2016 թվականին՝ Փարիզի նորաձևության շաբաթվա ընթացքում, հանցագործները ներխուժել են Քիմ Քարդաշյանի բնակարան և գողացել 10 միլիոն եվրոյի զարդեր։
Այս կողոպուտը վերջին քսան տարիների ընթացքում Ֆրանսիայում մասնավոր անձանց դեմ կատարված ամենախոշորներից մեկն էր։
Գրեթե 9 տարի հետաքննությունը զբաղվում էր գործի հանգամանքներով։ Եվ այսպես, ապրիլի 28-ին չորս հանցագործները պետք է ներկայանային դատարան։ Սակայն, մինչ հետաքննությունը շարունակվում էր, հիմնական մեղադրյալներից մեկը մահացավ։ 72-ամյաը «հանկարծամահ է եղել» մարտի 6-ին, հաղորդում է Daily Mail-ը։ Տղամարդու մահվան պատճառը չի բացահայտվել, սակայն քննչական մարմինների աղբյուրը հայտնել է, որ նա վերջերս սպառնալիքներ է ստացել այլ հանցագործներից։
Մարսո Բաում-Գերտներ
«Պարոն Բաում-Գերտները գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել ութ տարի առաջ Քիմ Քարդաշյանի կողոպուտի գործով ձերբակալվելուց հետո և ապրում էր Փարիզում՝ պարբերաբար ներկայանալով ոստիկանություն։ Նրա անունը դատավարության ժամանակ մեղադրյալների ցուցակում էր», - ասել է աղբյուրը։
Բաում-Գերտները կասկածվում էր գնորդներ գտնելու և Քարդաշյանից գողացված զարդերը վաճառելու մեջ, այդ թվում՝ Քանյե Ուեսթից ստացված հսկայական ադամանդով շքեղ նշանադրության մատանին։
Հետաքննությունը նաև կարծում էր, որ Մարսոն կապեր ունի աշխարհի տարբեր մաֆիոզ խմբավորումների հետ։ Տղամարդը Փարիզի քրեական աշխարհի առաջատար դեմքերից էր, բազմիցս բանտարկվել էր գողոնված ապրանքներ պահելու, կեղծիքների և կողոպուտի համար։
Հիշենք, որ աստղի վրա հարձակումը տեղի է ունեցել 2016 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։ Գիշերը Քիմի բնակարանի դուռը թակել են։ Ճակատագրի բերումով նա տանը լիովին մենակ է եղել. թիկնապահը Քորթնիի հետ գնացել էր գիշերային ակումբ։ Դռան ետևում կանգնած մարդիկ Քարդաշյանին ներկայացել են որպես ոստիկաններ։ Իրոք, տեսախցիկների մոնիտորի վրա նա տեսել է համազգեստով տղամարդկանց և իր դռնապանին։ Սակայն, հենց որ աստղը բացել է դուռը, հանցագործները ներխուժել են ներս, տանտիրուհուն գցել գետնին և կապել։ Նույնը արել են նաև դռնապանի հետ, որին պատանդ էին վերցրել։ Եվ որպեսզի գերիները չփորձեին փախչել, նրանց վրա ատրճանակ էին ուղղել։ Ավազակներն արագ դատարկել են զարդատուփերը և անհետացել։

В 2016 году во время Недели моды в Париже преступники проникли в квартиру Ким Кардашьян и украли у нее драгоценности на 10 миллионов евро.
Это ограбление стало одним из самых крупных за последние двадцать лет, совершенных во Франции против частных лиц.
Почти 9 лет следствие разбиралось с обстоятельствами дела. И вот 28 апреля четверо преступников должны были предстать перед судом. Однако пока шло следствие, умер один из ключевых обвиняемых. Как сообщает Daily Mail, 72-летний Марсо Баум-Гертнер «внезапно скончался» 6 марта. Причина смерти мужчины не разглашается, но источник в следственных органах сообщил, что в последнее время он получал угрозы со стороны других преступников.
Марсо Баум-Гертнер
«Мистер Баум-Гертнер был отпущен под залог после ареста по делу об ограблении Ким Кардашьян восемь лет назад и жил в Париже, регулярно отмечаясь в полиции. Его имя было в списке обвиняемых на суде», — рассказал источник.
Баум-Гертнера подозревали в том, что он находил покупателей и продавал украшения, похищенные у Кардашьян, в том числе шикарное обручальное кольцо с огромным бриллиантом, которое она получила от Канье Уэста.
Также следствие считало, что у Марсо были связи с мафиозными группировками по всему миру. Мужчина был ведущей фигурой в парижском преступном мире, неоднократно попадал в тюрьму за хранение краденого, подделку документов и грабежи.
Напомним, нападение на звезду состоялось 3 октября 2016 года. Ночью в дверь квартиры Ким позвонили. По воле судьбы, она была дома совершенно одна — ее телохранитель уехал вместе с Кортни в ночной клуб. Люди за дверью представились Кардашьян полицейскими. И правда, на мониторе видеонаблюдения она увидела мужчин в форме и своего консьержа. Однако, как только знаменитость открыла дверь, преступники ворвались, повалили звезду на пол и связали ее. То же самое сделали и с консьержем, которого взяли в заложники. А чтобы пленники не пытались сбежать, на них наставили пистолет. Налетчики быстро опустошили коробочки с драгоценностями и скрылись.