Հաճելի րոպեներ ստեղծելն ամեն կնոջ «master class»-ն է. ՍՈՖԻ ԴԵՎՈՅԱՆ
LN-ը հյուրընկալել է ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, Պարի եւ հոգու թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, պարուհի Սոֆի Դեւոյանին:
-Ինչպե°ս եք սովորաբար սկսում օրը, տիկի՛ն Դեւոյան:
-Հենց աչքերս բացում եմ, պիտի անպայման մի քիչ պառկեմ: Ես չեմ սիրում միանգամից վեր կենալ: Պիտի իմ օրգանիզմը արթնանա' իմ աչքերը, իմ սիրտը, իմ հոգին, իմ ամեն ինչը: Ես պիտի արթնանամ: Առաջին հերթին սկսում եմ խոսել Աստծու հետ. ես նրան ասում եմ շնորհակալություն: Բացի «Հայր մեր»-ից ես ունեմ նաև իմ աղոթքը, որն անում եմ ամեն առավոտ: Հետո մտածում եմ, թե օրվա ընթացքում ինչ պլանավորած գործեր ունեմ: Այնուհետև վեր եմ կենում, հավաքում անկողինս, իջնում եմ ներքև. եթե ամուսինս դեռ տանն է լինում, բնականաբար, մի նախաճաշ եմ պատրաստում: Իսկ շաբաթ օրերին երեխաների համար մի հետաքրքիր բան եմ պատրաստում, որ շատ են սիրում:
-Ի°նչ եք պատրաստում, երբ լավ տրամադրություն եք ունենում:
-Օրինակ' իմ «ֆիրմային» տորթը' ընկույզով, կաղամբով պիրոգ, կարկանդակներ, դրանք ինձ մոտ յուրահատուկ են լինում, մայրիկիցս եմ սովորել: Թոռնիկներս շատ են սիրում: Նրբաբլիթներ եմ պատրաստում, ալադիներ և նմանատիպ բաներ. ինչ սիրում են: Իսկ ես նրանց այդ հաճույքը պարգևում եմ:
-Ձեզ ի°նչ է պետք օրը հետաքրքիր, բարձր տրամադրությամբ սկսելու համար:
- Ամեն ինչ կախված է օրվա դասավորվածությունից: Իհարկե, օր կա, երբ մտածում եմ' կարթնանամ, խանութներ կգնամ (եթե իհարկե, այդպիսի օր հաջողվում է ունենալ): Եթե նույնիսկ ոչինչ չեմ գնում, ուղղակի քայլում եմ: Ես կարծում եմ , որ կինը միշտ կարող է ինքն իրեն հաճույք պատճառել, եթե ինքը դա ուզում է: Օրինակ' երբ իմ տղան մոտենում է ու ասում' մա’մ, ես քեզ ութ անգամ պիտի գրկեմ, պաչեմ, պաչեմ , պաչեմ, դա ինձ համար երջանկություն է, հաճույք: (Այդ ժամանակ նրա տղան' Հովհաննեսը, որը մեզ մոտ էր, համեստորեն ժպտում էր- LN) : Իմ կյանքում նման հաճելի րոպեներ շատ կան, բայց դա պիտի կարողանաս ստեղծել, պետք է կարողանաս այնպես անել, որ քեզ դա բերկրանք պատճառի: Դա էլ, ինչպես ասում են, ամեն կնոջ «master class»- ն է : Կինը յուրաքանչյուր փոքր բանից պիտի կարողանա բավարարի իրեն: Այ դրանից է, որ կարող է քո տրամադրությունը բարձրանալ:
-Շոու բիզնեսի ամենահայտնի սկեսուրն եք: Ձեզ «հայկական» սկեսուր համարո՞ւմ եք:
-Բացարձակ: Զարմանում եմ: Մենք միասին ենք ապրում, բայց մեր տանը լրիվ ազատ հարաբերություններ են: Զառչկան ինչ ուզում, անում է, ես, ինչ ուզում, անում եմ: Մենք ապրում ենք ընկերուհիների պես: Ես ուրախ եմ դրա համար: Դա մեր կյանքը ավելի է գեղեցկացնում: Մենք շրջանցել ենք այդ սահմանը: Նրա մոտ ընկերներն են գալիս,մենք կարող ենք նրանց հետ նստել, բլոտ խաղալ: Նույն ձևով իմ ամուսինն է հոգով երիտասարդ : Ես չգիտեմ' ինչ է սկեսուրը: Ինձ համար դա անսովոր հասկացություն է, որովհետև ես չսովորեցի ինձ սկեսուր համարել: Ինձ համար սկեսուրը ինչ-որ դժգոհ, նախանձ բառ է: Ընդհակառակը, ես ամեն ինչից գոհ եմ, ես սկեսուր չեմ, այնուամենայնիվ, ես սկեսուր չդարձա, դա ինձ համար չէ: Ես ուղղակի իմ հարսիկի լավագույն ընկերուհին եմ:
-Զարուհի Բաբայանի հետ Ձեր առաջին հանդիպումը ինչպե՞ս եղավ:
- Ես առաջին անգամ Զառային տեսա հեռուստատեսությամբ: Երգում էր «Կիլիկիա» երգը: Տպավորվեց իմ մեջ: Շատ երիտասարդ աղջիկ, շատ նուրբ էակ էր: Հետո իմացա, որ երբ Հովհաննեսը տեսել էր նրան, ասել էր, որ այդ աղջիկը իր կինն է դառնալու:
- Իսկ առօրյայում Ձեր առաջին հանդիպումը ինչպե°ս տեղի ունեցավ:
-Ես նույնիսկ չեմ հիշում, թե առաջին անգամ ինչպես եղավ: Ես պիտի Զառչկայից հարցնեմ: Միգուցե մենք արդեն ծանոթ էինք,նա գալիս էր, գնում էր պարի ստուդիա: Հետո նա միշտ հեռուստացույցով էր երևում, դրա համար էլ առաջին հանդիպում հենց այդպես չեմ հիշում:
-Զառան Ձեր երազած հա՞րսն է:
-Ես դրանից ավելին չեմ ուզում: Նախ' նա խելացի, կազմակերպված աղջիկ է, հետո' այն բոլոր հատկանիշները, որ սիրում եմ, նա ունի: Նա կարողանում է լսել ու վերցնել լավը: Ես կարծում եմ, որ երիտասարդները, որոնց հաջողվի ինձ պես սկեսուր ունենալ (ծիծաղում է-LN), պետք է առաջին տարիները ծնողների հետ ապրեն: Որովհետև նրանք շատ բան են սովորում' իրենց դրսևորել, եթե նույնիսկ ուզում են վիճել, բայց տանը մեծեր կան, նրանք իրենց կառավարում են: Իսկ հետո դա մտնում է մարդու էության մեջ: Եվ տանն արդեն տանը սեր ու խաղաղություն է: Ինչի՞ համար է խոսքը, լեզուն' որ իրար հասկանան, բացատրեն. միևնույնն է, այդ վեճերից բան չի փոխվում, թեկուզ ասում են, թե դա ադրենալին է: Բայց դրա բացակայությունից ինձ մոտ էմոցիաների պակաս չկա, նույնիսկ ավելին է, որն օգտագործում եմ իմ գործերում' թատրոնում, պարում:
-Զառան Ձեզ հայկական տարբերակով «մամա» չի ասում: Դեմ չե՞ք:
-Ես չեմ թողել ուղղակի: Ինքը երբ եկավ, ինձ ասաց «տոտ Սոֆա», ինչ-որ մեկը հարցրես' ինչո՞ւ մամա չի ասում: Ես ասում եմ' մաման մեկն է: Հիմա նա ինձ Սոֆուշկա է անվանում:Մենք այնքան հարազատ մարդիկ ենք, որ դա մեզ չի խանգարում: Ես չգիտեմ, թե ինչպես է ստացվել, մեզ մոտ այլ հարաբերություններ են: Միգուցե դա ինձնից է եկել' մեծից, կամ ինքն էր իր հերթին խելացի ու գիտեր' իրեն ինչպես պահեր:
- Թոռնիկների հետ հարաբերություննե՞րն ինչպիսին են: Նրանց Ձեր գործի շարունակող տեսնո՞ւմ եք:
- Ամեն շաբաթ -կիրակի Սոֆան «դուրս է անում» ամուսնուս ու քնում ինձ հետ: Իմ խեղճ ամուսինը հավաքում է իրերը և տեղափոխվում այլ սենյակ: Այդ օրերը թոռնիկիս համար երջանկության օրեր են: Նա շատ տարբեր բաներ է անում: Մտքի մեծ թռիչք ունի: Իմ պարերի ընթացքում օգտագործվող թագերում նա իր մասնաբաժինն ունի: Փոքրիկ Գեորգին էլ լավ պլաստիկա ունի, բայց մենք նրանց ոչինչ չենք պարտադրում: Թող իրենք ընտրեն իրենց մասնագիտությունը: Միևնույնն է, նրանց սիրտը իրենց ճիշտն է հուշելու:
-Բազում երկրպագուներ ունեք, ի°նչ զավեշտալի դեպք կպատմեք:
- Այնքան շատ են եղել: Եղել է, երբ դուռը բացել եմ, ու երկրպագուներս ծաղիկներով կանգնած են եղել, դա էլ էր հասկանալի: Կամ երբ արդեն ամուսնացած էի, ու բերում էին տուն, սկեսրայրս շատ հանգիստ վերցնում էր ծաղիկները: Երբեմն, երբ առավոտյան աշխատանքի էի գնում, ստիպված էի լինում նրանց վրայով անցնել, որովհետև դռան մոտ էին նստած լինում: Մի դեպք էլ կարծես կինոյից լիներ. երկրպագուն անընդհատ հետևում էր, մի օր էլ փողոցում տեսավ' թե ուզում եմ շփվել, ասացի՝ ո՛չ, ասաց' բա ի՞նչ կարող եմ անել Ձեզ համար, ասացի' ձիով արի: Հաջորդ օրը նա մեր բակում էր սպիտակ ձիով: Ողջ բակը հավաքված նրան էր նայում:
-Սերիալում նկարահանվելն ի°նչ տվեց Ձեզ: Արդյո°ք ստվեր չգցեց պարուհու Ձեր հեղինակության վրա:
-Եղան և´ առավելություններ, և´ թերություններ: Թերությունն այն էր, որ ինձ սկսեցին ճանաչել սերիալային Սոնայով: Երեխաները փողոցում տեսնելիս ասում էին' վա՜յ Սոնան ա, Սոնան: Ես ինձ ամբողջ կյանքը նվիրել եմ պարին, մի°թե իմ ողջ գործը ջուրն ընկավ: Առավելությունները նրանք էին, որ ես շփվեցի լավ դերասանների հետ, ընդհանրապես այդ նկարահանման աշխատանքներն էին հետաքրքիր: Դու մտնում էիր ուրիշ կնոջ կերպարի մեջ, աշխատում էիր այդ կերպարի վրա: Դա ուրիշ աշխարհ է, դա թատրոն չէ, բեմ չէ: Ես ուրախ եմ, որ մասնակցեցի, ինձ հաճելի էր այդ աշխատանքը:
-«Արի ամուսնանանք» հաղորդման մեջ զույգեր եք ստեղծում: Մի°թե այդ «գործընթացն» այդքան թեթև եք համարում:
- Հիմա երիտասարդները դժվար են զույգ ընտրում: Մեր զրույցները հենց այնպես չեն, դրանք կարող են ինչ-որ բան տալ: Ես նաեւ հաղորդումից հետո նրանց հետ խոսում եմ. եթե կարող եմ օգնել նրանց, ինչո՞ւ ոչ: Հետո նրանք զանգում են ինձ, ասում, որ իրենց կյանքում շատ բաներ փոխվել են: Մենք արդեն 3 զույգ ենք ամուսնացրել, ռուսական շոուն' 3 տարվա մեջ ընդամենը 1: Միայն թե մի բան կա, որ այդպես էլ չեմ հասկանում. մեր տղաների մոտ վախ կա, որ իրենց կդավաճանեն, որ աղջիկները հավատարիմ չեն լինի: Նրանք արգելում են նրանց աշխատել, ստիպում են տանը նստել: Ինչո՞ւ են նրանք այդքան բարդույթավորված: Ի՞նչն է նրանց խանգարում կյանքին նայել ավելի ազատ: Այս հաղորդման ընթացքում ես փորձում եմ հասկանալ նրանց հոգեբանությունը:
-Պարի ոլորտում ուրույն տեղ ունեցող կին եք: Ձեր ուժերը փորձեցիք նաև երգարվեստում' «Երկու աստղ» նախագծում Զարուհի Բաբայանի հետ դուետում: Ի°նչ են տալիս այդ փորձերը Ձեզ:
-Ես միշտ ինձ համար երգել եմ: Երեկոները, երբ հավաքվում էինք, ես երգում էի: Բոլորն ասում են, որ իմ ձայնի մեջ հետաքրքիր բան կա: Եթե ես լուրջ զբաղվեի, միգուցե ինձնից երգչուհի դուրս գար: Բացի այդ, ես երաժշտական կրթություն ունեմ: Ուղղակի ինձ դա դուր է գալիս:
- Ձեր ամենասիրելի տոնը: Ինչպե°ս եք պատրաստվում նրան:
- Ես բոլոր տոներն եմ սիրում' Նոր տարին, իմ ծննդյան տոնը, իմ հարազատների ծննդյան օրերը, բայց ինձ համար ամենամեծ տոնը իմ տղայի ծնունդն է: Իհարկե, ես պատրաստվում եմ, բայց կարևորն այն է, որ նրանք երջանիկ լինեն: Նրանք պատրաստվեն ու հետաքրքիր նշեն:
-Ի°նչ խորհուրդ կտաք հայ կանանց:
- Կինը պիտի լինի համբերատար, հասկացող: Եթե կինը հասկացող է, նա ընտանիքում կպահի սերը, հարգանքը, խաղաղությունը: Ու ոչ միայն ընտանիքում, նաև' աշխատանքում: Կարևոր է նաև, որ զբաղվեն իրենց սիրած գործով:

Создание приятных моментов - «master class» любой женщины
09.02.2012 В гостях у LN заслуженный артист Армении, художественный руководитель Театра танца и души Софи Девоян.
-Г-жа Девоян, как Вы обычно начинаете свой день?
-Как только открываю глаза, я должна обязательно немного полежать. Я не люблю сразу вставать. Мой организм должен проснуться – мои глаза, мое сердце, моя душа, мое все. Я должна проснуться. В первую очередь я начинаю разговаривать с Богом: я благодарю Его. Кроме “Отче наш”, у меня есть моя собственная молитва, которую я читаю каждое утро. Потом думаю, какие у меня запланированные дела в течение всего дня. Потом я встаю, убираю постель, спускаюсь, если муж бывает еще дома, естественно, готовлю завтрак. А по субботам готовлю что-то интересное, которое любят домочадцы.
-Что Вы готовите, когда у Вас хорошее настроение?
-Например, мой “фирменный” торт – пирог с орехами и капустой, пирожки, которые у меня получаются особенными, мама меня научила. Мои внуки очень любят. Блинчики готовлю, оладьи и подобные яства – все, что любят. А я им предоставляю это удовольствие.
-Что Вам нужно, чтобы начать день интересно и с поднятым настроением?
-Все зависит от расклада дня. Конечно, есть дни, когда думаю, проснусь, пройдусь по магазинам (если, конечно, удается провести такой день). Если даже ничего не покупаю, просто гуляю. Я думаю, что женщина всегда может доставить себе удовольствие, если сама этого хочет. Например, когда мой сын подходит и говорит: “Мама, я должен тебя обнять восемь раз, поцеловать, поцеловать, поцеловать” – это счастье для меня. (В это время ее сын, Ованнес, который присутствовал при встрече, скромно улыбался - LN). В моей жизни много таких приятных моментов, но их надо уметь создавать, ты должна суметь сделать так, чтобы это доставляло тебе радость. А это, как говорят, «master class» любой женщины. Это может поднять твое настроение.
-Вы самая известная свекровь шоу-бизнеса. Считаете ли себя “армянской” свекровью?
-Никогда. Удивляюсь. Мы живем в вместе, но в нашем доме полностью свободные отношения. Зара делает все, что хочет, а я, что хочу, то и делаю. Мы живем как подруги. Я очень рада за это. Это более украшает нашу жизнь. Мы перешли эту черту. Ее близкие друзья приходят, мы можем сесть с ними, поиграть в блот. Также и мой муж молод в душе. Я не знаю, что такое свекровь. Для меня это непонятное понятие, так как я не научилась считать себя свекровью. Для меня свекровь – это какое-то недовольное и завистливое слово. Наоборот, я довольна всем, я не свекровь, и не стала ею, это не для меня. Я просто лучшая подруга моей невестки.
-Как случилась Ваша первая встреча с Заруи Бабаян?
-Впервые я Зару увидела по телевизору. Она пела песню “Киликиа”. Это впечатлило меня. Очень красивая девушка, очень хрупкое создание. Потом узнала, что когда Ованнес увидел ее, сказал, что эта девушка станет его женой.
-А как случилась Ваша первая реальная встреча?
-Я даже не помню, как случилось в первый раз. Должна спросить у Зарочки. Может, мы уже были знакомы, она приходила в студию танца. Потом ее постоянно показывали по телевизору, поэтому не помню конкретно первую встречу.
-Зара – невестка, о которой Вы мечтали?
-Большего я не хочу. Во-первых, она умная, организованная девушка, потом, все те качества, которые я люблю, она ими обладает. Она умеет слушать и выхватывать хорошее. Я думаю, что молодые люди, которым повезет иметь такую свекровь как я (смеется - LN), должны первые годы прожить с родителями. Так как они учатся многому: сдерживать себя, даже когда хотят спорить, но в доме есть старшие, они управляют ими. А потом это становится частью сущности человека. И дома уже воцаряется любовь и мир. Для чего нужны речь и язык? Чтобы понять друг друга, объяснять: все равно, в результате этих споров ничего не меняется, хотя говорят, что это дает адреналин. Но из-за отсутствия споров у меня нет нехватки эмоций, даже их слишком много, и я трачу их в своей работе в театре, танце.
-Зара не называет Вас “мамой” по армянскому обычаю. Вы не против?
-Просто я не позволила ей этого. Когда она пришла, назвала меня “тетей Софой”, кто-то спросил, почему не говорит мама. Я говорю – мама бывает одна. Сейчас она называет меня Софушкой. Мы такие родные друг для друга люди, что это нам не мешает. Я не знаю, как получилось, что у нас другие отношения. Может, это от меня – старшего, или она в свою очередь очень умна и знала, как себя должна была вести.
-А какие у Вас отношения с внуками? Видите ли в них продолжателей Вашего дела?
-Каждые выходные Софа “выгоняет” моего мужа и спит рядом со мной. Мой бедный муж собирает свои вещи и уходит в другую комнату. Эти дни – счастливые дни моей внучки. Она делает разные вещи: у нее большой полет мысли. Маленький Геворг тоже имеет хорошую пластику, но мы ничего не заставляем им. Пусть сами выбирают свою профессию. Все равно, их сердца подскажет им правильный путь.
-У вас много поклонников, какой смешной случай можете рассказать?
-Их было так много. Бывало, когда открывала дверь и видела стоявших там поклонников с цветами, это было понятно. Или когда я уже была замужем, и цветы приносили домой, мой свекр очень спокойно брал их. Иногда, когда утром ехала на работу, я была вынуждена перешагивать через них, так как они сидели перед дверью. Один случай был похож на отрывок из фильма. Поклонник постоянно преследовал меня, один раз увидел меня на улице и сказал, что хочет общаться со мной. Я ответила, что нет, и он спросил, что может сделать для меня. Я сказала: “Приходи на коне”. На следующий день он был на нашем дворе на белом коне. Весь двор собравшись смотрел на него.
-Что дали Вам съемки в сериале? Не отразилось ли это на Вашей карьере танцовщицы?
-Были и преимущества, и недостатки. Недостатком является то, что меня стали узнавать как Сону из сериала. Дети, увидев меня на улице, говорили: “Ой, это Сона, Сона”. Я себя полностью посвятила танцам, неужели вся моя работа пропала? Преимуществом было то, что пообщалась с хорошими артистами, вообще съемочные работы были очень интересными. Ты входишь в образ совсем другой женщины, работаешь над этим образом. Это другой мир, это не театр, не сцена. Я рада, что приняла участие, мне была приятна эта работа.
-В телепередаче “Давай поженимся” Вы создаете пары. Неужели данный “процесс” считаете таким простым?
-Сейчас молодые очень трудно выбирают себе пару. Наши беседы ведутся не просто так, они могут что-то дать. Я также после передачи разговариваю с ними: если смогу помочь им, то почему бы не сделать этого? Потом они звонят мне, говорят, что в их жизни многое изменилось. Мы уже поженили 3 пары, а российское шоу – 1 пару за три года. Только есть одно, чего я так и не могу понять: наши парни боятся, что их предадут, что девушки не будут верны им. Они запрещают девушкам работать, заставляют сидеть дома. Почему они такие закомплексованные? Что мешает им смотреть на жизнь более свободно? Во время этой передачи я пытаюсь понять их психологию.
-Вы имеете свое особое место в сфере танца. Вы попытали силы также в сфере песни в проекте “Две звезды” дуэтом с Заруи Бабаян. Что дают Вам эти опыты?
-Я всегда пела для себя. По вечерам, когда все собирались, я пела. Все говорят, что в моем голосе есть что-то интересное. Если бы я серьезно занялась, может быть из этого что-нибудь бы вышло. Кроме этого, у меня есть музыкальное образование. Просто мне нравится это.
-Какой Ваш любимый праздник? Как Вы готовитесь к нему?
-Я люблю все праздники – Новый год, мой день рождения, дни рождения моих родных, но самый большой праздник для меня – день рождения моего сына. Конечно, я готовлюсь к нему, но важно то, чтобы они были счастливы, они готовились и интересно отметили.
-Какой совет можете дать армянским женщинам?
-Женщина должна быть терпеливой, понимающей. Если женщина понимающая, она сохранит любовь, уважение, мир в семье. И не только в семье, а также на работе. Важно также, чтобы они занимались своим любимым делом.