Առողջությունը երբեմն կարող է մեզ տհաճ անակնկալներ մատուցել, նույնիսկ, եթե նախկինում նախազգուշացնող նշաններ չեն եղել։ Պարզվում է, որ փրկությունը կարող է գալ բոլորովին անսպասելի կողմից։
Առողջությունը մի բան է, որը հաճախ «մեր տեսադաշտից դուրս է մնում» կյանքի խառնաշփոթ եռուզեռի պատճառով: Իրավիճակը հատկապես տագնապալի է «թաքնված մարդասպանների» դեպքում՝ զարգացող և ասիմպտոմատիկ հիվանդություններ։ Օրինակ՝ արյան բարձր ճնշումը, ինսուլտը և շաքարախտը։
Պարզվում է, որ այս նենգ հիվանդությունների կանխելուն կարող է օգնել սովորական թեյը։
The Sun-ը տեղեկացրել է նոր հետազոտության մասին, որը ցույց է տալիս, որ այս շատ սիրված ըմպելիքը կարող է օգնել նվազեցնել բազմաթիվ հիվանդությունների ախտանիշները և օգնել բարձրացնել իմունային համակարգը:
Արևմտյան Ավստրալիայի Էդիթ Քաուանի համալսարանի գիտնականներն ուսումնասիրել են ավելի քան 800 կանանց և պարզել, որ թեյի մեջ պարունակվող ֆլավոնոիդների բարձր մակարդակ ունեցողների մոտ շատ ավելի քիչ հավանական է աորտայի կալցիֆիկացումը, որը կարող է հանգեցնել սրտի կաթվածի և ինսուլտի:
Էլ ինչի՞ն կարող է օգնել շատ օգտակար նյութեր պարունակող բուրավետ ըմպելիքը։
Բարձր արյան ճնշում
Շատերն ապրում են՝ չիմանալով, որ արյան ճնշման հետ կապված խնդիրներ ունեն։ Նշանները կամ ախտանիշները հազվադեպ են լինում, ուստի որոշ մարդիկ առաջին անգամ գիտակցում են իրենց արյան բարձր ճնշման մասին, երբ ունենում են ինսուլտ կամ սրտի կաթված: Այդ իսկ պատճառով այս հիվանդությունը կոչվում է «լուռ մարդասպան»։
Դիետոլոգ Քիմ Փիրսոնը բացատրում է. «Թեև թեյի և արյան ճնշումն իջեցնելու գիտական կապը ակնհայտ է, թեյ խմելը հանգստացնող ծեսի վերածելը նաև կնվազեցնի ձեր սթրեսի մակարդակը»:
Կաթվածի ռիսկ
Կաթվածը կարող է մահացու լինել, իսկ նրանք, ովքեր ողջ են մնացել, կարող են անդամալույծ մնալ, չկարողանալ խոսել և տառապել մի շարք այլ թուլացնող կողմնակի ազդեցություններից:
Բայց հաշվի առնելով, որ ինսուլտների 80%-ը կանխարգելելի է, լավ նորությունն այն է, որ օրական մեկ կամ երկու բաժակ թեյը կարող է օգնել նվազեցնել ռիսկը:
Չինաստանի Տյանցզին բժշկական համալսարանի գիտնականները 11 տարվա ընթացքում ուսումնասիրել են 50-ից 74 տարեկան ավելի քան 365,000 մասնակիցների: Նրանք պարզել են, որ այն մարդկանց մոտ, ովքեր օրական երկու-երեք բաժակ թեյ են խմում, ինչպես նաև երկու-երեք բաժակ սուրճ, ինսուլտի ռիսկը 32%-ով ցածր է եղել:
Շաքարային դիաբետ
Լուրջ հիվանդություն, որի դեպքում մարմինը չի կարող արտադրել ինսուլին հորմոնը, կամ արտադրած ինսուլինը ճիշտ չի աշխատում շաքարի մշակման համար, տառապանք է պատճառում միլիոնավոր մարդկանց ամբողջ աշխարհում:
Թաիլանդի Մահիդոլ համալսարանում անցկացված փոքրիկ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նախադիաբետով և առանց դրա կամավորների մոտ, որոնք սև թեյ են խմել, արյան շաքարի մակարդակն ավելի ցածր է եղել, քան պլացեբոյի խմբում (խումբ, որը ենթարկվել է օրգանիզմի գործընթացներին ֆիկտիվ միջամտությունների):
«Շաքարախտի և թեյի կապը վերջին տարիներին բազմաթիվ ուսումնասիրությունների առարկա է դարձել։ Արդյունքները ցույց են տալիս, որ այն նվազեցնում է արյան շաքարը և խթանում ինսուլինի արտադրությունը, ինչը նշանակում է, որ այն կրկնակի օգուտ է բերում շաքարախտի ռիսկի նվազեցման հարցում: Բայց գլխավորը, որ պետք է հիշել այն է, որ կարևոր է առողջ սննդակարգ ունենալ և նվազագույնի հասցնել շաքարի ազդեցությունն առողջության վրա, ինչը նշանակում է խմել թեյ, բայց խուսափել թխվածքաբլիթներից և ավելորդ քաղցրավենիքից»–, բացատրում է սննդաբան Քիմ Փիրսոնը:

Здоровье — это то, что часто «выпадает» из нашей зоны видимости из-за спешного ритма жизни. Особенно тревожно обстоят дела с «тихими убийцами» — заболеваниями, которые развиваются и протекают бессимптомно. Например, высокое артериальное давление, инсульт и диабет.
Как выяснилось, помочь в предотвращении коварных заболеваний может… обычный чай.
The Sun сообщил о новом исследовании, которое доказывает, что любимый многими напиток помогает снизить симптомы многих болезней и помочь в укреплении иммунитета.
Ученые из Университета Эдит Коуэн в Западной Австралии изучили более 800 женщин и обнаружили, что у тех из них, у кого высокий уровень флавоноидов — веществ, содержащихся в чае, — гораздо меньше шансов на кальцификацию аорты, которая может привести к сердечным приступам и инсультам.
С чем же еще может помочь ароматный напиток, содержащий в себе множество полезных веществ?
Высокое артериальное давление
Многие люди живут, не подозревая о том, что у них проблемы с давлением. Признаки или симптомы проявляются редко, поэтому некоторые впервые узнают о своем высоком кровяном давлении, когда переносят инсульт или сердечный приступ. Именно поэтому данное заболевание называется «тихим убийцей».
Диетолог Ким Пирсон объясняет: «Хотя научная взаимосвязь между употреблением чая и снижением артериального давления очевидна, превратите чаепитие в расслабляющий ритуал, который снизит еще и уровень стресса».
Риск инсульта
Инсульт может привести к летальному исходу, а те, кто выживает, могут остаться парализованными, неспособными говорить и страдать от множества других изнурительных побочных эффектов.
Но, учитывая то, что 80% инсультов можно предотвратить, хорошая новость заключается в том, что одна-две кружки чая в день могут помочь снизить риск.
Ученые Тяньцзиньского медицинского университета в Китае обследовали более 365 000 участников в возрасте от 50 до 74 лет в течение 11 лет. Они обнаружили, что у людей, которые выпивали от двух до трех чашек чая в день, а также от двух до трех чашек кофе, риск инсульта был на 32% ниже.
Диабет
Серьезное заболевание, при котором организм не может вырабатывать гормон инсулин или вырабатываемый им инсулин не работает должным образом для переработки сахара, доставляет страдания миллионам людей на Земле.
Небольшое исследование в Университете Махидол в Таиланде показало, что добровольцы с преддиабетом и без него, которые пили черный чай, имели более низкий уровень сахара в крови, чем группа плацебо (группа, которая подвергалась фиктивным вмешательствам в процессы организма).
«Связь между диабетом и чаем стала предметом многочисленных исследований в последние годы. Результаты показывают, что он снижает уровень сахара в крови и стимулирует выработку инсулина, а это означает, что он имеет двойную пользу, когда речь идет о снижении риска диабета. Но главное помнить, что важно придерживаться здоровой диеты и минимизировать влияние сахара на здоровье, что означает пить чай, но избегать печенья и излишнего употребления сладкого», — объясняет диетолог Ким Пирсон.