8 պարզ վարժություն` դեմքի երիտասարդության համար
Որպեսզի պահպանվի մաշկի առաձգականությունը և կանխվի կնճիռների առաջացումը, բավարար չէ օգտվել կրեմներից, դիմակներ դնել և օգտագործել այլ կոսմետիկ միջոցներ: Դեմքի համար նախատեսված պարզ վարժությունները մաշկի ձեր ամենօրյա խնամքը կդարձնեն շատ ավելի արդյունավետ:
Իսկ ժամանակ և ջանքեր այդ վարժությունները շատ չեն պահանջում: Ավելին` դրանք կատարել կարելի է ցանկացած պահի. տնային աշխատանք կատարելիս, հեռաստատեսային ծրագրեր դիտելիս և անգամ` աշխատավայրում:
Ինչպես սկսել դեմքի համար վարժությունները
Դեմքի մարզանքն սկսելուց առաջ ցանկալի է մաշկին քսել յուղոտ կրեմ և թեթև մերսում կատարել. մատների ծայրերով թեթև հարվածում ենք ճակատին, այտերին, դնչին:
Յուրաքանչյուր վարժություն անհրաժեշտ է կրկնել 5-10 անգամ: Վարժությունների կատարման ժամանակ 5 վայրկյան լարեք դեմքի մկանները, իսկ այնուհետև թուլացրեք:
Երբ ավարտեք դեմքի մարզանքը, հարկ է լվացվել գոլ, նոր պատրաստված թեյով: Նախընտրելի է կանաչ թեյը, սակայն կարելի է օգտագործել նաև սևը, սակայն այդ դեպքում այն շատ թունդ չպետք է լինի: Լվացվելու համար կարելի է օգտագործել նաև բուժիչ խոտաբույսերի թուրմ:
Օրական ընդամենը 5-7 րոպե, և դուք որոշ ժամանակ անց կտեսնեք, թե դեպի լավը որքան է փոխվել ձեր դեմքը:
Վարժություններ դեմքի համար
1. Արտաբերեք «О» հնչյունը` ուժեղ կլորացնելով շրթունքները: Այս վարժությունը կատարելիս աշխատեք ուժեղ լարել շրթունքների մկանները:
2. Լայն բացելով բերանը, աշխատեք մի քանի անգամ «հորանջել»:
3. Փակեք աչքերը և դրանք ուղղորդեք դեպի աջ, այնուհետև` ձախ և կատարեք շրջանաձև շարժումներ:
4. Մատներով բռնելով բերանի անկյունները ձգեք ներքևի շրթունքը և լարեք կզակը: Հետևեք, որ այս վարժությունը կատարելիս բերանի անկյունները չկախվեն:
5. Շրթունքներով խողովակ սարքեք և ջանադրաբար արտաբերեք «ու» հնչյունը: Այս վարժության ժամանակ շրթունքները պետք է լարված լինեն:
6. Հերթականությամբ հնարավորինս լիքը այտերը փչեք և օդը բաց թողեք:
7. Աշխատեք ներքևի շրթունքը ձգել դեպի քթի ծայրը` փորձելով հասնել դրան:
8. Աշխատեք փակել աչքերը, բայց միաժամանակ բութով և ցուցամատով պահեք կոպերը` չթողնելով, որ դրանք փակվեն:

8 простые упражнений для молодости лица
Для того чтобы сохранить упругость кожи и предотвратить появление морщин, недостаточно пользоваться кремами, делать маски и использовать другие косметические средства. Простые упражнения для лица сделают ваш повседневный уход за кожей гораздо эффективнее.
А ведь времени и усилий такие упражнения потребуют совсем немного. Более того, выполнять их можно когда угодно: занимаясь домашними делами, просматривая телевизионные программы и даже на работе.
Как приступать к упражнениям для лица?
Перед началом гимнастики для лица желательно смазать кожу жирным кремом и сделать легкий массаж – кончиками пальчиков слегка постукивайте по лбу, щекам, подбородку.
Каждое упражнение нужно повторять 5-10 раз. Во время выполнения упражнения напрягайте мышцы лица на 5 секунд, а затем расслабляйте.
После того, как вы закончите зарядку для лица, следует умыться теплым свежезаваренным чаем лучше зеленым, но можно умываться и черным чаем, только не следует его заваривать слишком крепко. Можно для умывания использовать отвары лекарственных растений.
Всего 5-7 минут в день, и вы через некоторое время увидите, насколько изменилось ваше лицо в лучшую сторону.
Упражнения для лица
1. Произнесите звук «О», сильно округляя губы. Выполняя это упражнение, старайтесь сильнее напрягать мышцы губ.
2. Широко открыв рот, попробуйте несколько раз зевнуть.
3. Закройте глаза и поводите ими вправо, затем влево и сделайте круговые движения.
4. Придерживая пальцами уголки рта, оттяните нижнюю губу и напрягите подбородок. Следите, чтобы уголки рта при этом упражнении не опускались.
5. Сложите губы в трубочку и с усилием произнесите звук «У». При этом упражнении губы должны быть напряжены.
6. Надувайте как можно полнее, поочередно обе щеки и выпускайте воздух.
7. Постарайтесь дотянуться нижней губой до кончика носа, стараясь его достать.
8. Попробуйте закрыть глаза, но при этом придерживайте веки большим и указательным пальцами, не давая им сомкнуться.