Սերենա Ուիլյամսը 19-րդ անգամ հաղթեց «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարում
Հաղթելով ռուսաստանցի Մարիա Շարապովային Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչ Սերենա Ուիլյամսն իր կարիերայի ընթացքում 19-րդ անգամ հաղթեց «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարում:
Ուիլյամսը Շարապովային հաղթեց Australian Open -ի (Ավստրիայի բաց առաջնություն) եզրափակչում` «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարում այս մրցաշրջանի առաջին առաջնությունում ($15,5 միլիոն մրցանակային հինմնադրամով):
Եզրափակիչ հանդիպմանը Սերենա Ուիլիամսը Շարապովային, ով վարկանիշով այս մրցացաշարի երկրորդ թենիսիստուհին էր, հաղթեց 6:3, 7:6 (7:5) հաշվով:
«Շնորհավորում եմ Սերենային, ով պատմություն է կերտում,-առաջնության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ` ասել է Շարապովան: Նրա դեմ խաղալը մեծ պատիվ է: Այսօր ինձ համար հեշտ չէր, սակայն հպարտ եմ, որ փորձեցի պայքարել: Այս խաղահրապարակում ես անցկացրել եմ իմ մի շարք լավագույն խաղերը»:
«Մարիան իրականում մեծ ճնշում էր գործադրում,-ընդգծել է Ուիլյամսը:-Շարապովան անցկացրեց ահեղ մրցամարտ: Ինչ վերաբերում է ինձ, ապա երբեք պատկերացնել անգամ չէի կարող, որ ինձ կհաջողվի հաղթել «Մեծ սաղավարտի» 19 մրցաշարում»:
33-ամյա Ուլյամսը դարձավ Ավստրալիայի վեցակի չեմպիոնուհի, ընդ որում` նա հաղթել է իր մասնակցությամբ բոլոր եզրաձակիչներում:
Ոիլիամսը շարունակեց իր հաղթարշավը Շարապովայի հետ հակամարտությունում` անընդմեջ հաղթանակների թիվը հասցնելով 16-ի: Ներկայուս հաղթանակների հարաբերակցությունը 17-2 է` հօգուտ ամերիկացի թենիսիստուհու: Վերջին անգամ Մարիան ամերիկուհուն հաղթել է 2004 թվականին:

Серена Уильямс выиграла 19-й турнир "Большего шлема" в карьере
31.01.2015 Обыграв россиянку Марию Шарапову , представительница США Серена Уильямс выиграла 19-й турнир "Большего шлема" в карьере.
Российская теннисистка уступила Серене Уильямс в финале Australian Open (Открытого чемпионата Австралии) - первого в сезоне турнира серии "Большого шлема" (призовой фонд - $15,5 млн).
В финальной встрече Серене Уильямс выиграла Шарапову, которая является второй ракеткой соревнований, со счетом 6:3, 7:6 (7:5).
"Поздравляю Серену, которая творит историю, - сказала Шарапова, слова которой приводит пресс-служба турнира. - Играть против нее - настоящая честь. Сегодня мне было нелегко, но я горжусь тем, что пыталась бороться. На этом корте я играла ряд своих самых запоминающихся матчей".
"Мария по-настоящему прессинговала меня, - подчеркнула Уильямс. - Шарапова провела грандиозный матч. Что касается меня, то никогда не могла себе даже представить, что мне удастся выиграть 19 турниров "Большого шлема".
33-летняя Уильямс стала шестикратной чемпионкой Австралии, при этом она побеждала во всех финалах, в которых участвовала.
Уильямс продлила победную серию в противостоянии с Шараповой до 16 матчей. Теперь счет побед 17-2 в пользу теннисистки из США. Последний раз россиянка обыгрывала американку в 2004 году.
Для 27-летней россиянки этот финал на Открытом чемпионате Австралии стал четвертым в карьере. Шарапова побеждала в Мельбурне в 2008 году, обыграв в финале сербку Ану Иванович.