Շատ կանայք չեն կարողանում վերջ տալ հարաբերություններին, չնայած այն բանին, որ հասկանում են՝ սեր չկա, բայց դրա տեղում ինչ-որ ցավալի կապվածություն է առկա։ Շատ դեպքերում պատճառներ ենք բերում, թե ինչու պետք է «տանենք մեր խաչը»։
Ներկայացնում ենք, թե ինչպես ազատվել այդ կախվածությունից:
«Ինչո՞ւ եք դեռ միասին» հարցին. Նման դեպքերում լինում են սովորական պատասխաններ և արդարացումներ, որոնք կապ չունեն տրամաբանության հետ.
«Ես նրա հետ եմ, որովհետև եթե նրա հետ չլինեմ, ընդմիշտ մենակ կմնամ»,
«Ինձ ճակատագրով է վիճակված սիրուհի լինել»,
«Ուզում եմ հեռանալ, բայց չեմ կարողանում»,
«Ես կախված եմ նրանից»,
«Նա թմրանյութի նման է» և այլն:
Թվում է, թե նման իրավիճակում ոչինչ հնարավոր չէ անել և «դա ճակատագիր է»։ Իրականում հնարավոր է ելք գտնել, բայց դժվար, թե այդ գործընթացը լինի ցավազուրկ և արագ։
Սահմանափակելով սեփական ազատությունը
Դուք կառչում եք այդ մարդուց, չնայած այն հանգամանքին, որ հասկանում եք՝ դրանից լավ բան չի ստացվի: Եթե հարաբերություններում կա կախվածության ընդգծված տարր, ապա տիպիկ ձևակերպումը հնչում է այսպես. «Ես պետք է նրա կողքին լինեմ, լինեմ նրա կողքին՝ հակառակ ամեն ինչի, նույնիսկ, եթե ինձ համար վատ լինի»:
Խուճապ
Ամեն անգամ, երբ մտածում ես բաժանության և դրա հետևանքների մասին, խուճապի մեջ ես ընկնում։ Նմանատիպ վիճակ լինում է խմող մարդկանց մոտ, երբ հասկանում են, որ ալկոհոլն անհասանելի է։
Ցավը ոչ միայն հոգեկան է, այլեւ ֆիզիկական
Ամեն ինչ ավարտվելուց հետո հասկանում ես, որ այն խուճապը, որն ավելի վաղ զգացել ես, երբ մտածում էիր բաժանվելու մասին, ոչինչ է՝ ճնշված զգալու համեմատ: Դրան ավելանում է անքնությունն ու ցավը՝ ստամոքսը սկսում է ցավել, դժվարանում է շնչելը։
«Չհեռանալու» պատճառները
Կախվածությունը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է հասկանալ պատճառները, որոնք ստիպում են կանանց շարունակել հարաբերությունները, որոնք վաղուց պետք է ավարտված լինեին։ Կա երեք հիմնական պատճառ.
Առաջինը մի քանի պարզ և հասկանալի փաստեր են, որոնք հնարավոր չէ փոխել: Օրինակ՝ համատեղ երեխաների առկայությունը։
Երկրորդը վերաբերում է ընդհանուր կարծրատիպերի և համոզմունքների ոլորտին, որոնց կինն անկեղծորեն հավատում է: Այսպես, նա կարող է համոզված լինել, որ իր տարիքում միայնակ լինելն ամոթալի է, կամ որ իր տարիքում անհարիր է նոր զուգընկեր փնտրելը, կամ նույնիսկ, որ բաժանումը միշտ պարտություն է նշանակում, իսկ ինքը երբեք չի պարտվում։
Երրորդը, որպես կանոն, ավելի խորն է թաքնված՝ հուզական և մոտիվացիոն ոլորտում և անմիջականորեն կապված է ուշադրության ու համակրանքի ծարավի ֆենոմենի հետ․ այս երևույթի արմատները գալիս են մանկությունից։ Անցանկալի կամ չսիրված երեխան, ով ժամանակին չի ստացել ծնողական սիրո անհրաժեշտ քանակությունը, վերածվում է չափահասի, որն առաջնորդվում է ինչ-որ մեկի համար պահանջված լինելու ցանկությամբ, նույնիսկ, եթե այդ կարիքի գինն իր անձնական ազատության և շահերի ոտնահարումն է:
Ինչպես հրաժեշտ տալ կախվածությանը
Կան մեթոդներ, որոնք կարող են օգնել ազատվել ցավոտ կախվածությունից: Որպեսզի դրանք աշխատեն, դուք պետք է հասկանաք, թե ինչի համար եք դրանք օգտագործում: Հաշվի առեք, որ մեթոդներն այն խնդրի լուծման միջոց է, որի պայմանները հետևյալն են․
• Դուք կարող եք և պետք է նախ գիտակցեք ցանկացած միջոցներով պահանջված և սիրված լինելու ձեր ծարավը և փորձեք ազատվել դրանից:
• Դուք կարող եք և պետք է պարզեք, թե ինչ վախեր են խանգարում ձեզ քայլեր ձեռնարկել ու սկսեք պայքարել դրանց դեմ:
• Դուք կարող եք և պետք է սկսեք տարանջատել ձեր անհատականությունը այն մարդու անհատականությունից, ումից կախված եք՝ բարձրացնելով ձեր ինքնագնահատականը: Ձեր նպատակն է սովորել ապրել առանց կապվածության օբյեկտի:
• Պահեք հարաբերությունների օրագիր: Հնարավորինս մանրամասն նկարագրեք ձեր հարաբերությունները զուգընկերոջ հետ և այն, ինչ մտածել և զգացել եք այդ ժամանակ: Ձեր խնդիրն է թղթի վրա գրանցել զգացմունքները: Որոշ ժամանակ անց, երբ վերընթերցեք օրագիրը, կկարողանաք վերականգնել այն զգացմունքները, որոնք իրականում զգացել եք, և ոչ թե նրանք, որոնք հետագայում ինքներդ եք հորինել: Միևնույն ժամանակ, հավանաբար կբացահայտեք որոշ օրինաչափություններ և կրկնվող իրավիճակներ՝ կրկնվող վարքային և հուզական ռեակցիաներով:
• Կարող եք հատուկ նոթատետրում ձեզ կարճ խրախուսական հաղորդագրություններ գրել: Փորձեք շփվել այն աղջկա հետ, ում վրա ոչ ոք ուշադրություն չի դարձրել և ով դեռ թաքնված է ձեր հոգու մեկուսի անկյունում։ Մտեք չափահասի, փորձով իմաստնացած կերպարի մեջ և սկսեք նամակ գրել: Օրինակ՝ «Դու վախենում ես սպասվելիք ցավից և մենակությունից։ Դա այդպես է։ Բայց դա այն պատճառով է, որ մայրիկն ու հայրիկը քեզ այնքան ուշադրություն չեն դարձրել, որքան անհրաժեշտ էր: Ես արդեն մեծացել եմ և խոստանում եմ, որ հետագայում ամեն ինչ լավ է լինելու»։

Многие женщины не в силах закончить отношения, несмотря на то, что понимают: любви нет, а на ее месте какая-то болезненная привязанность. Мы придумываем причины, по которым должны «нести свой крест».
Рассказываем, как избавиться от этой зависимости.
На вопрос «Почему вы до сих пор вместе?» в таких случаях имеются привычные ответы-отговорки, не имеющие ничего общего с логикой:
«Я с ним, потому что если не с ним, то навсегда останусь одна»,
«Мне на роду написано быть любовницей»,
«Хочу уйти и не могу»,
«Я от него завишу»,
«Он как наркотик» и т.п.
Кажется, что в такой ситуации уже ничего не поделать и «это судьба». На самом деле выход найти можно, но этот процесс вряд ли станет безболезненным и быстрым.
Ограничение собственной свободы
Вы держитесь за этого человека, несмотря на то, что понимаете: ничего хорошего из этого не выйдет. При наличии в отношениях ярко выраженного элемента зависимости типичная формулировка звучит примерно так «Я должна быть с ним, я должна быть с ним даже вопреки всему, даже если мне будет плохо».
Паника
Каждый раз, когда вы думаете о разрыве и его последствиях, вы впадаете в состояние паники. Подобное состояние бывает у людей пьющих, когда они понимают, что алкоголь оказывается вне зоны досягаемости.
Боль не только душевная, но и физическая
После того, как все кончено, вы понимаете, что паника, которую вы ощущали раньше, думая о расставании, ничто, по сравнению с ощущением подавленности. К ней добавляются бессонница и боли — начинает болеть желудок, становится трудно дышать.
Причины «неухода»
Чтобы преодолеть зависимость, необходимо разобраться с причинами, заставляющими женщин продолжать отношения, которые давно пора закончить. Основных причин три.
Первая — это какие-то простые и понятные факты, которые нельзя изменить. Например, наличие совместных детей.
Вторая относится к области расхожих стереотипов и убеждений, в которые женщина искренне верит. Так, она может быть убеждена в том, что быть одной в ее возрасте стыдно, или в том, что в ее возрасте стыдно искать нового партнера, или даже в том, что разрыв всегда означает поражение, а она никогда не проигрывает.
Третья, как правило, спрятана более глубоко, в эмоциональной и мотивационной сфере и имеет прямое отношение к феномену жажды внимания и симпатии, корни этого явления уходят в детство. Нелюбимый или недолюбленный ребенок, не получивший вовремя необходимое количество родительской любви, вырастает во взрослого, которым движет стремление быть кому-то нужным, пусть даже ценой этой нужности будет ущемление его личных свободы и интересов.
Как распрощаться с зависимостью
Существуют методики, которые могут помочь избавиться от болезненной зависимости. Чтобы они работали, необходимо понимать, для чего вы их используете. Считайте, что методики — это способ решения задачи, условия которой выглядят так:
• Можно и нужно сначала распознать свою жажду быть нужной и любимой любыми средствами и попробовать от нее освободиться.
• Можно и нужно выяснить, какие страхи удерживают вас от того, чтобы начать действовать и начать борьбу с ними.
• Можно и нужно начать отделять свою личность от личности человека, от которого вы зависите, поднимая самооценку. Ваша цель — научиться жить без объекта привязанности.
• Заведите дневник отношений. Описывайте в нем как можно более подробно отношения с партнером и то, что вы при этом думали и ощущали. Ваша задача — фиксация чувств на бумаге. Через некоторое время, когда вы будете перечитывать дневник, то сможете реконструировать те чувства, которые испытывали на самом деле, а не те, что придумаете себе потом. А заодно и наверняка выявите некоторую закономерность и повторяющиеся ситуации с повторяющимися поведенческими и эмоциональными реакциями.
• Можно в специальном блокнотике писать себе короткие ободряющие сообщения. Попробуйте пообщаться с той девочкой, на которую никто не обращал внимания и которая по-прежнему прячется в укромном уголке вашей души. Встаньте на позицию взрослого человека, умудренного опытом и приступайте к письму. Например: «Ты боишься предстоящей боли и одиночества. Это так. Но это потому, что мама и папа не уделяли тебе столько внимания, сколько было нужно. Я уже выросла и обещаю, что потом обязательно все будет хорошо».