8 մթերք, որոնք պետք է ուտել հիմա՝ տարիքի հետ առողջ մնալու համար
Ընդհանրապես ընդունված է, որ կանայք միջինում ավելի երկար են ապրում, քան տղամարդիկ։ Համաձայն Harvard Health-ի՝ 65 և բարձր տարիքի մարդկանց 57%-ը կանայք են: Իսկ 85 տարեկանում կանայք կազմում են 67%:
Այդուահանդերձ, այս առավելությունն ունի իր գինը. կանայք հակված են հիվանդացության ավելի բարձր ցուցանիշներ ունենալուն: Թեև, նոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կանայք կարող են նվազեցնել ռիսկի գործոնը՝ պարզապես բարելավելով իրենց սննդակարգը:
Գիտնականները պարզել են, որ պիգմենտային կարոտինոիդներով հարուստ սննդակարգը օգնում է օրգանիզմը պաշտպանել հիվանդություններից։ Այս տարրերն առկա են կաղամբում, սպանախում, ձմերուկում, բուլղարական պղպեղում, լոլիկում, նարինջում, գազարում և աֆրիկյան կարտոֆիլում: Այս գունավոր մրգերն ու բանջարեղենը հատկապես կարևոր են տեսողության և ճանաչողական կարողությունների կորստի կանխարգելման համար:
«Գաղափարն այն է, որ տղամարդիկ ստանում են բազմաթիվ հիվանդություններ, որոնք հակված են սպանել նրանց: Բայց կանայք դրանցով հիվանդանում են ավելի քիչ կամ ավելի ուշ, ուստի նրանք ավելի երկար են ապրում, բայց դրանք թուլացնող հիվանդություններ են», - ասում է Ֆրանկլինի UGA քոլեջի պրոֆեսոր Բիլլի Ռ. Համոնդը:
Փորձագետի խոսքով, աշխարհում մակուլյար դեգեներացիայի (ցանցաթաղանթի պաթոլոգիա, որը հանգեցնում է տեսողության աստիճանական կորստի) և դեմենցիայի երկու երրորդը տեղի է ունենում կանանց շրջանում։ Նրանք տարիներ շարունակ տառապում են այս հիվանդություններից, որոնք, սակայն, լավագույնս կանխարգելվում են ապրելակերպի փոփոխության միջոցով:
Հետազոտությունը մանրամասնում է մի քանի այլակերպված վիճակներ՝ աուտոիմուն հիվանդություններից մինչև տկարամտություն, որոնք, նույնիսկ կյանքի տեւողության տարբերությունները հաշվի առնելով, շատ ավելի հաճախ են հանդիպում կանանց, քան տղամարդկանց մոտ:
«Եթե բոլոր աուտոիմուն հիվանդությունները միասին վերցնենք, կանայք կազմում են տուժածների գրեթե 80%-ը: Այսպիսով, այս խոցելիության պատճառով, որն անմիջականորեն կապված է կենսաբանության հետ, կանայք լրացուցիչ կանխարգելիչ խնամքի կարիք ունեն», - ընդգծում է պրոֆեսոր Համոնդը:
Մասնագետը նշում է նաև, որ կանայք միջինում ավելի շատ ճարպ ունեն, քան տղամարդիկ։ Հենց կուտակված ճարպն է, որ ծառայում է որպես սննդային շատ վիտամինների և հանքանյութերի զգալի աղբյուր՝ հղիության ընթացքում կանանց համար դառնալով օգտակար պահեստ: Բայց բացի առավելություններից, այս հասանելիությունը նշանակում է, որ ավելի քիչ օգտակար տարրեր են հասնում ցանցաթաղանթ և ուղեղ, քան անհրաժեշտ է: Դրա պատճառով կանայք ավելի շատ են ենթարկվում դեգեներատիվ խնդիրների վտանգի:
Դիետիկ պիգմենտային կարոտինոիդների օգտագործումը, որոնք պարունակվում են կաղամբի, սպանախի, ձմերուկի, բուլղարական պղպեղի, լոլիկի, նարինջի և աֆրիկյան կարտոֆիլի մեջ, մարդու համար գործում է որպես հակաօքսիդանտ: Երկու հատուկ կարոտինոիդներ՝ լյուտեինը և զեաքսանտինը, հայտնաբերված են աչքի և ուղեղի որոշ հյուսվածքներում և, ինչպես ցույց են տվել հետազատությունները, դրանք ուղղակիորեն բարելավում են կենտրոնական նյարդային համակարգի դեգեներացիան:
«Շատ կարևոր է, որ կանայք չմոռանան իրենց առողջությանը սպառնացող վտանգի մասին և կարողանան ժամանակին փոխել սննդակարգը՝ լուրջ հետևանքներից խուսափելու համար»,- ընգծել է պրոֆեսորը։

05.06.2024 Принято считать, что в среднем женщины живут дольше мужчин. По данным Harvard Health, 57% всех людей в возрасте 65 лет и старше составляют женщины. А к 85 годам — женщины составляют 67%.
Однако за это превосходство приходится платить: у дам, как правило, более высокий уровень заболеваемости. Тем не менее новое исследование предполагает, что женщины могут уменьшить фактор риска, всего лишь улучшив свой рацион.
Ученые обнаружили, что диета с высоким содержанием пигментированных каротиноидов поможет защитить организм от болезней. Эти элементы присутствуют в капусте, ямсе, шпинате, арбузе, болгарском перце, помидоре, апельсине и моркови. Эти яркие фрукты и овощи особенно важны для предотвращения потери зрения и когнитивных функций.
«Идея состоит в том, что мужчины заболевают многими болезнями, которые, как правило, убивают их. Но женщины заболевают ими реже или позже, поэтому они живут дольше, но с изнурительными болезнями», — сказал Билли Р. Хаммонд, профессор Франклинского колледжа UGA.
По словам эксперта, из всех существующих случаев дегенерации желтого пятна (дегенерацией желтого пятна называется ухудшение состояния составляющих его клеток, это вызывает постепенную потерю зрения — прим. Woman.ru) и деменции в мире — две трети приходится на женщин. От этих заболеваний женщины страдают годами, но они лучше всего поддаются профилактике с помощью изменения образа жизни.
В исследовании подробно описаны несколько дегенеративных состояний: от аутоиммунных заболеваний до деменции, которые даже с учетом различий в продолжительности жизни у женщин возникают гораздо чаще, чем у мужчин.
«Если взять все аутоиммунные заболевания вместе — женщины составляют почти 80% от заболевших. Таким образом, из-за этой уязвимости, напрямую связанной с биологией, женщины нуждаются в дополнительной профилактической помощи», — сказал профессор Хаммонд.
Специалист также отмечает, что у женщин в среднем больше жира, чем у мужчин. Именно жировые отложения служат значительным стоком для многих диетических витаминов и минералов, что создает полезный резервуар для женщин во время беременности. Но кроме плюсов эта доступность означает, что до сетчатки и мозга доходит меньше полезных элементов, чем нужно. Из-за этого женщины больше подвержены риску дегенеративных проблем.
Диетическое потребление пигментированных каротиноидов, которые содержатся все в тех же капусте, ямсе, шпинате, арбузе, болгарском перце, помидоре, апельсине и моркови, действует как антиоксидант для человека. Два специфических каротиноида — лютеин и зеаксантин, обнаружены в определенных тканях глаза и мозга и, как было показано, непосредственно улучшают дегенерацию центральной нервной системы.
«Очень важно, чтобы женщины не забывали о риске для их здоровья и могли вовремя изменить свой рацион, чтобы избежать тяжелых последствий», — уверен профессор.