Հոգեբանները նշել են այն հիմնական պատճառները, թե ինչու է տղամարդը ցանկանում ընկերական հարաբերություններ պահպանել նախկին ընկերուհու հետ։
Անհրաժեշտության զգացում
Բաժանվելուց հետո կանայք իրենց հուզականության և զգայունության պատճառով կարող են գրել և զանգահարել տղամարդուն ու փորձել վերադարձնել նրան: Չնայած բաժանմանը, կինը շարունակում է հետաքրքրություն ցուցաբերել, ցույց տալ, որ անտարբեր չէ տղամարդու նկատմամբ։ Իհարկե, տղամարդը գոհ է դրանից: Հաճելի է իմանալ և զգալ, որ կա մարդ, ով, չնայած հարաբերություններն արդեն ավարտված են, շարունակում է հետաքրքրվել իրենով։ Այս պահերին նա խրախուսում է իր էգոն։ Ճիշտ է, շատ հաճախ ամեն ինչ մնում է այդ մակարդակի վրա։
Ընկերական հարաբերությունները երկկողմանի են: Եթե հասկանում եք, որ նախկին տղամարդու հետ այլևս չեք կարող ընկերություն անել, ապա, վաղ թե ուշ, ձեր շփումը կխզվի:
Ուժեղ կապվածություն
Որոշ տղամարդիկ ձգտում են իրենց կյանքում պահել մտերիմ մարդու, ում մոտ կարող են գալ իրենց մտահոգություններով, կիսվել խնդիրներով և ուրախություններով ու կրկին զգալ այն ոգևորությունն ու կապը, որը կար նախկինում: Այսինքն՝ մի կողմից հարաբերություններն արդեն ավարտվել են, բայց տղամարդիկ ցանկանում են պահպանել այն միկրոկլիման, որը նախկինում եղել է զույգի մեջ, երբ նրանք հանդիպում էին։
Եսասիրական նպատակներ
Հնարավոր է իրավիճակ, երբ տղամարդը հասկանա, որ նախկինն օգտակար կարող է լինել իր հետագա ինքնադրսևորման, կարիերայի սանդուղքով բարձրանալու համար։ Եվ այդ «ընկերներ մնալու» որոշումը կարելի է դիտարկել որպես փոխազդեցություն հենց աշխատանքային հարթությունում. նրա համար ձեռնտու է իր կողքին պահել պրոֆեսիոնալ և լավ մասնագետին:
Ֆիզիկական շփում
Բաժանվելուց հետո որոշ տղամարդիկ պատրաստ են շարունակել ֆիզիկական շփումը նախկինի հետ. նա լավ է ճանաչում կնոջը, գիտի ինչպես գոհացնել թե՛ նրան, թե՛ իրեն: Վստահելի զուգընկերոջ հետ մերձեցումը հասկանալի է, ծանոթ, փորձված և վիճակախաղ չէ, ինչպես այն իրավիճակներում, երբ մենք հանդիպում ենք նոր զուգընկերոջ ու դեռ ոչինչ չգիտենք նրա մասին: Այլ հարց է. արդյոք պե՞տք են ձեզ նման հարաբերություններ:
Համատեղ երեխաներ
Ամուսնալուծության դեպքում, երբ զուգընկերները միասին երեխաներ են ունենում, կարևոր է պահպանել առնվազն չեզոք հարաբերություններ՝ առանց ուղիղ ագրեսիայի: Երբեմն, հանուն երեխաների և համատեղ ընտանեկան հանգստի, նախկին զուգընկերները նույնիսկ սովորում են ընկերներ լինել:

Психологи назвали основные причины, по которым мужчина хочет сохранить дружеские отношения со своей бывшей женщиной.
Ощущение нужности
После расставания женщины в силу своей эмоциональности и чуткости могут писать и звонить мужчине, пытаться его вернуть. Несмотря на расставание женщина продолжает проявлять интерес, продолжает показывать, что мужчина ей небезразличен. Безусловно, мужчине это приятно. Приятно знать и чувствовать, что есть такой человек, который несмотря на то, что отношения уже закончились, продолжает интересоваться им. В эти моменты он поощряет свое эго. Правда, чаще всего на этом уровне все и остается.
Дружеские отношения — это отношения, которые выбирают оба партнера. Если вы понимаете, что дружить с бывшим мужчиной у вас не получается, то рано или поздно ваше общение сойдет на нет.
Сильная привязанность
Некоторые мужчины стремятся оставить близкого человека в своей жизни, к кому они могут прийти со своими переживаниями, поделиться проблемами и радостями, вновь почувствовать ту волну и связь, которая была раньше. То есть с одной стороны, отношения уже закончились, но мужчины хотят сохранить тот микроклимат, который был в паре раньше, когда они встречались.
Корыстные цели
Возможна ситуация, когда мужчина понимает, что бывшая была бы полезна для его дальнейшей реализации, для шагов по карьерной лестнице. И это решение «дружить» можно расценивать как взаимодействие именно в рабочей плоскости — ему выгодно держать профессионала и хорошего эксперта возле себя.
Физический контакт
После расставания некоторые мужчины готов продолжить физический контакт с бывшей: он ее хорошо знает, знает, как доставить удовольствие и ей, и себе. Интим с проверенным партнером — понятный, привычный, проверенный, а не лотерея, как в ситуациях, когда мы встречаем нового партнера и еще ничего о нем не знаем. Другой вопрос — нужны ли такого рода отношения вам?
Общие дети
В случае развода, когда у партнеров остались общие дети, важно сохранить хотя бы нейтральные отношения, без прямой агрессии. Иногда ради детей и совместного семейного досуга экс-партнеры даже учатся быть друзьями.