Ծննդաբերելը կարող է արագացնել կնոջ օրգանիզմի ծերացումը
Ջորջիա Մեյսոնա (ԱՄՆ) համալսարանի գիտնականները հայտարարել են, որ ծննդաբերությունը կարող է արագացնել կանանց օրգանիզմի ծերացումը: Այդ մասին գրել է Metro հրատարակությունը: Նշվում է, որ ծննդաբերությունը հանգեցնում է տելոմերի նվազմանը, ինչը հանգեցնում է բջիջների ծերացման արագացման:
Փորձին մասնակցել է 20-44 տարեկան 1500 կին, որոնցից 444 –ը երբեք չէին ծծնդաբերել: Կատարվել է արյան հատուկ անալիզ, որից հետո պարզվել է, որ ծննդաբերած կանանց ԴՆԹ-ում եղած տելոմերի երկարությունը 4,2% ավելի կարճ է եղել:
Մարդկային ԴՆԹ-ի վերջավորությունների վրա տելոմերային փականների երկարությունը կապված է մարդու ծերացման և կյանքի ժամկետների հետ: Տարիների հետ տելոմերները կարճանում են, իսկ օրգանիզմը՝ ծերանում:
Հետազոտության արդյունքում գիտնականները եկել են այն եզրահանգնման, որ ընդհանուր առմամբ երեխա ունենալը կանանց ԴՆԹ-ն ծերացնում է 11 տարով:
Փորձագետները դա պայմանավորում են բուն ծննդաբերությամբ պայմանավորված սթրեսներով, ինչպես նաև երեխաների դաստիարակման գործընթացով։
Միաժամանակ ԱՄՆ գիտնականների հետազոտությունից ստացված արդյունքները հակասում են այն եզրահանգնմանը, որին հանգել են նրանց մալազիացի գործընկերները։ Վերջիններս պնդում են, որ որքան շատ երեխաներ ունի կինը, այդքան երկար են նրա տոլեմերները։ Միաժամանակ շատ գիտնականներ պնդում են, որ պետք է շարունակել հետազոտություններն այս բնագավառում։

28.02.2018 Ученые из Университета Джорджа Мейсона (США, штат Вирджиния) заявили, что роды могут ускорять старение женского организма. Об этом пишет издание Metro. Отмечается, что роды приводят к уменьшению теломер, а значит, к ускорению клеточного старения.
В эксперименте приняли участие 1500 женщин в возрасте от 20 до 44 лет, при этом 444 участницы исследования никогда не рожали. Они сдали специальный анализ крови, после чего выяснилось, что длина теломер в ДНК у рожавших женщин была короче на 4,2%.
Длина теломерных колпачков (теломер) на концах человеческой ДНК напрямую связана со сроками старения и продолжительностью жизни человека. С годами теломеры укорачиваются, а организм стареет.
По результатам исследования ученые пришли к выводу, что в целом наличие детей у женщины старит ее ДНК на 11 лет.
Эксперты увязывают это со стрессом от самих родов, а также от процесса воспитания детей. Между тем результаты исследования ученых из США полностью противоречат выводам, к которым пришли их малазийские коллеги. Они утверждают, что чем больше детей у женщины, тем длиннее у нее теломеры. При этом все ученые отмечают необходимость дальнейших исследований в этой области.