Տղամարդիկ սեքսն ավելի շատ են կարևորում, քան սերը
Վերջերս գիտնականները կրկին անգամ հաստատել են, որ ռոմանտիկ սերը և սեքսը միանգամայն տարբեր բաներ են, երբեմն, նույնիսկ, իրար հետ կապ չունեցող:
Հետազոտություններից մեկի ժամանակ կամավորներին ցույց են տվել սիրած մարդկանց նկարները և միաժամանակ ուղեղի սկան արել: Այդ ժամանակ ուղեղի որոշ հատվածների ակտիվացումը տարբերվում էր սեքսուալ գրգռվածության ժամանակվա ակտիվացումից: Գիտնականների խոսքերով, սերը մարդու կյանքում այնպիսի ուժեղ շարժիչ է, ինչպես, օրինակ, սովը:
Հետազոտության ղեկավար Հելեն Ֆիշերի խոսքով՝ չնայած համարվում է, որ տղամարդկանց համար սեքսը սիրուց կարևոր է, դա ոչ մի կերպ չի քչացնում նրանց սիրելու կարողությունը: Ըստ վիճակագրության, հենց տղամարդիկ են ավելի շատ ինքնասպան լինում անհաջող սիրո պատճառով:
Տղամարդիկ ավելի հաճախ են սիրահարվում, քան կանայք, որովհետև նրանք սիրում են աչքերով: Հետազոտությունը կանանց շրջանում ցույց է տվել հակառակ պատկերը: Կանայք մտածում են միանգամայն այլ արժեհամակարգով: Սիրած մարդկանց նկարը դիտելիս նրանց մոտ ակտիվանում է ուղեղի այն հատվածը, որը կապված է հիշողության հետ: Միգուցե հենց դա է պատճառը, որ կանայք հիշում են իրենց հարաբերությունների բոլոր մանրամասները:
Այն հարցին թե ինչո՞ւ է շուտ անցնում սիրահարվածության շրջանը, Ֆիշերը կարծիք է հայտնել, որ դա կապված է մարդու հնարավարոթյունների սահմանափակությամբ՝ միշտ ապրել զգացումների գագաթնակետի վրա անհնար է, դա պահանջում է մեծ էներգիա և հյուծում է մարդուն, այդ պատճառով սիրահարվածությունից հետո գալիս է կապվածության շրջանը:

Для мужчин секс намного важнее любви
Недавно ученые в очередной раз подтвердили, что романтическая любовь и секс - это совершенно разные вещи, иногда даже не связанные друг с другом.
Во время одного исследования добровольцам показывали фотографии любимых и одновременно сканировали мозг: механизм активизации определенных участков мозга при этом сильно отличался от того, что происходит во время сексуального возбуждения. Вообще, по словам ученых, любовь является таким же мощным двигателем в жизни человека, как, например, голод.
Руководитель исследования антрополог Хелен Фишер из Университета Ратджерс в Нью-Брансвике напомнила, что на протяжении всей истории человечества люди создавали стихи и музыку, пели песни, танцевали и даже умирали ради любви, но никак не ради секса! Хотя считается, что для мужчин секс куда важнее любви, это совсем не умаляет их возможности любить: в среднем три из четырех самоубийств из-за несчастной любви совершаются именно мужчинами.
Мужчины чаще влюбляются, чем женщины, благодаря тому, что являются визуалами, т.е. действительно "любят глазами". И этому есть логичное объяснение: мужчины визуально определяют партнершу, способную дать здоровое потомство. А вот женщины склонны мыслить другими категориями: при взгляде на фото любимых людей у них активизировалась часть мозга, связанная с памятью.
Фишер предполагает, что этот рефлекс складывался миллионы лет и "на древнем языке" может означать следующее: "А приносил ли этот мужчина мясо на прошлой неделе?". Для выживания семьи и рода это имело огромное значение.
Может быть, именно поэтому женщины очень хорошо помнят все подробности отношений со своим партнером. На вопрос, почему же так быстро проходит стадия романтической влюбленности, Фишер выдвинула предположение об ограниченности человеческих возможностей: жить все время на пике эмоций невозможно, это требует больших энергетических затрат и истощает человека. Поэтому после стадии влюбленности наступает стадия привязанности.