Երաժշտությունը օգնում է անքնությունից. գիտնականներ
Անքննության դեմ պայքարելու համար ամենից շատը օգնում է դասական երաժշտությունը, սակայն գիտնականները պարզել են, որ ամենակարևորը սիրած երգեր լսելն է:
Լոնդոնի և Լինքոլնի համալսարանների գիտնականները հետազոություն են անցկացրել 600 հոգու մասնակցությամբ: Երեք շաբաթ տևած փորձից հետո մասնակիցները հայտնեցին, որ քնելուց առաջ սիրած երաժշտություն լսելը օգնում է քուն մտնել: Այն պետք է լսել 45 րոպե:
Հետազոտողները ասում են, որ երաժշտություն լսելը օգնում է շեղվել և քշում է անհանգստացնող մտքերը: Ավելի լավ է լսել դասական երաժշտություն, օրինակ, գիտնականները խորհուրդ են տալիս լսել Մոցարտի, Շիրանի և Բախի ստեղծագործությունները: Սակայն նրանք նշում են, որ ամենակարևորը այն է, որ երաժշտությունը դուր գա: Եթե դասական երաժշտություն լսելիս գլուխը ցավում է, ավելի լավ է մի տանջեք ձեզ և ընտրեք ձեր սիրած ստեղծագործությունը:
Ի դեպ, փորձի արդյունքներից ելնելով, գիտնականները մտադրված են ստեղծել կատարյալ թրեքեր անքննության դեմ պայքարելու համար:
Վաղուց է հայտնի, որ երաժշտությունը մարդկանց վրա որոշակի ազդեցություն է ունենում: Եվ գլխավորը ոչ միայն նրա ոճն է, ռիթմը կամ տոնայնությունը, այլև գործիքը, որով այն նվագում են:
Ի դեպ, գործիքի վրա նվագելը նույնպես դրական ազդեցություն է ունենում, օրինակ, դաշնամուր նվագելը նպաստում է հոգեկան վիճակի ներդաշնակեցմանը:

Музыка помогает от бессонницы – ученые
Лучше всего для борьбы с бессонницей подходит классическая музыка, но ученые выяснили, то главное – слушать свои любимые треки.
Ученые из Университета в Линкольне и Лондонского Университета провели исследование с участием шестисот добровольцев. После трех недель эксперимента испытуемые сообщили, что прослушивание любимой музыки перед сном помогает заснуть. Слушать музыку нужно 45 минут.
Исследователи говорят, что прослушивание музыки позволяет отвлечься от раздражителей и прогоняет тревожные мысли. Лучше всего слушать классическую музыку, например, ученые рекомендуют Моцарта, Ширана и Баха. Но исследователи отметили, что главное – чтобы музыка нравилась. Если от прослушивания классических произведений начинает болеть голова или вы раздражаетесь, то лучше не мучить себя, а подобрать для себя другой вариант.
Кстати, теперь ученые намерены разработать идеальные треки для борьбы с бессонницей на основе полученных в ходе эксперимента данных.
Давно известно, что музыка оказывает на людей определенное влияние. Причем, важны не только стиль, ритм и тональность мелодии, но даже и то, на каком инструменте она исполнена. Кроме того, положительное влияние оказывает игра на инструментах. Например, игра на фортепиано способствует гармонизации психики, нормализует работу почек и мочевого пузыря. Струнные инструменты помогают нормализовать работу сердечно-сосудистой системы. Музыка помогает бороться с мигренью и другими болями – для этих целей советуют слушать спокойные композиции.