«Միսս Երկիր-2024»–ի թագակիր է դարձել ավստրալուհի Ջեսիկա Լեյնը։
Ավստրալիան միացել է այն երկրների ցանկին, որոնց ներկայացուցիչները տարիների ընթացքում հաղթել են «Մեծ քառյակում»։ Բացի «Միսս Երկիր»–ից այստեղ մտնում են «Միսս Տիեզերքը», «Միսս Աշխարհը», «Միսս Ինտերնացիոնալը»։
Նոյեմբերի 9-ին Ֆիլիպիններում կայացավ «Միսս Երկիր» մրցույթի եզրափակիչը։ Բեմում հայտարարվեց ոչ միայն «Միսս Երկիր» տիտղոսակիրը, այլ նաև այլ հաղթողները՝ «Միսս Երկիր Oդ», «Միսս Երկիր Ջուր», «Միսս Երկրի Կրակ» անվանակարգերում։
«Միսս Երկիր» Ջեսիկա Լեյն
«Միսս Երկրի Օդ» Գրաֆնհիլդուր Հարալդսդոտտիր՝ Իսլանդիայից
«Միսս Երկրի Կրակ» Նիվա Անտեզանա՝ Պերուից
«Միսս Երկրի Ջուր» Բեա Միլան-Վինդորսկին ԱՄՆ-ից
Մրցույթի գլխավոր հաղթող ճանաչված 21 ամյա Ջեսիկա Լեյնը գեղեցկության մրցույթներում նոր անուն չէ: Ավելի վաղ՝ օգոստոսին, աղջիկը նվաճել էր «Միսս Երկիր Ավստրալիա» թագը։ Նրա հիմնական առաջնահերթությունն ու կյանքի գործը շրջակա միջավայրի նկատմամբ հոգատարությունն է։
Sunshine Coast-ի համալսարանի ուսանողուհին ասում է, որ ինքը միշտ եղել է գործի մարդ: Ջեսիկան սերտորեն համագործակցում է ավստրալական Amazing Grace ոչ առևտրային կազմակերպության հետ, որը սնունդ և ջուր է տրամադրում Ֆիլիպինների անապահով երեխաներին: Աղջիկը հույս ունի, որ իր օրինակը կոգեշնչի մյուսներին փոխել իրենց վերաբերմունքը շրջակա միջավայրի նկատմամբ։
«Որպես «Միսս Երկիր» մրցույթի մասնակից Ավստրալիայից, ես կարող եմ հիշել իմ փորձառությունները և այն ճանապարհորդությունը, որն ինձ այստեղ բերեց. իմ ամեն քայլը ինձ տանում էր դեպի «Միսս Երկիր» մրցույթը»,–նշել է Ջեսիկան:
«Իմ նվիրվածությունը շրջակա միջավայրի կայունությանն աներևակայելի կարևոր է ինձ համար և հիմնված է մեր մոլորակի ու նրա անհավատալի էկոհամակարգերի հանդեպ խորը հարգանքի վրա: Ես ոգեշնչվում եմ Ավստրալիայի բնիկ ժողովուրդների իմաստությունից, ովքեր հոգացել են այս հողի համար հազարավոր տարիներ: Նրանց ավանդույթներն ու գործելակերպը մարմնավորում են խորը կապ բնության հետ, և նրանց ժառանգությունը շարունակում է առաջնորդել ինձ իմ առաքելության իրականացման գործում: Որպես բնապահպան լրագրող իմ աշխատանքի շնորհիվ ես պարտավորվում եմ կիսվել պատմություններով, որոնք ընդգծում են մեր երկրի պաշտպանության կարևորությունը: Ես հավատում եմ, որ յուրաքանչյուր ձայն կարևոր է այս պայքարում, և մենք միասին կարող ենք ուրիշների մեջ սեր սերմանել մեր մոլորակի հանդեպ, որը կոգեշնչի նրանց ճիշտ գործողություններ ձեռնարկել: Եկեք հարգենք երկիրը, հարգենք նրա պատմությունը և աշխատենք ավելի պայծառ, ավելի կայուն ապագայի համար՝ ի նպաստ բոլորի», - գրել է թագակիր ավստրալուհին մրցույթի եզրափակիչից առաջ:

Австралия присоединилась к списку стран, представительницы которых в разные года побеждали в конкурсах «Большой четверки». Помимо «Мисс Земля» сюда входят «Мисс Вселенная», «Мисс Мира» и «Мисс Интернешнл».
9 ноября на Филиппинах состоялся финал конкурса «Мисс Земля». На сцене назвали не только обладательницу титула «Мисс Земля», но и других победительниц — «Мисс Земля Воздух», «Мисс Земля Вода», «Мисс Земля Огонь».
«Мисс Земля» Джессика Лейн
«Мисс Земля Воздух» Графнхилдур Харальдсдоттир из Исландии
«Мисс Земля Огонь» Нива Антезана из Перу
«Мисс Земля Вода» Беа Миллан-Виндорски из США
Главной победительнице конкурса Джессике Лейн 21 год и она не новичок в конкурсах красоты. Ранее, в августе, девушка стала обладательницей короны «Мисс Земля Австралия». Ее главный приоритет и дело всей жизни — забота об окружающей среде.
По ее словам студентки Университета Саншайн-Коста, она всегда была человеком действия. Джессика тесно сотрудничает с благотворительным фондом Amazing Grace — австралийской некоммерческая организация, которая предоставляет продукты питания и воду детям из неблагополучных семей на Филиппинах. Девушка надеется, что ее пример вдохновит других на изменение своего отношения к окружающей среде.
«Как участница «Мисс Земля» от Австралии, я могу вспомнить свои впечатления и то путешествие, которое привело меня сюда — каждый мой шаг неумолимо вел меня к конкурсу «Мисс Земля»,– отметила Джессика.
«Моя приверженность делу обеспечения экологической устойчивости невероятно важна для меня — и корни ее лежат в глубоком уважении к нашей планете и ее невероятным экосистемам. Я черпаю вдохновение в мудрости коренных народов Австралии, которые тысячи лет заботились об этой земле. Их традиции и практики воплощают глубокую связь с природой, а их наследие продолжает направлять меня на пути выполнения моей миссии. Благодаря своей работе в качестве экологического журналиста я намерена делиться историями, которые подчеркивают важность защиты нашей земли. Я верю, что каждый голос имеет значение в этой борьбе, и вместе мы сможем воспитать в других любовь к нашей планете, которая вдохновит на правильные действия. Давайте чтить землю, уважать ее историю и работать во имя более светлого, более устойчивого будущего для всех», — писала перед финалом конкурса Джессика.