Տղամարդիկ ավելի ռոմանտիկ են
Ընդունված է համարել, որ կանայք ավելի ռոմանտիկ են ու հաճախ են ռոմանտիկ քայլեր անում հանուն սիրելիի: Վերջերս արված հետազոտությունը, սակայն, հակառակն է ցույց տվել:
Վաշինգթոնի համալսարանի գիտնական Պեպեր Շվարցն ու Ջեյմս Վիտենը` Ջորջ Մեյսոնի համալսարանից, վերլուծել են տարբեր երկրների 70000 մարդկանց շրջանում անցկացվաժ հարցման արդյունքերը: Պարզվել է, որ տղամարդիկ  ավելի շատ են հակված ռոմանտիկ հերոսությունների և անսպասելի պոռթկումների, քան կանայք:
Ուժեղ սեռի ներկայացուցիչների 48 տոկոսը խոստովանել է, որ իր երկրորդ կեսին սիրահարվել է առաջին հայացքից, նույնը կանանց 28 տոկոսն է նշել: Ընդ որում` 74 տոկոսը հայատարարել է, որ երջանիկ է իր զուգընկերոջ հետ հարաբերություններում, 66 տոկոսն էլ նշել է, որ սիրելի տղամարդու մեջ հարազատ ու ջերմ հոգի է գտել:
Չնայած իրենց զգացմունքայնությանը, տղամարդիկ ավելի հաճախ են դավաճանում: Տղամարդկանց 33 տոկոսը նշել է, որ հավատարիմ չէ, իսկ կանանց միայն 19 տոկոսը:

Мужчины романтичнее женщин!
Принято считать, что женщины романтичнее мужчин и чаще готовы на внезапные порывы нежности и красивые поступки в знак любви к своей второй половинки. Но недавнее исследование показало, что все обстоит иначе.
Пеппер Шварц (Pepper Schwartz) из Университета Вашингтона и Джеймс Витте (James Witte) из Университета Джорджа Мейсона в штате Вирджиния совместно с американской предпринимательницей Крисанной Нортрапп (Chrisanna Northrupp) проанализировали результаты опросов более 70 000 человек из разных стран. Выяснилось, что мужчины, а не женщины, чаще готовы совершать романтические «подвиги» и более склонные к внезапным порывам.
Так, 48% опрошенных представителей сильного пола признались, что влюбились в свою вторую половинку с первого взгляда. То же самое произошло лишь с 28% женщин. При этом 74% заявили, что счастливы в отношениях со своим нынешним партнером, а 66% даже считают, что нашли в любимом человеке родственную душу.
Но даже несмотря на всю свою сентиментальность, мужчины изменяют чаще. В неверности признались 33% мужчин и всего 19% женщин, пишет The Daily Mail.