Ո՞վ է ավելի արագ քնում սեքսից հետո՝ տղամարդիկ, թե կանայք
Նյու Յորքի Օլբանի նահանգի համալսարանի էվոլյուցիոն հոգեբանների ուսումնասիրությունը, որը տպագրվել է Evolutionary Behavioral Sciences ամսագրում, ցույց է տվել, որ հակառակ տարածված համոզմունքի, կանայք սեքսից հետո ավելի հաճախ և արագ են քնում, քան տղամարդիկ: Դա պայմանավորված է նրանով, որ սեռական հարաբերությունից հետո քնելը մեծացնում է բեղմնավորման հնարավորությունները:
Այն փաստը, որ սեքսը բնական քնահաբեր է, իսկ սեռական կապը վերջում տրամադրում է երկար ժամանակ հանգստանալու, վաղուց հայտնի է, բայց մինչ վերջերս գիտնականները պատշաճ ուշադրություն չէին դարձնում այդ ազդեցությանը: Վերջապես, ուսումնասիրությունների արդյունքները հանգեցրել են հետևյալ հայտնագործությանը. «Մենք պարզել ենք, որ կանայք ավելի հաճախ, քան տղամարդիկ, սեռական հարաբերությունից հետո քնում են, ընդ որում՝ օրգազմը սրում է քնելու ցանկությունը երկու սեռերի մոտ էլ», - ասում են հետազոտության հեղինակները:
Գիտնականների հայտնագործությունը, պարզվում է, հիմնված է էվոլյուցիոն տրամաբանության վրա: Ըստ տեսության, երկու վերջույթների վրա քայլելու կարողությունը մարդիկ ձեռք են բերել որպես միջավայրի հետ օպտիմալ փոխազդեցության միջոց: Ուղղահայաց դիրքը որոշակի կողմնակի ազդեցություններ է բերել, որոնցից մեկն այն է, որ կանանց վերարտադրողական համակարգը մշտապես հակադրվում է ձգողականությանը, ինչը չի նպաստում սեռական հարաբերությունից հետո սերմնաբջիջների պահպանմանը և, որպես արդյունք, նվազագույնի է հասցնում բեղմնավորման հնարավորությունները:
Միսիոներական դիրքը տարբեր մշակույթներում դարձել է բեղմնավորման խնդիրը հաղթահարելու ունիվերսալ միջոց, իսկ վերջերս կատարված հետազոտությունները մատնանշում են այն մեխանիզմը, որով բնությունը մարդկությանը խթանում է վերարտադրվելուն: Անհավանական է թվում, բայց գիտնականները կարծում են, որ էվոլյուցիան սերմնահեղուկը օժտել է հանգստացնող հատկություններով: Սերմնաժայթքման մեջ թաքնված հիպնոզացնող ազդեցությունն է, որ կանանց դրդում է մնալ պառկած դիրքում և, ի վերջո, քնել՝ վերարտադրողական տրակտում ավելի շատ սերմնաբջիջներ պահպանելու համար՝ մեծացնելով բեղմնավորման հավանականությունը:
Հետազոտության կազմակերպիչները հավաքագրել են երկու սեռերի 316 հարցվողների, բացառելով նրանց, ովքեր խոստովանել են, որ նախընտրում են սիրով զբաղվել ցերեկային ժամերին, քանի որ ծրագրի նպատակն էր ուսումնասիրել ստանդարտ կենսաբանական ռիթմով քնելու միտումը: Մասնակիցներին առաջարկվել է լրացնել երեք բաժնով ծավալուն հարցաթերթիկ՝ հակաբեղմնավորիչների օգտագործման, հարաբերությունների կարգավիճակի, սեքի և ձեռնաշարժության նախասիրությունների վերաբերյալ հարցերով: Որոշիչ նշանակություն ուներ երեք հարց.
1. Ո՞վ է սեռական ակտից հետո ավելի շուտ քնում, դուք, թե զուգընկերը:
2. Որքա՞ն հաճախ եք սեռական հարաբերության ընթացքում / դրանից հետո օրգազմ ունենալով քնում:
3. Որքա՞ն հաճախ եք քնում սեքսից հետո՝ առանց օրգազմի:
Պարզվել է, ինչը միանգամայն կանխատեսելի էր, որ ինչպես տղամարդիկ, այնպես էլ կանայք օրգազմ զգալուց հետո ավելի արագ են քնում: Այնուամենայնիվ, օրգազմով կամ առանց դրա, կանայք ավելի շատ են սեքսից հետո քնկոտության զգացողության մասին հայտնել, քան տղամարդիկ: Գիտնականների վարկածը հաստատվեց այն փաստով, որ ձեռնաշարժության հանգստացնող հատկությունների մեջ գենդերային տարբերություններ չկան. ինքնաբավարարվելուց հետո քնելու ցանկությունն արտահայտվում է նույն կերպ երկու սեռերի մոտ էլ: Մյուս կողմից, երբ խոսքը սեռական ակտի մասին էր (որին հաջորդում է սերմնաժայթքումը), կանայք նշում էին քնելու ավելի մեծ հավանականության մասին: Հետազոտողների կարծիքով, սա լրջորեն ամրապնդում է այն փաստարկը, որ սերմը հանգստացնող հատկություն ունի:
Բացի այդ, հետազոտությունը վերահաստատել է բնական անհավասարությունները սեռական հաճույքի բաշխման հարցում: «Որքա՞ն հաճախ եք օրգազմ ունենում սեռական հարաբերության ընթացքում» հարցին տղամարդկանց 50% -ը և կանանց միայն 4% -ն է պատասխանել են «միշտ»: Հարցման մասնակից կանանց 49% -ը հայտնել է, որ օրգազմ ունենում են սեռական հարաբերությունների կեսից պակասի դեպքում, ինչը, ի վերջո, պարզվել է, որ հարցվածների շրջանում ամենատարածված արձագանքն է:
Ինչ վերաբերում է ձեռնաշարժությանը, ապա նույնպես ոչ մի նոր բան չի հայտնաբերվել. տղամարդիկ դա ավելի հաճախ են անում, քան կանայք․ հարցման մասնակիցների 9%-ը նշել է, որ շաբաթն առանց ինքնաբավարարման ոչինչ է, առօրյա կյանքի խնդիր է, մինչդեռ 4% -ը հաստատել է, որ շաբաթվա ընթացքում ավելի քան 10 անգամ ձեռնաշարժություն է անում: Ինչ վերաբերում է կանանց, ապա 45%-ը նշել է, որ շաբաթն առանց ինքնաբավարարման սովորական բան է, 44% -ը շաբաթական 1-2 անգամ ձեռնաշարժություն է անում, 10% -ը՝ 3-5 անգամ և 1%-ից պակասը՝ 6-9 անգամ: Ըստ ամենայնի, տղամարդիկ վստահորեն առաջատարն են ինքնաբավարարման հարցում, և նրանք, ովքեր քնի խնդիրներ ունեն ու անձամբ համոզված են ձեռնաշարժության հանգստացնող հատկություններում, կարող են հետևել նրանց:

Кто быстрее засыпает после секса, мужчины или женщины?
Научные открытия варьируются от очевидных до нелогичных, даже абсурдных на первый взгляд. Результаты исследования эволюционных психологов Университета штата Нью-Йорк в Олбани, опубликованные в журнале Evolutionary Behavioral Sciences, предъявило миру доказательства, что, вопреки расхожему мнению, женщины чаще и быстрее засыпают после секса, чем мужчины. А все потому, что сон после соития увеличивает шансы на зачатие.
Знание, что секс — природное снотворное, а половой акт в финале склоняет к отдыху давно доступно человечеству, но до недавних пор ученые не уделяли этому эффекту должного внимания. И вот наконец, подтвержденное аналитическими данными открытие: «Мы обнаружили, что женщины чаще, чем мужчины засыпают после полового акта, при этом посткоитальная сонливость усиливается оргазмом у представителей обоих полов», — заявляют авторы исследования.
Открытие ученых, как выяснилось, основано на эволюционной логике. Теория гласит, что способность передвигаться на двух конечностях приобреталась людьми как средство оптимального взаимодействия с окружающей средой. Бонусом к достоинствам вертикальной позы выявились некоторые побочные эффекты, одной из которых является то, что женская репродуктивная система находится в постоянном противостоянии силе тяжести, что не способствует удержанию спермы после полового акта и, как следствие, минимизирует шансы на зачатие.
Миссионерская позиция стала универсальным способом для преодоления проблемы оплодотворения в разных культурах, а недавнее исследование указало на механизм, с помощью которого природа стимулирует человечество на размножение. Звучит фантастично, но ученые считают, что эволюция наделила семенную жидкость седативными свойствами. Именно снотворный эффект, скрытый в эякуляте, побуждает женщин оставаться в лежачем положении и в итоге заснуть — чтобы удерживать больше спермы в репродуктивных путях, увеличивая шансы на оплодотворение.
Организаторы исследования набрали 316 респондентов обоих полов, заранее исключив тех, кто признался, что предпочитает заниматься любовью в дневное время, поскольку цель проекта заключалась в том, чтобы изучить тенденцию к засыпанию в стандартном биологическом ритме. Участников попросили заполнить внушительную анкету, состоящую из трех разделов с вопросами про использование контрацептивов, статус отношений, предпочтения в сексе и мастурбации. Решающее значение имели три вопроса:
1. Кто раньше засыпает после полового акта, вы или партнер?
2. Как часто вы засыпаете, испытав оргазм во время/после полового акта?
3. Как часто вы засыпаете после секса, не испытыв оргазма?
Выяснилось, и вполне предсказуемо, что и мужчины, и женщины быстрее засыпают, испытав оргазм. Однако, с оргазмом или без него, женщины чаще сообщали о тяге задремать после секса, чем мужчины. Гипотезу ученых подтвердил факт отсутствия гендерных различий в седативных свойствах мастурбации — после самоудовлетворения желание поспать проявилось в одинаковых показателях для представителей обоих полов. Зато в ответах на вопросы о половом контакте (с последующим семяизвержением) женщины сообщали о большей вероятности засыпания. По мнению исследователей, это серьезно усиливает аргумент, что семенная жидкость обладает седативными свойствами.
Кроме того, исследование вновь подтвердило природную несправедливость в распределении сексуального удовольствия. На вопрос «Как часто вы испытываете оргазм во время полового акта?» 50% мужчин и только 4% женщин ответили «всегда». 49% участниц опроса сообщили, что испытывают оргазм менее чем в половине контактов, что в итоге оказалось самой распространенной реакцией среди респонденток.
Что касается мастурбации, тоже не обнаружилось ничего нового: мужчины занимаются этим чаще, чем женщины. 9% участников опроса указали, что неделя без онанизма — это пустяки, дело житейское, в то время как 4% подтвердили, что мастурбируют более 10 раз в неделю. Что касается женщин, 45% отметили, что неделя без самоудовлетворения — обычное дело, 44% мастурбируют 1-2 раза в неделю, 10% — 3-5 раз и менее 1% — 6-9 раз. Судя по всему, мужчины уверенно лидируют в вопросе самоудовлетворения, а угнаться за ними по силам лишь тем из нас, кто испытывает проблемы со сном и лично убедился в седативных свойствах мастурбации.