուրս։

17.12.2025 12 лет назад актриса удалила молочные железы из-за повышенного риска онкологии. Сегодня она готова сделать очередной шаг в откровенном диалоге с публикой.
Более десяти лет назад Анджелина Джоли рассказала о том, что решилась на добровольную двойную мастэктомию из-за повышенного риска рака молочной железы. Теперь она готова к новым откровениям. 50-летняя актриса стала лицом декабрьского выпуска журнала TIME France. Звезда фильма «Мария» дала подробное интервью и впервые решилась показать шрамы после операции.
«Я разделяю эти шрамы со многими женщинами, которых люблю. И я всегда испытываю трепет, когда вижу, что другие женщины делятся своими. Я хотела присоединиться к ним, зная, что TIME France будет делиться информацией о здоровье груди, профилактике и знаниях о раке молочной железы», — говорит Анджелина.
Для обложки Джоли позировала в черном свитере с глубоким вырезом, слегка прикрывая одну грудь рукой. Фотографии шрамов от двойной мастэктомии актрисы будут сопровождать полное интервью, которое выйдет в новом номере TIME France 18 декабря.
Для Анджелины эта история началась в 2007 году, когда после долгой и изматывающей борьбы с раком яичников в возрасте 56 лет умерла ее мама. Ее бабушка и тетя также скончались от онкологии. Семейная трагедия заставила актрису действовать. Пройдя генетическое тестирование, она узнала, что унаследовала от матери опасную мутацию гена BRCA1. А это значит, что риск развития рака молочной железы составлял 87%, а рака яичников — 50%. Перед ней стоял выбор: жить в ожидании болезни, которая отняла жизнь у самых близких, или взять судьбу в свои руки.
«Я просто чувствовала, что делаю правильный выбор, чтобы увеличить свои шансы увидеть, как растут мои дети, и встретить внуков. Я больше десяти лет живу без мамы… Я надеюсь, что мой выбор позволит мне прожить немного дольше», — объясняла Джоли.
Это был сложный, многоэтапный процесс, который она прошла в клинике Pink Lotus Breast Center в Беверли-Хиллз под руководством хирурга Кристи Фанк. Обычно операция и последующее восстановление растягиваются на многие месяцы. Однако Джоли удалось завершить все этапы, включая реконструкцию с установкой имплантов, всего за девять недель. В мае 2013 года актриса не просто пришла в форму — она совершила революцию, опубликовав в The New York Times откровенную статью «Мой медицинский выбор». В тот момент мир впервые узнал о ее решении.
По словам Джоли, этот выбор был непростым, но она счастлива, что решилась на операцию. Когда Анджелина писала эту статью, ее главной целью было дать другим женщинам информацию и надежду. Появление актрисы на красной дорожке лондонской премьеры фильма Брэда Питта «Война миров Z» в июне 2013 года стало символом победы и возвращения к жизни. Она с благодарностью говорила тогда о поддержке мужа и о том, как рада, что ее история привела к глобальной дискуссии о женском здоровье.
Откровенность Джоли вызвала мгновенную реакцию и получила название «Эффект Анджелины». По данным Time France, только во Франции количество тестов на мутации BRCA после ее заявления выросло на 20%. Тысячи женщин по всему миру, вдохновленные смелостью актрисы, задумались о своем здоровье и обратились к врачам.
В 2015 году, следуя своему плану, Джоли пошла дальше и перенесла профилактическую операцию по удалению яичников и маточных труб. Она снова поделилась этим в New York Times, написав, что ее дети никогда не скажут: «Мама умерла от рака яичников». Эти два решения навсегда изменили не только ее жизнь, но и глобальный разговор о профилактике рака.
В феврале 2026-го во Франции выйдет фильм «Кутюр» режиссера Алис Винокур, где Джоли играет американскую кинематографистку, у которой диагностировали рак молочной железы. Актриса называет эту историю «очень личной».
«Слишком часто фильмы о борьбе женщин — особенно о раке — говорят о концах и печали, редко о жизни. Трудности, болезни и боль — часть нашего существования, но важно то, как мы с ними сталкиваемся», — рассуждает Джоли.
Она вспоминает, как ее мать, устав от вопросов о химиотерапии, однажды сказала, что болезнь не должна становиться всей ее идентичностью. Именно этой «светящейся перспективе» жизни, вопреки болезни, она хочет посвятить свою работу сейчас — и на экране, и за его пределами.