Ինչ են ցանկանում տարբեր տարիքի տղամարդիկ հարաբերություններից
Փորձագետները վերլուծել են, թե ինչ են ակնկալում տղամարդիկ հարաբերություններից 16-ից սկսած և բարձր տարիքներում։
16-25 տարեկան. Ճոճանակային սեր
16-18 տարեկանում մտնելով սեքսի աշխարհ՝ երիտասարդներն առանձնապես չեն երազում մեկ աղջկա հետ հարաբերությունների մասին։ Հատկապես գրավում են մատչելի աղջիկները, ցանկանում են սիրով զբաղվել բոլորի հետ, թեկուզ՝ մեկ անգամ։ Սա այն ժամանակն է, երբ նույնիսկ ամենաէժան օծանելիքը էրոտիկ է թվում, իսկ աղջկա կրծքերին դիպչելն անգամ ցնցում է և հանգեցնում անքուն գիշերների ու ֆանտազիաների:
Այս տարիքում դեռ տեղ կա մաքուր ռոմանտիկ սիրո համար՝ լուսնի տակ զբոսանքներով, բայց այս ներդաշնակությունից նրանց հեշտությամբ կարող են շեղել ընկերների կանչող սուլոցները, որոնք հրավիրում են ֆուտբոլ խաղալու: Այս տարիքում երիտասարդ տղամարդիկ անկեղծորեն հավատում են, որ իրենք խելագար և երկար ժամանակով սիրահարված են, և պատրաստ են այդ մասին խոսել իրենց սիրելիի հետ օրական մինչև 100 անգամ։
18 տարեկանում հավատարիմ լինելը շատ դժվար է, քանի որ բառացիորեն բոլորը գրավում են։ Ցանկալի են նվազագույն հարցեր, ավելի շատ քողարկվածություն, և որ աղջիկներն անկեղծորեն հավատան, որ իրենց անունը Սարգիս է, այլ ոչ թե Անդրանիկ։ Երբեմն այս տարիքում հաճելի է, որ աղջիկը չի նմանվում ո՛չ տղայի, ո՛չ իր մորը, հասկանում և կիսում է ընկերոջ ճաշակն ու նախասիրությունները։ Այս տարիքում սիրելին հայտնվում է բավականին անսպասելի։ Իր գլխում անընդհատ նա է, տղան իր գերդրական վերաբերմունքի ազդեցությամբ նրան դարձնում է «հերոսուհի», աստվածացնում։ Բայց ... ճիշտ այնքան, քանի դեռ չի վարժվել աղջկան․ դրանից հետո սիրելին հոգեբանական անհանգստություն ու գրգռում է առաջացնում։
Երիտասարդն աղջկան վերաբերվում է կա՛մ որպես արքայադստեր, կա՛մ որպես իր ցանկություններն ու կարիքները բավարարող օբյեկտի, ձևավորում է իր արական ինքնությունը, նվաճում, ինչ-որ բան ապացուցում իրեն և նրան, փորձում է ռազմիկի, որսորդի, հոգատար տիրոջ, վատ տղայի, նարգիզի և հոր դերերը։
Տղամարդկանց մեծ մասը ոչինչ չի սպասում հարաբերություններից: Նրանք ման են գալիս, բայց ուզում են հավատարմություն՝ հետևելով կոպտության օրենքին. ես անում եմ այն, ինչ ուզում եմ: Այս տարիքը ճոճանակային սիրո ժամանակն է՝ թեթևությունից, արևից մինչև կոպտություն:
25–30 տարեկան. «իսկական սեքսի» ու բնադրվելու ժամանակն է
25 տարեկանում ամեն ինչ ավելի լուրջ է։ Առաջին «ներիր և մնաս բարով»-ը, հավանաբար, ինչ-որ մեկին արդեն ասվել է։ Էրոտիկ ֆանտազիաները «պայթեցնում» են առնականացած մարմինը, սակայն, ի տարբերություն 18 տարեկանների, առաջին պատահածի հետ մտերմությունն այլևս հետաքրքիր չէ, հարկավոր է հոգեբանական տրամադրվածություն և հուզական խթան։ Շատերն ունեն ընտանիք կազմելու, ցեղը շարունակելու, սիրելիների մասին հոգ տանելու ցանկություն։ Տղամարդը մի քանի տարի կարող է միայն իր կնոջը ցանկանալ, զուգել նրան, բույն սարքել, որպեսզի հաջողակ կյանքի արտաքին տեսքը լինի ինչպես բոլորինն է։
Ինչու են նրանք ամուսնանում.
1. Սեր։
2. Մշտական սեռական զուգընկեր ունենալու ցանկություն։
3. Հոգեբանական կախվածություն (հենց այս աղջկա կողքին լինելու սուր պահանջմունք)։
4. Կենցաղային խնդիրների լուծում։ Հարմարավետության և բարգավաճման ցանկություն:
5. Երեխաներ ունենալու ցանկություն։
Այս տարիքում տղամարդիկ «ամեն ինչում փորձարկողներ» են։ Նրանք խաղում են կանացի հոգու բոլոր լարերի վրա՝ երկրպագությունից մինչև մարզում: Տղամարդը կարող է զուգահեռ հարաբերություն ունենալ մի քանի կնոջ հետ, բայց նա խնամքով «կդասակարգի»։
Նա ցանկանում է, որ կինը մեջքով չծածկի արևը, չխոչընդոտի կարիերա կառուցելուն, օգնի, հոգ տանի, լինի հուսալի թիկունք, գիշերային ուղեկից և միաժամանակ անփույթ ուղեկցուհի։ 25-ամյա երիտասարդներն ուշադրություն են դարձնում իրենց զուգընկերուհու բնավորության գծերին, ողջունում են նրա ցանկացած ոգևորություն և ... վերաբերվում նրան որպես լավագույն էգի: Նրանք հուսով են, որ կինը կսուզվի գործերի ծանրաբեռնվածության մեջ և ժամանակ առ ժամանակ ու առանց առիթի իրենց «գլուխը չեն տանի»։
30-35 տարեկան. ձանձրույթից հոգնած
30 տարեկանում գրեթե բոլոր հարցվածներն ասում են, որ տանը ձանձրանում են և ցանկանում են նորից «փորձել» ոչ միայն իրենց կնոջը։ Սովորաբար տղամարդիկ չեն ցանկանում բաժանվել իրենց ամուսիններից, այլ ընտրում են «ոչ վտանգավոր» սիրուհիների՝ ինչ-որ մեկի կանանց։ Միևնույն ժամանակ, նրանք իրենց կեցից ակնկալում են հավատարմություն, տնարարություն, կատարյալ կուրություն և խլություն՝ իրենց անհավատարմության բացահայտ փաստերի, ինտուիցիայի հուշումների և «բարի մարդկանց» պատմությունների նկատմամբ:
30-35 տարեկանում տղամարդիկ իսկապես հույս ունեն, որ կինը կգիտակցի, որ նրան «կոտրելը» կամ հեռանալը ծայրահեղ քայլ է: Նրանք երազում են, որ կինն ինքնուրույն հասկանա՝ տալով նրան ազատություն, ինքը ևս այն կստանա: Տնային սեքսը հաճախ դառնում է սեքս բացառապես «արձանագրության համար»: Երբեմն տղամարդն ինքն է սկսում կասկածել, որ իր կինը ինչ-որ մեկին ունի, բայց չի շտապում Օթելո խաղալ։
Փողի դիմաց սեքսից մեր 35-ամյա հերոսն արագ հոգնել է։ Նա արդեն իր հետ ճամփորդությունների տարել է երկարոտ ու դատարկագլուխ գեղեցկուհիների, և հասկացել, որ նրանցից հետո իրեն ավելի է ձգում իր կինը։ Երբեմն տղամարդու գլխում ծագում են մտքեր, որ գուլպաներով և կապիչներով այս անխոհեմ տիկնիկներն ընտանիքի քայքայման նախադրյալներ են:
35–45 տարեկան. կրկնակի չամուսնացած
Նրանք փնտրում են և գտնում, որ սերն անհասանելի է: «Կողքի» հարաբերություններից ակնկալում են նոր բացահայտումներ, հրաշք, երիտասարդություն և խիզախություն: Նրանք ճոճվում են կայունության և անորոշության միջև՝ ցանկանալով հնարավորինս երկար օգուտ քաղել այս իրավիճակից։
Այս տարիքում շատերն արդեն երկու անգամ չամուսնացած են, ստացվում է՝ սա «օգտագործված» նախկինների տարիքն է։ Տղամարդը ձգտում է ըմբռնման ու մայրական խնամքի, մի նոր բանի։ Արյան մեջ արական հորմոնի մակարդակը նվազում է, և այդ պատճառով մեր հերոսը դառնում է հաճելի զրուցակից՝ ի տարբերություն 20-ամյա «ամենակարող առյուծի»։ Նա հարաբերություններից ակնկալում է սիրելիի կողմից իր նկատմամբ հիացմունք: Հույս ունի, որ կինը կփայփայի ու կուրախացնի իրեն, կհպարտանա հաջողություններով։ Չի անում այն, ինչ չի ուզում՝ դա համարելով ազատություն։ Ձգտում է փոխադարձ սրտացավ գրավչության վրա հիմնված հարաբերությունների, շփոթում է սերը, սիրահարությունը, գրավչությունը։
Տղամարդիկ այս տարիքում հույս ունեն, որ իրենց զուգընկերը ներողամիտ կլինի և ոչ շատ պահանջկոտ։ Երբեմն սիրելիի հետ նրանք փոխում են իրենց ապրելակերպն ու գործունեությունը, իրականացնում կյանքի իմաստի մասին իրենց պատկերացումները և դեմ չեն, որ հարաբերություններն ավելի զերծ լինեն «կրքերից ու թռիչքներից», այլ հարստանան «ներդաշնակությամբ և հանգստությամբ»: Հույսը հաղթում է բանականությանը, և տղամարդը հավատում է, որ հաջորդ կինը կունենա իր մոր, նախկին կնոջ բոլոր դրական հատկությունները, գումարած շատ լավ բաներ, որոնք նրանց մոտ պակասում են: Այս տարիքում նրանք ուզում են, որ կինը իրավունքներ չխաղացնի, չճնշի, հիանա ու զղջա։ Տղամարդիկ, ավելի շատ, երազում են «ինտիմ տարրերով» ընկերության մասին և փնտրում հարազատ հոգի։
45–55 տարեկան. Որսորդներ ժամանակաչափով
45 տարեկանում տղամարդն իմաստնանում է, վարում նորմալ կյանք, երախտապարտ է իր կնոջը խոնարհ բնավորության համար և հաճախ չի ըմբոստանում հրամայելու նրա փորձերի դեմ: Աղմկոտ հիսունամյակից հետո անհասկանալի անհանգստություն է հայտնվում նրա առնական ուժի նկատմամբ, ի հայտ են գալիս առաջին հիասթափությունները։ Մարմնավաճառների հետ գործ ունենալու ցանկություն այլևս չկա, նորմալ կանանց հետ՝ սարսափելի է… Որպես կանոն, «հանկարծ» հայտնվում է մի կին, ով հիանալի հասկանում է նրա իրավիճակը և կարողանում այնպես անել, որ նորից իրեն տղամարդ զգա: Հիմա նա ցանկություն ունի և կարող է խելահեղորեն՝ ամեն անգամ, ինչպես վերջին անգամ: Նա առանձնապես բծախնդիր չէ «սեքս-օբյեկտ» ընտրելիս. կանանց մեծ մասը՝ գեղեցիկ և ոչ այնքան, հարմար են նրան, քանի որ զգում է, որ ժամանակը սպառվում է...
Ոմանք ամուսնալուծվում են և միայն դրանից հետո են հասկանում, որ ավելի լավ է միասին ապրել և դիմանալ, քան հեռանալ ու կորցնել... ոչ, ոչ թե սերը, այլ որոշ նյութական բարիքներ և արդեն կայացած, ընտանեկան մարտերում գրաված իրենց գործելու ազատության կղզին։ Շատերն այլևս չեն գտնում նոր երջանկություն և հիշում են նախկին «անիծված կյանքը» իր առաջին կնոջ հետ…Տարիների ընթացքում վրա է հասնում խաղաղությունն ու հագեցվածությունը: Տղամարդը հանկարծ սկսում է լսել, ներել կնոջը, հասկանալ նրա որոշ «կամակորություններ» կամ սովորել չնկատել դրանք: Կինը դառնում է ընկեր ու զրուցակից։
55-ից հետո...
55-ից հետո ինչ-որ խղճահարություն է առաջանում իր կնոջ նկատմամբ, ինչպես նաև՝ թեթև ինքնքննադատություն․ իզուր էի խնայում նրա վրա, ափսոս, որ չէի օգնում․․․
Տղամարդը հաճախ ձևացնում է, թե դեռ ինչ-որ բան է ուզում սեքսի մեջ, նորից ռոմանտիկ է դառնում։ Եթե նա հանդիպում է նոր սիրո, խորապես սիրահարվում է, ձգտում ինչ-որ բան տալ, և ոչ թե վերցնել: Նա մեծ հաճույք է ստանում կնոջ մասին հոգ տանելուց, սիրում է գնալ թատրոններ և ռեստորաններ, միասին անցկացնել արձակուրդները և ցույց տալ նրան ընկերներին: Այս դեպքում նա ուշադրություն չի դարձնում իր ռադիկուլիտի, հեռատեսության ու պրոստատիտի վրա։ Թույլ է տալիս սիրելիին լինել քմահաճ։ Նա ուրախանում է, եթե կիսում է իր երաժշտական նախասւրությունները:
Երբ կողքին սիրելի կին է՝ տղամարդու մոտ վերադառնում են բոլոր երազանքներն ու ապրելու ցանկությունը, իսկ եթե նա նաև երեխա ծննդաբերի, բոլոր հույսերը վերակենդանանում են: Տղամարդը շտապում է պաշտոնապես գրանցել ամուսնությունը, երբ հոգնում է մենակ մնալուց:

Чего хотят от отношений мужчины разных возрастов
Вступая на путь секса в 16–18 лет, юноши не особо мечтают об отношениях с одной девушкой. Особой популярностью пользуются девочки доступные, хочется заняться любовью со всеми, хоть по одному разу. Это то время, когда даже самые дешевые духи кажутся эротичными, а прикосновение к груди девушки повергает в шок и ведет к бессонным ночам и фантазиям.
В этом возрасте еще есть место чистой романтической любви с прогулками при Луне, но от этой идиллии легко может отвлечь задорный свист друзей, приглашающих поиграть в футбол. В этом возрасте юноши искренне верят в то, что безумно и надолго влюблены, и готовы говорить об этом своей возлюбленной до 100 раз в день.
Верность соблюдать в 18 очень сложно, потому что привлекают буквально все. Хочется минимум вопросов, больше анонимности и чтобы девушки искренне верили, что его зовут Саша, а не Андрей. Иногда в этом возрасте нравится, что девушка не напоминает ни свою, ни его маму, понимает и разделяет его вкусы и пристрастия. Любимая в этом возрасте появляется совершенно неожиданно. В голове все время она, парень под влиянием своей сверхположительной установки делает ее «Героиней», обожествляет. Но… ровно до тех пор, пока он к девушке не привыкнет, потом любимая вызывает психологический дискомфорт и раздражение.
Юноша относится к девушке или как к принцессе, или как к объекту удовлетворения своих желаний и потребностей, формирует свою мужскую идентичность, завоевывает, что-то доказывает сам себе и ей, примеряет роли воина, охотника, заботливого хозяина, хулигана, нарцисса, отца. Большинство мужчин ничего не ждут от отношений. Гуляют, но хотят верности, следуя закону хамства: делаю то, что хочу! Этот возраст — время маятниковой любви: от легкой, солнечной до грубой.
25–30 лет. Пора «настоящего секса» и гнездования
В 25 уже все серьезней. Уже первое «Прости и прощай» наверняка кому-то озвучено. Эротические фантазии «распирают» окрепшее тело, но, в отличие от 18-летних, близость с первой попавшейся уже неинтересна, нужна психологическая настройка и эмоциональная стимуляция. У многих появляется желание строить семью, продолжать род, заботиться о близких. Несколько лет мужчина может хотеть только жену, наряжать ее, строить гнездо, чтобы внешний фасад удавшейся жизни был как у всех.
Почему они женятся:
1. Любовь. 2. Желание иметь постоянного сексуального партнера. 3. Психологическая зависимость (острая потребность быть рядом именно с этой девушкой). 4. Решение бытовых проблем. Стремление к комфорту и достатку. 5. Желание иметь детей.
В этом возрасте мужчины — «экспериментаторы во всем». Играют на всех струнах женской души — от обожания до дрессуры. У мужчины может быть параллельно несколько девушек, но он будет тщательно «шифроваться».
Он желает, чтобы женщина не закрывала своей спиной солнце, не мешала строить карьеру, помогала, заботилась, была надежным тылом, ночным собеседником и бесшабашной попутчицей одновременно. 25-летние обращают внимание на особенности характера партнерши, приветствуют любой ее энтузиазм и… относятся к ней как к самой лучшей самке. Надеются, что она поймет загруженность делами и не будет «выносить» мозг по случаю и без оного.
30–35 лет. Утомленные скукой
К 30 почти все опрошенные утверждают, что дома становится скучно и хочется снова «попробовать» не только жену. Обычно мужчины не хотят разводиться с супругой, а выбирают «неопасных» любовниц — чьих-то жен. При этом ждут от своей половинки верности, хозяйственности, полной слепоты и глухоты к прямым уликам его неверности, уколам интуиции и рассказам «добрых людей».
В 30–35 мужчины очень надеются, что жена осознает: «ломать» его или уходить — это последнее дело. Мечтают, чтобы жена поняла сама: дав ему свободу, она обретает свою. Секс дома часто становится сексом исключительно «для протокола». Иногда и мужчина начинает подозревать, что у его жены кто-то есть, но устраивать отелловские разборки не торопится. От секса за деньги наш 35-летний герой быстро устает.
Он уже брал с собой в поездки длинноногих и пустоголовых — и понял, что после них больше тянет к жене. Порой мужскую голову посещают мысли, что эти безбашенные куклы в чулках и подвязках и есть панацея от умирания семьи.
35–45 лет. Дважды неженатые
Они ищут и находят любовь недоступную. Хотят от отношений «на стороне» новых открытий, чуда, молодости и куража. Мечутся между стабильностью и неопределенностью, желают как можно дольше получать выгоду из этой ситуации.
К этому возрасту многие уже дважды неженаты, получается — это мужской возраст «бывших в употреблении». Мужчине хочется понимания и материнской заботы, чего-то новенького, уровень мужского гормона в крови уменьшается, и поэтому наш герой становится приятным собеседником, в отличие от 20-летнего «Перпетуум-кобеле». Он ждет от отношений восхищения собой любимым. Надеется, что женщина будет его лелеять и ублажать, станет радоваться его успехам. Не делает того, чего не хочет, называя это свободой. Стремится к отношениям по взаимному сердечному тяготению, путает любовь, влюбленность, влечение.
В этом возрасте мужчины надеются, что партнерша будет снисходительной и не очень требовательной. Иногда вместе с возлюбленной меняют свой образ жизни и деятельности, реализуют свои представления о смысле жизни и не против, чтобы отношения стали беднее «страстями и прыжками», а обогатились «гармонией и спокойствием». Надежда побеждает над разумом, и мужчина верит, что последующая жена будет иметь все положительные черты мамы, бывшей супруги плюс еще много всего хорошего, что у них отсутствует. В этом возрасте им хочется, чтобы женщина не качала права, не давила, восхищалась и жалела. Мужчины, скорее, мечтают о дружбе «с элементами интима» и ищут родственную душу.
45–55 лет. Охотники с хронометром
К 45 годам мужчина берется за ум, ведет нормальный образ жизни, благодарен жене за покладистый характер и зачастую не бунтует против ее попыток покомандовать. После шумного пятидесятилетия появляется непонятная тревога за свою мужскую силу, первые разочарования. С проститутками уже не хочется, с нормальными женщинами — страшно… Как правило, «вдруг» находится прекрасно понимающая его ситуацию женщина, которая вновь сделает из него мужика. Он хочет и может теперь неистово, для него каждый раз как последний. Он не особенно разборчив при выборе «сексуального объекта»: ему подходит большинство женщин, красивых и не очень, ведь он чувствует, как уходит время…
Некоторые разводятся и лишь потом понимают, что лучше жить вместе и терпеть, чем разойтись и потерять… нет, не любовь, а некоторые материальные блага и уже устоявшийся, свой отвоеванный в семейных баталиях островок свободы действий… Многие потом уже и не находят нового счастья и вспоминают прежнюю «проклятую жизнь» с первой женой…. С годами приходят умиротворение и сытость. Мужчина вдруг начинает слышать, прощать жену, понимать некоторые ее «наезды» или учится их не замечать. Жена становится другом и собеседником.
После 55…
После 55 появляется какая-то жалость к жене и легкое самобичевание: зря обижал, зря экономил на ней, зря не помог…
Мужчина часто делает вид, что ему еще чего-то хочется в сексе, становится снова романтичным. Если встречает новую любовь — влюбляется накрепко, обожает что-то давать, а не брать. Получает огромное удовольствие от заботы о женщине, любит ходить в театры и рестораны, совместно проводить отпуск и демонстрировать ее друзьям. В этом случае он не обращает внимания на свой радикулит, дальнозоркость и простатит. Позволяет возлюбленной капризничать. Радуется, если разделяет его музыкальные вкусы.
К мужчине возвращаются все мечты и желание жить, когда рядом любимая женщина, а если она ему еще и ребенка родит — оживают все надежды. В загс мужчина идет, когда устал быть один.