Մի վախեցեք համբուրել մրսածներին
Բրիտանացի գիտնականները հավաստիացնում են. նրանք, ովքեր համբուրում են մրսած զուգընկերոջը, վարակվելու նվազագույն հնարավորություն ունեն:
Կհրաժարվե՞ք արդյոք համբուրել մրսած զուգընկերոջը: Այս հարցին մարդկանց 50% -ը դրական պատասխան է տվել և` իզուր: Բրիտանիայի Քարդիֆ համալսարանի մրսածության բուժման կենտրոնի տնօրեն պրոֆեսոր Ռոն Էքլեսը պնդում է. քնքշության նման դրսևորման դեպքում վարակվելու հավանականությունը նվազագույն է:
Բանն այն է, որ այդ հիվանդության համար մեղավոր վիրուսը փոխանցվում է ոչ թե թքի, այլ խորխի միջոցով: Վերջինս, իր հերթին, օդի մեջ է ընկնում փռշտոցի կամ հազի հետևանքով:
Հետաքրքրական է, որ մարդկանց 86%-ը, վարակվելուց վախենալով, համբույրը փոխարինում է գրկախառնությամբ, անգիտակցաբար ընտրելով քնքշանքի արտահայտման այնպիսի ձև, որն ավելի նպաստավոր է վրտուս բռնելու համար:
Կանայք իրենց առողջության մասին մտածում են ավելի շատ, քան տղամարդիկ. գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչների 70%-ը կհամբուրեին իրենց մրսած զուգընկերոջը, այն դեպքում, երբ այդ քայլին կգնար միայն տղամարդկանց 44%-ը:
Ի դեպ, հարցվածների մեծամասնությունը հակված է ընդհանրապես մրսած զուգընկերոջ հետ չգնալ անգամ առաջին ժամադրությանը: Նրանցից 79%-ը մրսածությունը համարում է վանող գործոն: 21%-ը պատրաստ է հետաձգել երկրորդ ժամադրությունը նրա հետ, ով առաջինին մրսած վիճակում է եկել: Վանող գործոնների թվում նշվել են նաև այնպիսի դրսևորումներ, ինչպիսիք են` սննունդը բաց բերանով ծամելը (59%), հազը (34%) և փռշտոցը (32%):

Не бойтесь целовать простуженных
Откажетесь ли вы от поцелуя с простуженным партнером? Более 50% людей ответят на этот вопрос положительно, а зря. Профессор Рон Экклес, директор центра по лечению простуды при Университете Кардиффа, что в Великобритании, утверждает: шансы заразиться при подобном проявлении нежности минимальны - сообщает портал medikforum.
Все дело в том, что вирус, виновный в этом заболевании, передается не через через слюну, а через мокроту. Эта мокрота, в свою очередь, попадает в воздух при чихании или кашле.
Что интересно: 86% людей заменяют поцелуи на объятия, из-за опасений заразиться, выбирая по незнанию для выражения нежности более действенный способ подхватить вирус.
Женщины заботятся о своем здоровье сильнее мужчин: 70% представительниц прекрасного пола не стали был целовать простуженного партнера, в то время как среди мужчин таковых только 44%.
Впрочем, большинство опрошенных граждан Великобритании предпочитают и вовсе отказать в первом свидании простуженному человеку. 79% британцев считают простуду отталкивающим фактором. 21% опрошенных отменили бы второе свидание с человеком, который пришел на первое свидание простуженным. Также раздражающими названы такие факторы как прием пищи с открытым ртом (59%), кашель (34%) и чихание (32%).