Երկար արձակուրդի համախտանիշ․ ինչպես վերադառնալ շարքեր արձակուրդից հետո
Արձակուրդների գնալը միշտ հաճելի է։  Ամեն ինչ իհարկե լավ է, սակայն այդ ընթացքը այնքան է թուլացնում, որ հետո արդեն դժվար է հավաքվել և տրամադրվել աշխատանքային առօրեայի։
Տոնական սեղանները, աղմկոտ հանդիպումներն ընկերների և բարեկամների հետ չեն կարող չանդրադառնալ ձեր ինքնազգացողության վրա։ Առաջին աշխատանքային օրվա մասին լսելը ոչ միայն վախենալու է, այլև ցանկություն էլ չի առաջացնում։ Սակայն տոներն ավարտվում են և անհրաժեշտ է վերադառնալ աշխատանքային ռիթմ։ Ահա մի քանի խորհուրդներ, որոնք կօգնեն ձեզ այդ անցումը թեթև և արդյունավետ իրականացնել։
Ձեզ աստիճանաբար պատրաստեք վերադարձին
Որպեսզի օրգանիզմի համար շատ անսպասելի չլինի այդ վերադարձը, պետք է նախօրոք պատրաստվել դրան։ Օրինակ, արձակուրդների ավարտից երկու օր առաջ կարելի է ստուգել աշխատանքային էլեկտրոնային հասցեն, նայել կարևոր նորությունները, առանձնացնել առաջին շաբաթվա առաջնահերթ գործերը։ Այս կերպ դուք կխուսափեք սթրեսից վերադարձից հետո։
Մի շտապեք կատարել բոլոր պարտականությունները
Շատ աշխատողներին ավելի դժվար է վերդառնալ աշխատանքային ռիթմ, քանի որ նրանք սովոր են ամեն ինչ հսկողության տակ պահել։ Սակայն օրգանիզմն այնքան է թուլացել, որ կարող է արձագանքել տեղի ունեցածին դանդաղեցված տեմպով։ Այդ պատճառով վերադառնալուն պես, պետք չէ գցվել աշխատանքային սեղանին և միանգամաից փորձել վերջացնել հետ ընկած գործերը կամ կարևոր հանդիպումներ նշանակել։ Ավելի լավ է ինքներդ ձեր համար առանձնացրեք մի քանի ամենակարևոր խնդիրները, որոնք անհապաղ լուծում են պահանջում և դրանց ժամանակ տրամադրեք։
Հիշեք, թե ինչու եք դուք ընտրել հենց այդ աշխատանքը
Միգուցե դուք արդեն մոռացել եք, թե ինչու եք ցանկացել ձեզ նվիրել հենց այդ մասնագիտությանը, ինչու է ձեզ գրավել հենց այդ գործունեությունը։ Այդ պատճառով կարևոր է, որ ժամանակ առ ժամանակ հիշեցնեք ինքներդ ձեզ, թե ինչով է ձեզ գրավել այդ ոլորոտը։ Բացի այդ, ըստ մասնագետների, դա կօգնի ազատվել առօրեականությունից և սպառվելուց, երբ ոչինչ չի ուրախացնում ու ցանկություն է առաջանում ազատվել աշխատանքից, հեռանալ անբնակ կղզի։
Մինչև վերջին պահը մի մնացեք գրասենյակում
Աշխատանքն այն վայրը չէ, որտեղ կարելի է քնել։ Այդ պատճառով մի էլ մտածեք արտաժամյա մնալու մասին՝ դրանով իսկ օրգանիզմը սթրեսի ենթարկելով։ Նույնիսկ, եթե մինչ ուշ աշխատելը ձեր ոճն է, տոներից հետո առաջին օրերին այդպես մի արեք։
Մի դադարեցրեք օգտակար սովորությունները
Եթե, օրինակ, արձակուրդի ժամանակ դուք վաղ առավոտյան սպորտով էիք զբաղվում, մի դադարեք դա անել աշխատանքին վերադառնալուն պես։ Մի մոռացեք նաև զբաղմունքի մասին։ Չարժե ամբողջ կյանքն աշխատանքին տրամադրել։ Հիշեք, որ կյանքում կան շատ հետաքրքիր և օգտակար բաներ։ Երկար ամանորյա արձակուրդներից հետո ձեր օրգանիզմը սովորում է «հանգստի» ռեժիմին, այդ պատճառով անհրաժեշտ է մտնել աշխատանքային ռիթմ առանց ծանրաբեռնվածության և սթրեսի, որպեսզի վերադարձը չանդրադառնա առողջության և տրամադրության վրա։
Աշխատանքին անցնելուն պատրաստվեք մի քանի օր առաջ։ Սկսել կարելի է քնի և սննդի ռեժիմի վերականգնումից։ Աշխատանքի վերադառնալուց առաջ փորձեք մտնել ձեր «աշխատանքային» ռեժիմի մեջ՝ շուտ պառկել քնելու, շուտ արթնանալ։ Եթե ամանորյա տոներին դուք շատ էիք ուտում, ապա հետևեք ձեր սննդակարգին՝ նվազեցրեք չափաբաժինը, կերեք ավելի շատ մրգեր և բանջարեղեն, խմեք կանաչ թեյ։
Մի զրկեք ձեզ հաճելի պահերից։ Շփվեք գործընկերների և ընկերների հետ, շատ զբոսնեք, ինքներդ ձեզ նվերնեք արեք, սիրելի զբաղմունքին ժամանակ տրամադրեք։ Եվ հիշեք՝ փոքրիկ տոներ կան ամեն օրվա մեջ։

Синдром долгих каникул: как вернуться в строй после праздников
08.01.2018 Уходить на каникулы всегда приятно. В семейном застолье, встречах с друзьями, прогулках по парку и просмотрах любимых фильмов. Все бы хорошо, но этот период настолько расслабляет, что потом очень трудно собраться и настроить себя на рабочий лад. Делимся простыми советами, которые помогут сделать переход к трудовым будням плавным и избежать перенапряжения.
Обильные праздничные застолья и шумные встречи с друзьями и родными не могут не сказаться на вашем самочувствии. О первом рабочем дне не то что страшно, а даже не хочется думать вообще. Все это кажется таким далеким и происходящим не с вами. Однако праздники заканчиваются и возвращаться в строй все же надо. Эти рекомендации помогут войти в рабочий ритм, не отвлекаясь при этом на воспоминания о весело проведенных днях.
1. Плавно готовьте себя к возвращению
Чтобы для организма не было полной неожиданностью вновь вернуться в полноценный рабочий режим, следует себя к этому подготовить заранее. Например, за пару дней до окончания праздничных каникул можно проверить рабочую почту, просмотреть важные новости и накидать план важных дел на первую рабочую неделю. Таким образом вы избежите стресса после возвращения, так называемого синдрома «с корабля на бал».
2. Не кидайтесь выполнять сразу все задания
Трудоголикам будет намного сложнее вернуться в ритм, ведь они привыкли держать все под контролем, но организм настолько расслабился, что может реагировать на происходящее в замедленном темпе. Поэтому по возвращении не стоит сразу кидаться к своему рабочему столу, разгребать гору бумаг, до которой у вас не дошли руки в прошлом году, или назначать важные встречи, чтобы узнать, как продвигаются ваши проекты. Лучше определите для себя несколько наиболее важных задач, которые требуют немедленного решения, и уделите им время.
3. Вспомните, почему вы выбрали именно эту работу
Возможно вы уже забыли, почему решили посвятить себя именно этой профессии, поэтому очень важно время от времени напоминать себе о том, чем же вас так привлекла эта сфера деятельности. К тому же, как уверяют специалисты, это поможет избавиться от рутины и выгорания, когда уже ничего не радует, хочется уволиться и отправиться на необитаемый остров. Именно поэтому стоит вспомнить о приятных аспектах своей работы, и выход после праздников — самое лучшее для этого время.
4. Не засиживайтесь в офисе до последнего
Работа — это не то место, где стоит ночевать. Поэтому не вздумайте отрабатывать сверхурочно, вгоняя свой организм в стресс. Даже если работать допоздна — ваш стиль, то стоит ему изменить хотя бы в первые дни.
5. Не бросайте свои полезные привычки
Если, скажем, в отпуске вы привыкли заниматься спортом рано утром, то не стоит отказываться от этого и после возвращения. Так вы сможете переключаться и давать организму возможность отдохнуть. И не забывайте о хобби. Не стоит посвящать свою жизнь только работе. Вспомните, что в мире есть много всего интересного и полезного. За длинные новогодние каникулы ваш организм привыкает к режиму «отдыха», поэтому важно входить в рабочий ритм без перегрузок и стресса, чтобы такое возвращение в трудовые будни не отразилось на здоровье и настроении.
Готовиться к выходу на работу лучше за несколько дней. Начать можно с восстановления режима сна и питания. Перед возвращением в офис старайтесь придерживаться вашего «рабочего» распорядка дня: раньше ложиться и раньше вставать. Если в новогодние каникулы вы переедали, то стоит проследить за своей диетой: уменьшите порции, ешьте больше свежих фруктов и овощей, пейте зеленые и травяные чаи.
В первые дни после праздников не загружайте себя работой. Вводите нагрузку постепенно. Просмотрите последние проекты и дела, которые вы вели до Нового года, набросайте задачи на ближайшую неделю. Равномерное распределение нагрузки поможет сэкономить вам силы и энергию, которые организм успел накопить.
И не лишайте себя всех радостей. Общайтесь с коллегами и друзьями, больше гуляйте, делайте себе подарки, выделяйте время на хобби. Маленькие праздники есть в каждом дне!