Որակյալ սեքսի գաղտնիքը․ օրական 2 բաժակ սուրճ
Տեխասի համալասարանի առողջության հետազոտության կենտրոնի գիտնականների խումբը երեք տարի շարունակ հետազոտել է 4000 տզմարդու, ովքեր կանոնավոր կերպով խմել են կոֆեին պարունակող ըմպելիքներ՝ սուրճ, թեյ, գազավորված և մարզական խմիչք։
Ամերիկյան PLOS ONE առողջապահական ամսագիրը, հենվելով այդ հետազոտությունների արդյունքների վրա, հրապարակել է «Կոֆեինի օգտագործման ազդեցությունը էրեկտիլ դիսֆունկցիայի վրա» հոդվածը։
Մասնագետների տվյալներով, այն տղամարդիկ, ովքեր օրական օգտագործում են 85-170 մլ կոֆեին (2 բաժակ սուրճ), 42% պակաս են ունենում էրեկտիլ դիսֆունկցիա նրանց համեմատ, ովքեր օրական ընդունում են 0-7 մլ կոֆեին։ Օրական 171-303 մլ կոֆեինի օգտագործումը (այսինքն՝ 3 բաժակ) հավանականությունն իջեցնում է մինչև 39%։
Ինչպես պարզաբանվում է հոդվածում, կոֆեինն ունենում է մի շարք դեղաբանական ազդեցություններ, որոնք հանգեցնում են առնանդամի երակներում արյան շրջանառության լավացմանը և հարթ մկանների թուլացմանը, ավելացնելով արյան հոսքը դեպի սեռական օրգանի հատվածներ։
Հետազոտության ղեկավար Դեվիդ Ս․ Լոպեսը նշել է, որ դա վերաբերում է նաև ավելորդ քաշով և հիպետրանիայով տառապող տղամարդկանց, սակայն չի տարածվում շաքարախտ ունեցողների վրա։
Նախկինում հետազոտություններն արդեն հանգեցրել էին այն եզրակացության, որ կոֆեինն ունակ է մեծացնելու կանանց սեռական ցանակությունները։ 2006 թվականին փորձարկումեր անելով էգ առնետների վրա բացահայտել էին, որ կոֆեինը խթանում է ուղեղի այն հատվածների գործունեությունը, որորնք պատասխանատու են սեռական գրգռվածության համար։ Սակայն տվյալ ազդեցությունն արձանագրվում է այն կանանց մոտ, ովքեր սուրճ խմում են ոչ մշտապես։

27.05.2015 Группа ученых из Центра исследований здоровья Университета Техаса на протяжении более трех лет тестировала 4000 мужчин, регулярно пивших напитки, содержащие кофеин - кофе, чай, газированные и спортивные напитки.
Американский медицинский журнал PLOS ONE, основываясь на результатах этих исследований, опубликовал статью «Влияние употребления кофеина на эректильную дисфункцию».
По данным специалистов, мужчины, которые потребляют 85-170 мг кофеина в день (2 чашки кофе) на 42% реже страдают от эректильной дисфункции по сравнению с теми, кто получает ежедневно от 0 до 7 мг кофеина. Употребление 171-303 мг кофеина в сутки (то есть 3 чашек) снижает риск на 39%.
Как поясняется в статье, кофеин вызывает ряд фармакологических эффектов, приводящих к улучшению кровообращения в артериях пениса и расслаблению гладкой мускулатуры, увеличивая приток крови к пещеристым телам полового члена.
Руководитель исследования профессор Дэвид С. Лопес отметил, что это касается в том числе и мужчин с избыточным весом и гипертонией, но не относится к мужчинам-диабетикам.
Прежние исследования уже выдвигали гипотезу, что кофеин способен повышать сексуальное влечение у женщин. В 2006 году ученые, экспериментируя с самками крыс, обнаружили, что кофе стимулировал у них участки головного мозга. отвечающие за сексуальное возбуждение. Но данный эффект наблюдается только у тех женщин, которые не пьют кофе регулярно.