Որոշվել է քնի կատարյալ տևողությունը
Հետազատությունը, որին մասնակցել են տասը հազարից ավելի կանայք և տղամարդիկ, ցույց է տվել, որ չափից դուրս երկար քնի հետևանքները կարող են ոչ պակաս վնասակար լինել, որքան պարպերաբար անքնությունը։
Համենայնդեպս, հենց այդպիսի օրինաչափություն է բացահայտվել 50-ից 64 տարիքային խմբի այն հարցվածների շրջանում, որոնց մոտ քունը տևել է վեց ժամից պակաս կամ ութից ավելի։ Երկու դեպքում էլ նվազել է ճիշտ որոշումներ կայացնելու կարողությունը։
Ինչ վերաբերում է տարիքային ավելի բարձր խմբին (65-ից մինչև 89 տարեկան մասնակիցներ), ապա նրանց ուղեղի աշխատանքի վրա ազդել է միայն չափից դուր երկարատև քունը։
Համապատասխան հետազոտություններն անցկացվել են Ուորվիկի համալսարանի մասնագետների կողմից, դոկտոր Միշել Միլերի և պրոֆեսոր Ֆրանչեսկո Կապուչոյի զեկավարությամբ։
Գիտնականները գտնում են, որ անհրաժեշտ է քնել առնվազն ութ ժամ։ Մասնագետների կարծիքով՝ ութժամյա քունը շատ լավ կանխարգելիչ է դիաբետի, ճարպակալման, ինչպես նաեւ ալկոհոլային հիվանդությունների ժամանակ: Նրանք, ովքեր բավարար և «որակյալ» քուն են ունենում, նրանց մաշկն ու մկանները լիարժեք հանգստանում են, արյան շրջանառությունը՝ լավանում:

20.07.2015 Исследование, проведенное при участии девяти тысяч взрослых мужчин и женщин, показало, что последствия чрезмерно продолжительногоночного сна могут быть не менее вредными, чем регулярное недосыпание.
По меньшей мере, именно такая закономерность наблюдается среди представителей возрастной группы от 50 до 64 лет, для которых сон, продолжавшийся менее шести или больше восьми часов, одинаково негативно влиял на способность принимать правильные решения.
Что касается представителей старшей возрастной группы (участников в возрасте от 65 до 89 лет), то для них ухудшением мозговой активности обозначался только слишком продолжительный сон.
Соответствующее исследование проводилось на базе Университета Уорвика доктором Мишель Миллер и профессором Франческо Каппуччо.
По мнению специалистов, здоровый сон, длящийся 8 часов, действительно имеет очень большое значение для организма. Помимо того, что он заряжает энергией и способствует улучшению самочувствия в целом, восьмичасовой сон представляет собой отличную профилактику диабета, ожирения и даже онкологических заболеваний. Во время продолжительного качественного сна кожа лица отдыхает, приток крови улучшается, а мышцы расслабляются.