10 անսպասելի պատճառ, թե ինչու այլևս չեք ցանկանում միմյանց
Նույնիսկ եթե ձեր «ներքին աստվածուհին» սովորաբար ամեն երեկո անհամբեր սպասում է, թե երբ է փակվելու ննջարանի դուռը, երբեմն գալիս է հանգստության պահ, երբ ոչինչ չի կարող արթնացնել նրան: Ի դեպ, տղամարդիկ ոչ պակաս հաճախ են ունենում ցանկության հետ կապված խնդիրներ։ Խուճապի մի մատնվեք։ Ստորև կներկայացնենք «երաշտի» 10 ամենահավանական պատճառները, որոնց հաղթահարումը ձեր զույգին կօգնեն նորից սկսել սեքսուալ բարձունքներ նվաճել։
Ամեն օր մենք ռմբակոծվում ենք տասնյակ հոդվածներով և տեսանյութերով, որոնք կոչ են անում բացահայտել մեր կանացի էությունը, ազատագրվել և գիշերը մոռանալ ամոթի մասին: Սակայն, ըստ ամերիկացի գիտնականների կատարած հետազոտության, կանանց մոտ մեկ երրորդը կանոնավոր կերպով սեռական ցանկության պակաս է զգում։ Այն դեպքում, երբ տղամարդիկ կարող են «լիցքավորվել» վիագրայով, թույլ սեռի ներկայացուցիչների բախտն այս առումով այնքան էլ չի բերել` նրանց համար կախարդական հաբ չկա: Բայց կա նաև լավ նորություն. ցածր լիբիդոյի հնարավոր պատճառի բացահայտումն այնքան էլ դժվար չէ: Պարզապես մի շտապեք մեղադրել ձեր զուգընկերոջը: Թերևս չեք հավատա, բայց այստեղ ոչ թե խոսելու ենք հոգեբանության, այլ թունաքիմիկատների ու քաղցկեղածինների մասին։ Այո, այո. դեղերը, կենցաղային քիմիկատները և նույնիսկ սեքս-խաղալիքները կարող են սպանել ձեր զույգի սեռական ցանկությունը՝ բացասաբար ազդելով երկու զուգընկերների հորմոնալ մակարդակի վրա: Կոնկրետ ինչի՞ց պետք է ազատվել, որպեսզի «վերադառնանք ճիշտ ճանապարհ»:
Գազավորված ըմպելիքներ
Մենք այնքան շատ ենք լսել գազավորված ըմպելիքների վտանգավորության մասին՝ դրանք ոչնչացնում են ատամի էմալը, պարունակում են հսկայական քանակությամբ շաքար, կոֆեին, ներկանյութեր և ֆոսֆորաթթու, որը օրգանիզմից լվանում է կալցիումը։ Թվում է՝ էլ ի՞նչը կարող է մեզ զարմացնել։ Սակայն անխոնջ գիտնականները թույլ չեն տալիս հանգստանալ. պարզվում է, որ գազավորված ըմպելիքներն ազդում են լիբիդոյի և վերարտադրողական ֆունկցիայի վրա:
Այնուամենայնիվ, սա դեռ ամենը չէ. բրոմը, ավելի ճիշտ՝ դրա ածանցյալները՝ բրոմացված միջոցները, պարունակվում են նաև... գորգի վրա: Որպեսզի նյութը չկուտակվի տան փոշու մեջ, պարբերաբար խոնավ մաքրում կատարեք և գնեք լվացող փոշեկուլ։
Ձկան միսն ընդունակ է կուտակել հսկայական քանակությամբ արդյունաբերական թունաքիմիկատներ, որոնք ընկնում են ջրի մեջ. դրանք ևս նվազեցնում են կանանց լիբիդոն: Արդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից ջրամբարներ նետվող պոլիքլորացված բիֆենիլները խախտում են հորմոնալ մեխանիզմը և առաջացնում էնդոկրին խանգարումներ: Սա բացասաբար է անդրադառնում վահանաձև գեղձի հորմոնների ձևավորման վրա, որոնք, իրենց հերթին, էական դեր են խաղում վերարտադրության մեջ։
Դրամարղային կտրոն
Թերևս սա մեր հավաքածուի ամենաանսպասելի «ցուցանմուշն» է:
«Ինչպե՞ս կարող է հասարակ թղթի կտորը վնաս հասցնել մեր լիբիդոյին», - արդարացիորեն կհարցնեք դուք։ Բանն այն է, որ կտրոնների ժապավենները պատված են բիսֆենոլ A-ով, որն առաջացնում է անպտղություն և սրտի հիվանդություն: Ամերիկացի գիտնականները պարզել են, որ արյան մեջ այս նյութի բարձր մակարդակ ունեցող տղամարդիկ սերմնահեղուկի ավելի վատ որակ ունեն, քան ցածր մակարդակ ունեցողները։ Դեն նետեք անհարկի անդորրագրերը, կտրոնները, ինչպես նաև սահմանափակեք պահածոների օգտագործումը, քանի որ արտադրողները բիսֆենոլ A-ն են քսում պահածոների տուփերի ներքին պատերին:
Սոյա
Այնուամենայնիվ, գենետիկորեն ձևափոխված մթերքները կարող են վտանգավոր լինել. Հարվարդի համալսարանում անցկացված հետազոտությունը ուղղակի կապ է ցույց տվել սոյայի սպառման (դրա 90%-ը գենետիկորեն ձևափոխված են), էրեկտիլ դիսֆունկցիայի և սերմնահեղուկի որակի միջև: Քանի որ սոյա կարելի է գտնել սուպերմարկետում առկա մթերքների մեծ մասում, փորձեք ձեր կերակուրները պատրաստել ամբողջական բաղադրիչներով՝ բանջարեղենով, մրգերով և հացահատիկով:
Սեքս-խաղալիքներ
Համաձայնվեք, որ առաջին հայացքից սա հակասում է տրամաբանության բոլոր օրենքներին. ինչպե՞ս կարող են սեքս-խաղալիքները նվազեցնել լիբիդոն: Այնուամենայնիվ, այստեղ ոչ մի հումոր չկա. վինիլային գաջեթներում պարունակվող քիմիական նյութերը խախտում են հորմոնների աշխատանքը և նվազեցնում տեստոստերոնի մակարդակը, որը պատասխանատու է լիբիդոյի համար: Ի դեպ, շատ գիտնականներ պնդում են, որ վինիլը վնասակար է նաև շրջակա միջավայրի համար։ Փնտրեք ապակե կամ սիլիկոնե տարբերակներ և համատեղեք օգտակարը հաճելիի հետ. բազմազանություն մտցրեք ձեր սեռական կյանքում ու նպաստեք շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը:
Պոպկորն
Վաղուց չե՞ք համբուրվում կինոթատրոնի վերջին շարքում։ Այժմ մենք գիտենք, թե ինչու: Պոպկորնի տարաներից յուղի արտահոսքը կանխելու համար արտադրողները ներսի մակերեսին կիրառում են չբռնկվող քիմիական նյութեր (որոնք, ի դեպ, հանդիպում են նաև կաթսաների և թավաների ծածկույթներում):
Կուտակվելով օրգանիզմում՝ դրանք ազդում են սեռական ցանկության վրա, իսկ մեծ քանակությամբ նույնիսկ կարող են անպտղության և ամորձու քաղցկեղի պատճառ դառնալ։ Ո՞վ կարող էր մտածել, որ տղամարդիկ այդքան զգայուն են։
Բուրավետ մոմեր
Սեքս-խաղալիքները քիչ էին, հիմա էլ մոմերի՞ց հրաժարվենք: Եթե օգտագործում եք անուշաբույրը՝ այո: Բացի այն, որ դրանց արձակած բենզոլը և տոլուոլը ազդում են մաշկի վիճակի վրա և կարող են ասթմատիկների մոտ նոպա առաջացնել, այդ նյութերը նաև նվազեցնում են տեստոստերոնի մակարդակը:
Հակաբեղմնավորիչ հաբեր
Շատ կանայք խուսափում են հակաբեղմնավորիչ հաբեր ընդունել՝ վախենալով լիբիդոյի նվազումից: Իսկապես, հորմոնալ հակաբեղմնավորիչների կողմնակի ազդեցություններից մեկը ցանկության բացակայությունն է: Ինչո՞ւ է դա տեղի ունենում:
Հակաբեղմնավորիչ հաբերը խանգարում են ձվարանների աշխատանքին՝ պարբերաբար արյան մեջ էստրոգենի հզոր չափաբաժին արտազատելով: Լյարդը, արձագանքելով այս գործընթացին, սկսում է արտադրել մեծ քանակությամբ գլոբուլիններ, որոնք կապում են տեստոստերոնի մոլեկուլները: Այս գործընթացի արդյունքում դրա քանակությունը կտրուկ նվազում է, ինչը հանգեցնում է լիբիդոյի նվազմանը։
Վերջերս գիտնականները համեմատել են 2-րդ տիպի շաքարախտով 800 տղամարդկանց նույնքան առողջ տղամարդկանց հետ, իսկ հետո հարցրել են նրանց սեռական ակտիվության մակարդակի մասին։ Պարզվել է, որ արյան մեջ շաքարի բարձր մակարդակ ունեցող ուժեղ սեռի ներկայացուցիչներն ավելի հաճախ էին տառապում էրեկտիլ դիսֆունկցիայից, քան առողջ տղամարդիկ։ Միգուցե սրանով է բացատրվում տղամարդկանց մոտ քաղցրակերների փոքր թիվը: Ձեր օգտագործած շաքարի քանակը նվազագույնի հասցնելու համար ընտրեք անվտանգ քաղցրացուցիչներ, ինչպիսիք են ստեվիան կամ մեղրը:
Քրոնիկ սթրես
Իսկ քրոնիկ սթրեսն ավելի մեծ ազդեցություն է ունենում կանանց լիբիդոյի վրա, քան տղամարդկանց: Լուրջ անհանգստության և հուզմունքի ժամանակ կանանց օրգանիզմը պրոգեստերոնը (տեստոստերոնի նախադրյալը) վերածում է սթրեսի հորմոնի՝ կորտիզոլի: Հանգիստ վիճակում պրոգեստերոնը վերածվում է տեստոստերոնի, որը պատասխանատու է սեռական ցանկության համար։ Մշտական սթրեսի դեպքում տեստոստերոնի մակարդակը գտնվում է խիստ ցածր մակարդակի վրա, ինչը ենթադրում է ոչ միայն լիբիդոյի նվազում, այլև մաշկի չորացում, մազաթափություն, հոգնածություն և ոսկորների նոսրացում։

10 неожиданных причин, почему вы больше не хотите друг друга
12.09.2024 Даже если обычно каждый вечер ваша «внутренняя богиня» нетерпеливо ждет, когда же закроется дверь в спальню, иногда наступает время затишья, когда ничто не способно ее разбудить. К слову, у мужчин проблемы с желанием случаются не реже. Без паники! Мы собрали 10 наиболее вероятных причин «засухи», разобравшись с которыми, ваша пара снова начнет покорять сексуальные вершины.
Ежедневно на нас сыплются десятки статей и видео, призывающих раскрыть свою женскую сущность, раскрепоститься и ночью забыть всякий стыд. Однако согласно исследованию, проведенному американскими учеными, около трети женщин регулярно испытывают недостаток сексуального желания. В то время как мужчины могут «закинуться» виагрой, слабому полу повезло не так сильно: для нас волшебной таблетки не существует. Но есть и хорошие новости: обнаружить возможную причину низкого либидо не так-то сложно. Только не спешите винить партнера! Не поверите, но сейчас речь пойдет совсем не о психологии, а о пестицидах и канцерогенах. Да-да, вы не ослышались: лекарства, бытовая химия и даже секс-игрушки способны убить сексуальное желание в вашей паре, не лучшим образом влияя на гормональный фон обоих партнеров. От чего же конкретно стоит избавиться, чтобы «вернуться в строй»?
Газировка
Чего только не слышали мы о вреде газированных напитков: разрушают зубную эмаль, содержат огромное количество сахара, кофеина, красителей и фосфорной кислоты, которая вымывает кальций из организма. Казалось бы, чем еще можно нас удивить? Но неутомимые ученые расслабиться не дают: оказывается, газировка влияет на либидо и репродуктивную функцию.
Однако это еще не все: бром, а точнее его производные — бромированные антипирены — также содержатся в… ковровом ворсе! Для того, чтобы вещество не скапливалось в домашней пыли, регулярно проводите влажную уборку и купите моющий пылесос.
Мясо рыбы способно накапливать огромное количество промышленных пестицидов, попадающих в воду: они и снижают женское половое влечение. Полихлордифенилы, выбрасываемые производствами в водоемы, нарушают гормональный механизм и вызывают эндокринный сбой. Это негативно влияет на образование тиреоидных гормонов, которые, в свою очередь, играют существенную роль в размножении.
Кассовые чеки
Пожалуй, в нашей подборке это самый неожиданный «экспонат». «Как простая бумажка может навредить моему либидо?» — справедливо поинтересуетесь вы. Дело в том, что чековые ленты покрыты бисфенолом А, который вызывает бесплодие и заболевания сердца. Американские ученые выяснили, что у мужчин с высоким уровнем этого вещества в крови, качество спермы хуже, чем у мужчин с более низким его содержанием. Выбрасывайте ненужные квитанции, чеки, а также ограничьте потребление консервов, так как бисфенол А производители наносят на внутренние стенки жестяных банок.
Соя
И все-таки генно-модифицированные продукты могут быть опасны: исследования, проведенные в Гарвардском университете, показали прямую связь между потреблением сои (90% ее — генетически модифицированные), эректильной дисфункцией и качеством спермы. Поскольку сою можно найти в большинстве продуктов, которые вы видите в супермаркете, постарайтесь готовить еду из цельных ингредиентов — овощей, фруктов и круп.
Секс-игрушки
Согласны, на первый взгляд, это противоречит всем законам логики: как секс-игрушки могут снизить либидо? Однако мы не шутим: химические вещества, которые содержатся в виниловых гаджетах, нарушают работу гормонов и снижают уровень тестостерона, который отвечает за половое влечение. К слову, многие ученые утверждают, что винил вреден и для экологии. Ищите стеклянные или силиконовые варианты и совместите приятное с полезным: внесите разнообразие в вашу сексуальную жизнь и вклад в защиту окружающей среды!
Давно не целовались на последнем ряду в кино? Теперь мы знаем, почему так происходит! Для того, чтобы пакеты для попкорна не пропускали жир, на внутреннюю поверхность производители наносят антипригарные химические вещества (которые, кстати, содержатся и в покрытиях для кастрюль и сковородок). Накапливаясь в организме, они влияют на половое влечение, а в больших количествах даже могут вызвать бесплодие и рак яичек. И кто бы мог подумать, что мужчины настолько чувствительны!
Ароматические свечи
Секс-игрушки нельзя, а теперь еще и свечи выкинуть? Если вы используете ароматические — да. Помимо того, что бензол и толуол, которые они выделяют, влияют на состояние кожи и могут вызвать приступ у астматиков, эти вещества еще и снижают уровень тестостерона.
Противозачаточные таблетки
Многие девушки не решаются принимать противозачаточные препараты из-за боязни снижения либидо. Действительно, один из побочных эффектов гормональных контрацептивов — отсутствие желания. Почему так происходит?
Противозачаточные таблетки вмешиваются в работу яичников, регулярно вбрасывая в кровь мощную дозу эстрогенов. Печень, реагируя на этот процесс, начинает вырабатывать повышенное количество глобулинов, которые связывают молекулы тестостерона. В результате этого процесса его количество резко падает, что влечет за собой и снижение либидо.
Не так давно ученые сравнили 800 мужчин с диабетом 2 типа с таким же количеством здоровых, а затем спросили об уровне их сексуальной активности. Выяснилось, что представители сильного пола с высоким уровнем сахара в крови чаще, чем здоровые мужчины, страдали эректильной дисфункцией. Возможно, этим объясняется такое небольшое количество сладкоежек среди мужчин? Чтобы минимизировать количество потребляемого сахара, выбирайте безопасные подсластители, такие как стевия или мед.
Хронический стресс
А вот хронический стресс больше влияет на женское либидо, чем мужское. Во время сильной тревоги и волнения женский организм преобразует прогестерон (предшественник тестостерона) в гормон стресса, кортизол. В спокойном же состоянии прогестерон преобразуется в тестостерон, который отвечает за половое влечение. При постоянном стрессе уровень тестостерона находится на критически низком уровне, что влечет за собой не только снижение либидо, но и сухость кожи, выпадение волос, усталость и истончение костей.