Նայեք ձեր մատներին. գուցե դուք հանճա՞ր եք
Ձեր մատնահետքերը ոչ միայն յուրահատուկ են և անկրկնելի, այլ կարող են շատ բան ասել ձեր բնավորության և մտավոր ներուժի մասին:
Մարդու մատնահետքերը ուսումնասիրում է հատուկ գիտություն՝ դերմատոգլիֆիկան, որը սկզբից օգտագործվել է հանցագործների հոգեբանական պատկերը կազմելու համար:
Այս գիտության ծնունդը համարվում է 1892թ-ը, երբ հայտնի կենսաբաններից մեկը՝ Չարլզ Դարվինի եղբայր Ֆրենսիս Համիլտոնը, լույս է ընծայել իր ծավալուն աշխատությունը՝ մատնահետքերը և նրանց հարաբերակցությունը մարդու անձնական հատկությունների հետ:
Եվ այսպես, սպիտակ թղթի վրա թողեք ձեր 10 մատների հետքերը, կամ ուղղակի կարող եք ուշադիր զննել ամեն մատը: Բոլոր մատնահետքերը անհատական են, սակայն իրենց ձևով բաժանվում են 3 տեսակի՝ ալիքների, հանգույցների, ոլորագծերի:
Սովորաբար մարդու մոտ հանդիպում է 2 կամ նույնիսկ 3 տեսակի մատնահետքեր, հազվադեպ՝ մեկ:
Ավելի շատ «ալիքներ»
«Ալիքներն» ամենատարածված ձևն են: Այսպիսի մարդիկ սովորաբար ունենում են հանգիստ բնավորություն, հավասարակշիռ են: Այսպիսինների մասին դպրոցում ասում են «կայուն միջին»: Երկնքից աստղեր չեն բռնում, սակայն կասկածելի արկածներում էլ չեն հայտվում: Նրանք հեշտությամբ են շփվում մարդկանց հետ, սակայն կոլեկտիվի հոգին չեն, պահպանում են հավասար հարաբերություններ ընկերների, գործընկերների հետ, ավելի շատ կենտրոնացած են ընտանիքի վրա: Սովորաբար այս մարդիկ ոճաբան-վարսավիրներ են, դիմահարդարներ, օգնականներ, ինտերյերի դիզայներներ:
Եթե ալիքները ձեր մոտ ցուցամատների վրա են, ուրեմն դուք շատ շփվող եք: Եթե աջ ձեռքի վրա դրանք ավելի շատ են, ուրեմն դուք բռնկուն եք, սակայն հեշտությամբ ներող: Համապատասխանաբար նաև հակառակը, ձախ ձեռքի վրա ավելի շատ լինելը խոսում է այն մասին, որ դուք չեք նեղանում մանրուքներից, սակայն, եթե նեղանում եք, ուրեմն դժվարությամբ եք ներում:
Մեծ մատների վրա «ալիքները» խոսում են նրա մասին, որ դուք միշտ պնդում եք ձեր ասածը և չեք լսում այլ փաստարկներ: Եթե դուք համոզված եք ձեր ճշմարտացիության մեջ, ուրեմն դուք անբեկումային եք:
Ցուցամատների վրայի «ալիքները» խոսում են ձեր չափազանց շատ զգացմունքայնության և խոցելիության մասին: Նաև, որ շատ պատասխանատու եք և նվիրված: Դուք երբեք ձեր ընկերոջը փորձանքի մեջ չեք թողնի և կանեք ամեն ինչ գործը ավարտին հասցնելու համար: Յուրաքանչյուր ղեկավարի համար ձեր նման աշխատողը գանձ է:
Ավելի շատ «Հանգույցներ»
Այս ձևն ավելի շատ տարածված է կենտրոնական Եվրոպայում: Այսպիսի մարդիկ բավականին բաց են, վստահ և կենտրոնացած իրենց կարիերայի վրա: Նրանց համար կարևոր է ինքնազարգացումը և ինքնաարտահայտումը: Այսպիսի մարդկանց մոտ զարգացած է ինտելեկտը և մտավոր կարողությունները: Նրանք շատ աշխույժ, աշխատունակ, ստողծագործող մարդիկ են:
Եթե «հանգույցները» ցուցամատների վրա են, ուրեմն դուք կատարյալ թիմային խաղացող եք: Դուք չեք կոտորվում առաջնորդ դառնալու համար, սակայն հիանալի կերպով փոխգործակցում եք գործընկերների, ընկերների և բարեկամների հետ:
Միջին մատների վրայի հանգույցները ցույց են տալիս, որ ուժեղ կախվածության մեջ եք ուրիշների կարծիքից: Նույնիսկ եթե դուք դա ցույց չեք տալիս, հոգու խորքում անհանգստանում եք, թե ինչ կմտածեն գործընկերները ձեր նոր զգեստի մասին կամ ինչ կասի մայրիկը, երբ իմանա, որ պաշտոնի բարձրացում չեք ստացել:
Անանուն մատների վրայի հանգույցները խոսում են ամուր առողջության մասին: Վիճակագրությունը ցույց է տվել, որ չնայած նրանք հաճախ են հիվանդանում փոքր տարիքում, սակայն մեծանալուն պես գրեթե ոչ մի ծանր հիվանդություն չեն ունենում:
Եթե հանգույցները 8-ից շատ են, ուրեմն դուք շատ եք սիրում երազել և երևակայել: Այսպիսինների մասին ասում են «ամպերում է թռնում», կամ «այս աշխարհից չէ»:
Ավելի շատ «Ոլորագծեր»
Որքան շատ են ձեր մատների վրայի ոլորագծերը, այդքան շատ ներուժ ունի ձեր ուղեղը: Տասը «ոլորագիծը» գիտնականները անվանում են «հանճարություն կնիք», քանի որ այն բավականին հազվադեպ է հանդիպում և մեծամասամբ գիտնականների, հայտնագործողների մոտ: Այսպիսի մարդկանց մոտ զարգացած է տրամաբանությունը, նրանք ունակ են վերլուծություններ անել և ունեն լեզվաբանական ու մաթեմատիկական բարձր ունակություններ: Այսպիսի մարդիկ հեշտությամբ մի քանի լեզու են սովորում և հասուն տարիքում կարող են արմատապես փոխել իրենց մասնագիտությունը: Միակ բանը, ինչը նրանց չի հետաքրքրում կյանքում՝ նյութական բարիքներն են:
Մեծ մատների վրայի ոլորագծերը խոսում են ղեկավարելու ցանկության մասին: Այսպիսի մարդիկ չեն կարող աշխատել ենթակայության տակ, նրանց պետք է ազատ տարածք՝ անհատական ծրագրերի համար:
Եթե ոլորագծերը բոլոր մատներին են, բացի մեծ մատներից, ուրեմն խոսքը գնում է հոգեպես բավականին ոչ կայուն անձնավորության մասին: Այսպիսի մարդիկ ունակ են կտրականապես փոխել իրենց դիրքորոշումը հաշված րոպեների ընթացքում, քանի որ հայտնվել են նոր փաստարկներ և փաստեր:
Ցուցամատների վրայի ոլորագծերը խոսում են այն մասին, որ մարդը կարող է միաժամանակ մի քանի գործ անել և բավականին հաջող: Սակայն այսպիսի մարդիկ դժվար են կենտրոնանում: Հաջող աշխատանքի համար նրանց անհրաժեշտ է հստակ ժամանակացույց:
Ճկույթի վրայի ոլորագծերը նշանակում են, որ մարդը բավականին անվճռական է և փակ: Այսպիսի մարդիկ չեն վստահում ուրիշներին, հազվադեպ են մտերմանում ինչ-որ մեկի հետ: Սակայն եթե հաջողվում է ստանալ նրանց վստահությունը, ուրեմն ավելի հավատարիմ ընկեր գտնել հնարավոր չէ:

Посмотри на свои руки: а вдруг ты гений?
25.04.2018 Отпечатки твоих пальцев — не просто уникальны и неповторимы, они могут много рассказать о твоем характере и интеллектуальном потенциале!
Отпечатки пальцев изучает особая наука — дерматоглифика. Она возникла на стыке психологии, дактилоскопии и криминалистики и применялась изначально для уточнения психологического портрета преступника. Официальной датой рождения дерматоглифики считается 1892 год, когда один из гениальных биологов — двоюродный брат сэра Чарльза Дарвина, сэр Фрэнсис Гальтон, выпустил свой монументальный труд о пальцевых отпечатках и их соотношении с личностными характеристиками человека.
Итак, дактилоскопируй себя: оставь на белом листе бумаги отпечатки всех 10 пальцев рук. А можешь просто внимательно рассмотреть каждый палец — как тебе удобнее.
Все отпечатки пальцев индивидуальны, но типологически разделяются на 3 категории: волны, петли и завитки.
Обычно у человека встречаются 2 или даже 3 типа отпечатков, редко — один.
Запиши на листочке, сколько каких получилось у тебя.
Больше «Волн»
Именно «волны» — самый распространенный узор в наших широтах. Такие люди обычно обладают спокойным нравом, уживчивым характером и уравновешенной психикой. Про таких в школе говорили«крепкий середнячок». Звезд с неба не хватают, но и в сомнительные авантюры не ввязываются, легко сходятся с людьми, но не являются«душой компании», поддерживают ровные отношения с друзьями и коллегами, больше ориентированы на семью. Среди обладателей «волн» как преимущественного узора больше людей, выбравших профессию из сферы услуг: стилист-парикмахер, визажист, личный помощник,кондитер, флорист, художник-иллюстратор, дизайнер интерьеров.
Нюансы:
Если «волны» у тебя на указательных пальцах, ты очень общительна и легка на подъем.
Если «волн» на правой руке у тебя больше, чем на левой, ты очень вспыльчива, но легко прощаешь обиды. Соответственно, и наоборот: преобладание «волн» на левой руке говорит о том, что ты не склонна обижаться по пустякам, но уж если обиделась, прощение заслужить будет непросто.
«Волны» на больших пальцах говорят о том, что ты всегда настаиваешь на своем и иногда даже глуха к аргументам извне. Про таких говорят«хоть кол на голове теши»: если ты уверена, что права — ты непоколебима.
«Волны» на указательных пальцах говорят о чрезмерной эмоциональности и ранимости натуры.
Если «волны» разместились у тебя на указательных пальцах, ты очень ответственный и преданный человек. Ты никогда не бросишь друга в беде и сделаешь все, чтобы выполнить поставленную задачу. Для любого начальства такой работник — сокровище!
Больше «Петель»
Узор больше распространен в центральной Европе. Это довольно открытые, уверенные в себе и карьероориентированные люди, для которых важно саморазвитие и самовыражение, даже если это не приносит конкретной материальной выгоды. Преобладание этого узора на подушечках пальцев говорит о развитом интеллекте и склонности к умственному труду. Людей с петлевым узором больше всего в самых амбициозных проектах, именно они рискуют, участвуя в стартапе или даже организуя его, чаще других открывают собственный бизнес,стартуют с младших ассистентов и проходят путь до генеральных директоров. Это очень энергичные, работоспособные, креативные люди,про которых говорят «ими Земля вертится».
Если «петли» расположены на указательных пальцах, ты идеальный командный игрок. Ты не рвешься в лидеры, но замечательно взаимодействуешь с коллегами, друзьями и родственниками.
«Петли» на средних пальцах говорят о сильной зависимости от чужого мнения. Даже если внешне ты не демонстрируешь этого, в глубине души ты переживаешь, что подумают сослуживцы о твоем новом платье, и что скажет мама, когда ты расскажешь ей, что повышение не состоялось.
«Петли» на безымянных пальцах и мизинцах говорят о крепком здоровье: удивительно, но статистика показала, что, будучи довольно болезненными в детстве, такие люди вырастают и практически ничем серьезным не болеют.
Если «петель» больше 8, ты обожаешь мечтать и фантазировать. Про таких говорят «витает в облаках» или, в более запущенных случаях,«не от мира сего». Именно обладатели выраженного преимущества петель чаще других становились писателями-фантастами!
Больше «Завитков»
Чем больше на твоих пальцах «завитков», тем более высоким потенциалом обладает твой мозг. 10 «завитков» ученые называют«печатью гениальности», поскольку такой узор встречается крайне редко и почти всегда — у ученых, гениальных изобретателей и первооткрывателей. Преобладание «завитков» говорит о высокоразвитом логическом мышлении, способности к анализу,хороших лингвистических и математических способностях. Такие люди спокойно выучивают несколько языков, в зрелом возрасте могут радикально сменить профессию, освоив нечто принципиально новое,несколько раз эмигрировать, найдя работу поинтереснее, или же — строго напротив — всю жизнь посвятить какому-либо научному исследованию. Единственное, к чему они почти равнодушны — это материальные блага.
«Завитки» на больших пальцах рук говорят о стремлении к доминированию. Такой человек не способен работать в полном подчинении, ему нужен простор для индивидуальных проектов,внимание к его идеям. Рутина для него — худшее наказание.
Если «завитки» расположены на всех пальцах, кроме больших, речь идет о крайне нестабильной психологически личности. Про таких говорят«от любви до ненависти один шаг», такие люди могут радикально изменить свою позицию в считанные минуты, поскольку появились новые аргументы или факты.
«Завитки» на указательных пальцах говорят о том, что человек может браться за сотню дел одновременно, причем часто довольно успешно. Но обратная сторона медали — таким людям сложно сосредоточиться. Для успешной работы им необходим четкий распорядок дня и организация процесса.
«Завитки» на мизинцах говорят о нерешительности и внутренней замкнутости человека. Такие люди недоверчивы, редко близко сходятся с кем-либо, предпочитают проводить время в одиночестве. Но если кому-то удается завоевать их доверие — преданнее друга не найти.