Ուկրաինացի OnlyFans մոդել Մարիա Կովալչուկը, որին մարտին հաշմված գտել էին Դուբայում ճանապարհի եզրին, առաջին անգամ խոսել է իր հետ կատարվածի մասին: 20-ամյա մոդելը և նրա մայրը հարցազրույց են տվել Քսենիա Սոբչակին:
Մարիան պատմել է, որ այս տարվա մարտին ընկերների հետ հանգստանում էր Դուբայում։ Նրանք շուտով մեկնել են, իսկ Կովալչուկը պատրաստվել է թռչել Թաիլանդ։ Նա պատահաբար ուշացել է ինքնաթիռից, իսկ «Five Jumeirah Village» հյուրանոցում ամրագրման ժամկետը լրացել էր, ուստի ստիպված էր դուրս գալ սենյակից։
Հյուրանոցի նախասրահում Մարիան պատահաբար հանդիպում է մի երիտասարդի, որի հետ մի քանի օր առաջ ծանոթացել էր կարաոկեի ժամանակ։ Նրան պատմել է բաց թողնված չվերթի ու հյուրանոցից վտարման մասին, և երիտասարդը հրավիրել է մնալ իր սենյակում։ Մարիայի ծանոթը, որը պարզվել է, որ Դոնեցկից գործարարի որդի է, խոստացել է, որ կխոսի հոր հետ, որպեսզի տա իր մասնավոր ինքնաթիռը, որով նրանք բոլորը միասին կթռչեն Թաիլանդ։
«Երիտասարդ, ուրախ և լավ տղաներ էին, ինչու՞ ոչ։ Դե, և մենք գնացինք սենյակ», - հիշում է Կովալչուկը այդ երեկոյի մասին։
Շուտով Կովալչուկը, ըստ նրա, հայտնվել է փոքրիկ երեկույթի՝ 19-ամյա Արտյոմ Պապազովի՝ Ռուսաստանում Cinnabon ֆրանշիզայի սեփականատեր Օլեգ Պապազովի որդու սենյակում։ Կովալչուկը պնդում է, որ այնտեղ էին նաև 19-ամյա Ալեքսանդրա Մերցալովան, որի հայրը Մոսկվայում բժշկական կենտրոնի սեփականատեր է, 16-ամյա Միլենա Դոլգանովան՝ Կիևից, որը սոցիալական ցանցերում հայտնի է որպես «Ուկրաինայի ամենաերիտասարդ հոնքերի նկարիչ» և գործարար Դավիթ Դոլգանովի դուստրը, ինչպես նաև 21-ամյա ՄաքսիմԿրաշենիննիկովը՝ Օմսկից և 28-ամյա Ալեքսանդր Լապտինսկին՝ Բելառուսից։
«Մեկ օր ամեն ինչ լավ էր ընթանում, մենք շփվում էինք, քննարկում ինքնաթիռով մեր ուղևորությունը։ Ես նույնիսկ զանգահարեցի մորս և ասացի, որ ամեն ինչ լավ է, այստեղի տղաները նորմալ են», - պատմել է Մարիան, ով շուտով դադարել է շփվել մոր հետ։ Նա նշել է, որ այդ ժամանակ բոլորը սթափ էին, քանի որ երիտասարդները նախօրեին եղել էին մեկ այլ երեկույթի և «հաղթահարում» էին դա հետևանքները։
Երկրորդ օրը, ինչպես հիշում է Մարիան, տղաները «խելագարվեցին խմիչքների հետևանքով»։ Նրանք սկսեցին վիսկի խմել և թմրանյութեր օգտագործել, բայց աղջիկները՝ ոչ (հետագայում Մարիայի արյան մեջ ալկոհոլ կամ արգելված նյութեր չեն հայտնաբերվել)։ Շուտով «տղաները խելագարվեցին». նրանք ճնշում էին գործադրում Կովալչուկի վրա՝ ստիպելով ալկոհոլ խմել, վիրավորում էին նրան և հայտարարում, որ նա «իրենցն է» և կարող են նրա հետ անել այն, ինչ ուզում են։
«Նրանք սկսեցին ոչ պատշաճ կերպով վարվել, կոտրել շշերը, հատակը։ Այսինքն՝ հատակը պատված էր կոտրված ապակիներով։ Անհնար էր այնտեղ ոտաբոբիկ քայլել», - պատմել է Մարիան։
Առաջինը երեկույթը լքել է Մաքսիմ Կրաշենիննիկովը, իսկ շուտով հեռացել է նաև Ալեքսանդրա Մերցալովան՝ չգիտես ինչու հագնելով Մարիայի զգեստը՝ նրան թողնելով հյուրանոցային խալաթով։ Կովալչուկը նույնպես փորձել է դուրս գալ սենյակից, բայց տղաները հասել են նրան և հետ քարշ տվել։ Երբ բոլորը դուրս են եկել պատշգամբ, նա կրկին դուրս է վազել սենյակից և լսել, թե ինչպես է Միլենա Դոլգանովան գոռում Արտյոմին և Ալեքսանդրին՝ «Նա փախավ»։
Մարիան փորձել է թաքնվել մոտակա շինհրապարակում: Պապազովն ու Լապտինսկին բռնել են նրան և սկսել ծեծել, փորձել են կտրել գլխամաշկը, ապա բարձրությունից նետել են: Աղջիկը ծեծի մեծ մասը չի հիշում, իսկ տեսախցիկների տեսագրությունը նրանց չեն տրամադրել: «Անցել է երեք ամիս, ոստիկանությունը ձգել է մինչև այն պահը, երբ տեսախցիկները կջնջվեն յուրաքանչյուր երեք ամիսը մեկ: Տեսախցիկները ջնջված են, ապացույցներ չկան»:
Մարտի 12-ին Մարիան տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ ենթարկվել է մի քանի վիրահատության ողնաշարի և գանգի վրա, երեք օր անցկացրել է արհեստական շնչառության սարքին միացված։ Հետազոտության համաձայն՝ Մարիայի նկատմամբ սեռական բռնություն չի եղել։ Մոդելի մայրը՝ Աննան, մեկ շաբաթից ավելի չգիտեր, թե որտեղ է դուստրը։ Նա դիմել է ոստիկանություն, զանգահարել հիվանդանոցներ, բայց ամեն ինչ ապարդյուն է եղել։
Աննան հայտարարել է, որ ուշքի գալուց հետո ոստիկանության կողմից Մարիայից վերցրած ցուցմունքները կեղծված են։ «Ոստիկանության հետաքննության մեջ նշված է, թե Մաշան ասել է, որ փախել է սեռական բռնությունից։ Եվ իր պատիվը, արժանապատվությունը պաշտպանելու համար որոշել է ինքնասպան լինել։ Այս ցուցմունքները կեղծված են, քանի որ դրանք վերցնելիս, ես կանգնած էի նրա կողքին»։
Մարիա Կովալչուկի մայրը
Մոր խոսքով՝ Մարիան քննիչներին տվել է Արտյոմ անունը ու նաև ասել, որ հարվածել են իր դեմքին, իսկ փաստաթղթերը խլել։ Շուտով Արտյոմ Պապազովը և Ալեքսանդր Լապտինսկին ձերբակալվել են, բայց ընդամենը մեկ օր են անցկացրել կալանքի տակ։ Այժմ նրանք պնդում են, որ իբր փորձել են գտնել Կովալչուկին և օգնել նրան։ Սակայն Մարիան նշել է, որ վերջին ամիսներին գրել է այս երեկույթի բոլոր մասնակիցներին, բայց իրեն ոչ ոք չի պատասխանել, բացի Մերցալովայից։ Ալեքսանդրան միայն ասել է, որ ողբերգության պահին տանն է եղել և կարող է վերադարձնել զգեստի գումարը։ Ոստիկանությունը չի հարցաքննել աղջկան, և նա, ի վերջո, վերադարձել է Ռուսաստան։
Ալեքսանդրա Մերցալովա
Ինչպես հաղորդել է «Осторожно Media»–ն, Մարիա Կովալչուկի բազմամիլիոնանոց բուժումը վճարել են Դուբայի իշխանությունները: Աննայի խոսքով՝ սա «պաշտոնյաների, մանկական օմբուդսմենի և ոստիկանության հետ կնքված գործարքի մի մասն էր»: Ի պատասխան՝ աղջկա մայրը խոստացել է «վատ բան չասել» և էմիրությանը բացասական լույսի ներքո չներկայացնել:
Ներկայումս Մարիան չի կարողանում քայլել: Նա օգտագործում է անվասայլակ ու հենակներ և մոր ու հարազատների հետ բնակվում է Նորվեգիայում:
Հիշեցնեք, որ գարնանը Մարիա Կովալչուկին Դուբայում գտել էին ճանապարհին՝ լուրջ վնասվածքներով. նրան, իբր, լքել էին ճանապարհի եզրին՝ կոտրված ձեռքերով, ոտքերով և ողնաշարով։ Համացանցում ենթադրվում էր, որ Կովալչուկը կապված է եղել էսկորտ ծառայության հետ և դարձել է սադիստ հաճախորդների զոհ, այսպես կոչված Porto Party–ի (VIP երեկույթներ՝ այլասերվածություններով և բռնությամբ, որտեղ աղջիկներին վճարում են տասնյակ հազարավոր դոլարներ) ընթացքում։ Որոշ լրատվամիջոցներ գրել են, որ մոդելը դարձել է ռուս քաղաքացիների զոհ։ Կային նաև այնպիսիք, ովքեր Մարիային էին մեղադրում տեղի ունեցածի համար։ Իբր, նա OnlyFans-ում հարթակում անպարկեշտ բովանդակություն է տարածում (հարցազրույցներից մեկում նա ասել է, որ այդտեղ վաստակում է մոտ երեք հազար դոլար) և դիտավորյալ մասնակցում է նման երեկույթների։
29-08-2025 05:33
Թուրքիայում հարսանիքը վերածվել է ողբերգության։ Հետաքննիչների տվյալներով՝ փեսային կրակել են հարսնացուի ազգականուհու ատրճանակից, ում արդեն ձոստիկանությունը երբակալել է։ Երիտասարդ զույգը՝ Ալի Քարաջան և նրա ընտրյալը՝ Բեյզանուր Բեյազիտը, հանդիսավոր արարողությունից հետո տուն էին վերադառնում։ Այդ պահին լսվել են կրակոցներ, որոնք, ըստ ավանդույթի, երկրի որոշ շրջաններում մինչ օրս համարվում են տոնի ատրիբուտ։ Սակայն համազարկային կրակոցներից մեկը մահացու է եղել. գնդակը դիպել է փեսային։

Украинская OnlyFans-модель Мария Ковальчук, которую в марте нашли искалеченной на обочине дороги в Дубае, впервые рассказала о том, что с ней произошло. 20-летняя девушка и её мать дали интервью Ксении Собчак.
Мария рассказала, что в марте этого года отдыхала в Дубае с подругами. Вскоре они уехали, а Ковальчук собиралась полететь в Таиланд. Она случайно проспала рейс, а её бронь в отеле Five Jumeirah Village закончилась, поэтому она должна была выселиться из номера.
В лобби отеля Мария случайно встретила молодого человека, с которым познакомилась пару дней назад в караоке. Она рассказала ему о пропущенном рейсе и выселении, а он пригласил её остаться в его номере. Знакомый Марии, который оказался сыном донецкого бизнесмена, пообещал ей, что поговорит с отцом, чтобы тот "дал свой джет (частный самолёт)", на котором они все вместе полетят в Таиланд.
"Молодая компания, весёлые и классные ребята, почему бы и нет. Ну и мы пошли в номер", — вспоминает Ковальчук тот вечер.
Вскоре Ковальчук, по её словам, оказалась на небольшой вечеринке в номере 19-летнего Артёма Папазова, сына владельца франшизы Cinnabon в России — Олега Папазова. Ковальчук утверждает, что также там были: 19-летняя Александра Мерцалова, отец которой владеет в Москве медицинским центром, 16-летняя Милена Долганова из Киева, известная в соцсетях как "самый молодой бровист Украины", и дочь бизнесмена Давида Долганова, а также 21-летний Максим Крашенинников из Омска и 28-летний Александр Лаптинский из Беларуси.
"На протяжении суток всё нормально проходило, мы общались, обсуждали поездку нашу на джете. Я даже позвонила маме и сказала, что всё хорошо, тут ребята нормальные", — рассказала Мария, которая вскоре перестала выходить на связь с матерью. Она отметила, что на тот момент все были трезвые, так как молодые люди до этого были на другой вечеринке и "отходили" от неё.
На второй день, как вспоминает Мария, парни "подорвались за выпивкой". Они начали пить виски и употребляли наркотики, а девушки — нет (впоследствии в крови Марии не были обнаружены алкоголь и запрещённые вещества). Вскоре "у парней поехала крыша": они склоняли Ковальчук к употреблению алкоголя, оскорбляли её и заявляли, что она "принадлежит им" и они могут делать с ней всё, что хотят.
"Они начали вести себя неадекватно, разбивать бутылки, пол. То есть пол был усыпан стеклом разбитым. Там было невозможно ходить босиком", — рассказала Мария.
Первым покинул вечеринку Максим Крашенинников, а вскоре ушла и Александра Мерцалова, которая почему-то надела платье Марии, оставив её в отельном халате. Ковальчук тоже попыталась уйти из номера, но парни догнали её и затащили обратно. Когда все пошли на балкон, она снова выбежала из номера и услышала, как Милена Долганова крикнула Артёму и Александру: "Она сбежала!".
Мария попыталась спрятаться на ближайшей стройке. Папазов и Лаптинский догнали её и начали избивать, пытались снять скальп, а после скинули с высоты. Большую часть избиения девушка не помнит, а видео с камер им не предоставили. "Прошло три месяца, полиция дотянула до того момента, когда камеры стирают раз в три месяца. Камеры стёрты, доказательств нет".
12 марта Марию привезли в больницу, где она перенесла несколько операций на позвоночнике и черепе и три дня пробыла на аппарате ИВЛ. Сексуализированного насилия, судя по экспертизе, по отношению к Марии не было. Мать модели Анна больше недели не знала, где находится её дочь. Она обращалась в полицию, звонила в больницы, но всё было безуспешно.
Анна заявила, что показания, которые полиция брала у Марии, когда та пришла в себя, были сфальсифицированы. "В расследовании полиции было указано, что Маша говорит, что она убегала от сексуализированного насилия. И чтобы защитить свою честь, своё достоинство, решила покончить жизнь самоубийством. Эти показания сфальсифицированы, потому что их брали, когда я стояла рядом".
Мать Марии Ковальчук
По словам матери, Мария назвала следователям имя Артём, а также рассказала, что её били по лицу и отобрали документы. Вскоре Артёма Папазова и Александра Лаптинского задержали, но они пробыли в заключении всего день. Теперь они утверждают, что якобы пытались найти Ковальчук и помочь ей. Но Мария отметила, что последние месяцы писала всем участникам этой вечеринки, но никто, кроме Мерцаловой, ей не ответил. Александра лишь заявила, что была дома на момент трагедии и может вернуть деньги за платье. Полиция не допрашивала девушку, и она в итоге вернулась в Россию.
Александра Мерцалова
Как сообщает "Осторожно Media", многомиллионное лечение Марии Ковальчук оплачивали власти Дубая. По словам Анны, это "было частью сделки с чиновниками, детским омбудсменом и полицией". В ответ мать девушки пообещала "не говорить плохое" и не выставлять эмират в плохом свете.
Сейчас Мария ещё не может ходить. Она передвигается на инвалидном кресле и костылях и живёт вместе с матерью и родными в Норвегии.
Напомним, весной Марию Ковальчук нашли на дороге в Дубае с тяжёлыми травмами: её якобы бросили на обочине дороги с переломанными руками, ногами и позвоночником. В сети предполагали, что Ковальчук была связана с эскортом и стала жертвой клиентов-садистов на так называемых Porto Party (якобы ВИП-вечеринки с извращениями и насилием, где девушкам платят десятки тысяч долларов). Некоторые СМИ писали, что модель стала жертвой российских граждан. Были и те, кто обвинял в случившемся саму Марию. Якобы она выставляет откровенный контент на OnlyFans (в интервью она рассказала, что зарабатывает там около трёх тысяч долларов) и целенаправленно ходит на такие вечеринки.