Կանայք պետք է տղամարդկանցից շատ քնեն․ հաստատված է պաշտոնապես
Խոստովանեք քանի՞ անգամ է ձեր սիրելին մեղադրել ձեզ, որ դուք քնել եք ֆիլմի ամենահետաքրքիր հատվածում: Ըստ վիճակագրության հենց կանայք չեն դիմանում և քնում են:
Ամենապարզ կենցաղային բացատրություն այն է, որ մենք շատ բան ենք արել օրվա ընթացքում և սպառվել ենք: Սակայն այժմ գիտնականները գտել մի քանի բացատրություն և խորհուրդ տվել աղջիկներին ավելի երկար քնել:
Պատճառ 1. կանանց ուղեղն ավելի բարդ կառուցվածք ունի
Եթե հավատալ գիտնականների դեռ անցյալ տարի կատարած եզրակացություններին, կանանց ուղեղի նեյրոնային կապերը տղամարդկանց կապերից ավելի բարդ են: Այդ պատճառով մենք բնությունից հակված ենք մեկից շատ խնդիրներ լուծելու և ավելի ճկուն ենք որոշում ընդունելու հարցում: Սակայն այս ամենը բերում է էներգիայի կորստի և քնի ժամերը, որոնք անհրաժեշտ են ուժերի վերականգման համար, անհամաչափելի են տղամարդկանց ծախսածի հետ: Դա չի նշանակում, որ ուժեղ սեռի ներկայացուցիչներն ավելի ծույլ են կամ ուշ ըմբռնող: Ուղղակի կանանց անհրաժեշտ է 20 րոպե ավել մնալ անկողնում և դա ապացուցված է:
Պատճառ 2․ կանայք ավելի ուժեղ են տանջվում անքնությունից
Մեկ այլ գիտական եզրակացությունն այն է, որ կանայք ավելի ծանր են տանում անորակ քունը. դառնում են սարսափելի դյուրագրգիռ, մռայլ և դեպրեսիվ: Մյուս բացասական հետևանքն այն է, որ գիշերային վատ հանգիստը կարող է ազդել արյան մակարդելիության վրա և հանգեցնել անոթների խցանման: Տղամարդկանց արյունատար և նյարդային համակարգն այդ առումով ավելի ամուր է և այդքան զգայուն չէ քնի պակասին:
Պատճառ 3․ գիշերային քունն ազդում է ինտելեկտի վրա
Մեկ այլ գիտական փորձարկում ցույց է տվել, որ որքան երկար է կանանց մոտ դանդաղ քնի մեջ ուղեղի ակտիվության ժամանակահատվածը, որը չի ուղեկցվում երազներով, այդքան բարձրանում է նրանց IQ-ն: Իսկ տղամարդկանց մոտ այդպիսի օրինաչափություն չի նկատվել: Այլ խոսքերով, արագ և լավ մտածելու համար անհրաժեշտ է քունը դարձնել կարևոր IQ-ծիսակարգ:

Почему женщины должны спать больше мужчин? Это официально!
Признайтесь честно, сколько раз любимый человек обвинял вас в том, что вы уснули «на самом интересном месте» во время вечернего просмотра очередной серии? Каемся, по статистике именно для женщин финал фильма чаще всего остается открытым, так как они просто его проспали.
Самое простое, бытовое объяснение — мы же весь день столько всего сделали! Как тут не валиться с ног?! Свершилось! Ученые нашли этому феномену сразу несколько объяснений и посоветовали всем девушкам поспать подальше.
Если верить прошлогодним заключениям британских ученых из Центра исследования снов при Университете в Лафборо структура нейронных связей мозга женщины сложнее мужской. По этой причине мы от природы склонны к многозадачности и являемся куда более гибкими в принятии решений. Однако все это приводит к колоссальному расходу энергии и часы сна, которые необходимы для восполнения сил, несоизмеримы с мужскими затратами. Это не означает, что представители сильного пола более ленивые или заторможенные. Просто женщинам необходимо как минимум на 20 минут дольше «перезагружаться» в постели. И это доказано!
Еще один научный вывод английских психиатров из Лафборо: женщины тяжелее мужчин переносят некачественный сон — становятся страшно раздражительными, угрюмыми и депрессивными. В купе с более восприимчивой нервной системой это приводит к новым нарушениям сна! Порочный круг замкнулся. Еще одно негативное последствие — качество ночного отдыха может сказаться на свертываемости крови и, как следствие, привести к закупорке сосудов. Мужская кровеносная и нервная системы в этом отношении более крепкие и не реагируют на нехватку сна настолько чутко.
Еще один международный эксперимент. Кропотливые ученые Института Макса Планка в Мюнхене проанализировали модели сна 160 взрослых, чтобы узнать, как это влияет на интеллектуальные способности. Фокус исследования был сделан на, так называемое, «сонное веретено» — период активности мозга в медленной фазе сна, которая не сопровождается сновидениями. Оказалось, что чем больше и продолжительнее «веретено», тем выше показатель IQ... у женщины! А вот у мужчин подобной закономерности выявлено не было. Иными словами: чтобы хорошо и быстро соображать, необходимо сделать сон важным IQ-ритуалом.