ԱՄՆ-ում ավարտվեցին նախագահական ընտրությունները, կրկին նախագահ դարձավ Դոնալդ Թրամփը։
Իր ելույթում Թրամփն իրեն անվանեց նոր նախագահ, չեմպիոնական պար կատարեց YMCA երգի ներքո, իսկ տեսանյութն արագ տարածվեց սոցիալական ցանցերում: Թրամփն իր երախտագիտությունը հայտնեց Փենսիլվանիայի ընտրողներին և նրան աջակցում էին ոչ միայն քաղաքական ստրատեգները, այլ նաև նրա հարազատները, և առաջին հերթին սիրելի դուստրը՝ Իվանկա Թրամփը։
Իվանկան ծնվելուց ի վեր համարվում էր Դոնալդ Թրամփի գլխավոր սիրելին, իսկ հետո դարձավ նրա գլխավոր դաշնակիցը։ Բավականին երիտասարդ տարիքում նա բոլորին ցույց տվեց իր նպատակասլաց բնավորությունը, և այդ պատճառով նրան սկսեցին նախապատրաստել քաղաքական կարիերայի։ Ժամանակին աղջիկը ստացել է հեղինակավոր կրթություն տնտեսագիտության ոլորտում (Ջորջթաուն և Փենսիլվանիայի համալսարաններ) և գրեթե անմիջապես սկսել աշխատել հոր վարչակազմում: Իվանկան, ինչպես իր ամուսին Ջարեդ Քուշները, հետագայում նշանակվեց Թրամփի խորհրդական։ Ու թեև նախագահի դուստրը միշտ հերքում էր, որ ուղղակի ազդեցություն է ունեցել ընտրողների վրա, հաճախ էր հրապարակային ելույթներ ունենում։ Նրա հիմնական նախաձեռնությունն էր ընդլայնել կանանց տնտեսական ու քաղաքական իրավունքները և աջակցել կանանց բիզնեսին:
Այնուամենայնիվ, Իվանկան նվազագույն մասնակցություն ունեցավ Դոնալդ Թրամփի նոր ընտրարշավում: 2022 թվականի հուլիսին նա ողբերգական հանգամանքներում կորցրեց մորը՝ Իվանա Թրամփին, ուստի որոշեց հեռանալ քաղաքականությունից և բիզնեսից ու ամբողջությամբ նվիրվեց իր ընտանիքին։ Հոկտեմբերի 30-ին Իվանկա Թրամփը դարձավ 43 տարեկան և ի պատիվ այս իրադարձության, սոցիալական ցանցերում հրապարակեց իր «կյանքի կանոնները»՝ կիսվեց թեզերով, որոնք այս պահին հանդիսանում են իր հիմնական առաջնահերթությունները։
Իվանկա Թրամփի կյանքի կանոնները.
1. Ընտանիքն ու ընկերներն ամեն ինչ են։ Փայփայեք այդ հարաբերությունները և թույլ տվեք մարդկանց գիտենալ, որ դուք հոգ եք տանում իրենց մասին: Ինչպես ասում է Էսթեր Պերելը, «ուրիշների հետ ձեր հարաբերությունների որակը որոշում է ձեր կյանքի որակը»:
2. Ներեք մարդկանց՝ դա ազատություն է տալիս:
3. Յուրաքանչյուր մարդ ուսուցիչ է։ Յուրաքանչյուր մարդ, ում դուք հանդիպում եք, իր մեջ դասեր է պարունակում, որոնք ձեր հոգուն պետք են աճի համար:
4. Խուսափեք բամբասանքներից։ Ընտրեք բառեր, որոնք բուժում են և ոչ թե վնասում:
5. Վստահեք ինքներդ ձեզ: Որոշեք ձեր հիմնական արժեքները և ապրեք դրանցով: Սա կօգնի հստակ սահմաններ դնել:
6. Սնուցե՛ք ձեր մարմինը։ Կերեք ամբողջական, սննդարար ուտելիք: Վայելե՛ք պատահաբար բաժին հասած տորթի կտորը. դա ևս կյանքի ուրախություններից մեկն է:
7. Ամեն օր արևի լույս ընդունեք:
8. Ուժեղ մարմին նշանակում է ուժեղ ոգի։ Ամեն օր շարժվեք, սպորտով զբաղվեք։
9. Ձգտեք ամենօրյա երեք հաղթանակների՝ ֆիզիկական հաղթանակի, մտավոր հաղթանակի և հոգևոր հաղթանակի: Նավալ Ռավիկանտն ասել է. «Հանգիստ միտք, ձիգ մարմին և սիրով լի տուն: Այս բաները հնարավոր չէ գնել: Դրանք պետք է վաստակել»:
10. Զարգացրե՛ք ինքնատիրապետումը։ Ինչպես Մարկուս Ավրելիուսն է ասել. «Դուք իշխանություն ունեք ձեր մտքի, այլ ոչ թե դրանից դուրս իրադարձությունների վրա: Գիտակցե՛ք սա, և դուք ուժ կստանաք»։
11. Հոգ տարեք ձեր հանգստության մասին: Էպիկտետոսը նշել է. «Ամեն ոք, ով կարող է զայրացնել ձեզ, դառնում է ձեր տերը»:
12. Բաց եղեք ճշմարտության համար, ուր էլ որ այն տանի: Լսեք, վերլուծեք, զարգացեք: Ընդունեք նոր գաղափարներ, կապեր և արվեստ:
13. Հետաքրքրասիրություն դրսևորեք։ Ձեր զուգընկերոջ, երեխաների, ընկերների և աշխարհի նկատմամբ:
14. Կյանքին մոտեցեք սիրով և դրականությամբ։ Դոլլի Պարթոնն ասել է. «Ես չեմ քննադատում կամ դատում, ես սիրում և ընդունում եմ»
15. Ձեր ժամանակը և էներգիան ծախսեք այն ամենի վրա, ինչն իսկապես կարևոր է:
16. Մի քննադատեք այն, ինչ չեք կարողանում հասկանալ։ Փոխարենը հետևե՛ք և սովորե՛ք։
Դիտվել է 1885 անգամ
Հայկական ավանդական սուջուխին ու ալանիին մեր օրերում հայտնվում են արժանի մրցակիցներ, որոնք թե իրենց համային առանձնահատկություններով, թե օգտագործման հարմարավետությամբ սիրվում ու լայն սպառում են գտնում սպառողների շրջանում։
Պայծառ արևոտ օրը կարող է ոչ միայն ուրախություն, այլև անհանգստություն պատճառել վատ տեսողությամբ կամ լույսի նկատմամբ հատկապես զգայուն մարդկանց։

В своей речи Трамп назватл себя новым президентом, а еще станцевал чемпионский танец под песню YMCA — и ролик быстро завирусился в соцсетях. Выступил с благодарностями перед избирателями Трамп в Пенсильвании и поддерживали его при этом не только политтехнологи, но и родные, а в первую очередь любимая дочка — Иванка Трамп.
Иванка с самого рождения считалась главной любимицей Дональда Трампа, а затем стала и его главной соратницей. Она еще в довольно юном возрасте продемонстрировала всем свой пробивной характер, и именно поэтому ее начали готовить к политической карьере. В свое время она получила престижное образование в области экономики (Джорджтаунский и Пенсильванский университеты) и практически сразу стала работать в администрации отца. Позднее Иванка, как и ее супруг Джаред Кушнер, была назначена советником Трампа. И хотя дочка президента всегда отрицала, что оказывала прямое влияние на электорат, она часто выступала на публике. Ее основной инициативой было расширение экономических и политических прав женщин и поддержка женского бизнеса.
Однако в новой кампании Дональда Трампа Иванка действительно принимала минимальное участие. В июле 2022 года она при трагических обстоятельствах потеряла мать — Ивану Трамп — поэтому решила дистанцироваться от политики и бизнеса и посвятила всю себя семье. 30 октября Иванке Трамп исполнилось 43 года и в честь этого события она опубликовала в социальных свои «правила жизни» — поделилась тезисами, в которых заключены ее основные, на данный момент, приоритеты.
Правила жизни Иванки Трамп:
1. Семья и друзья — это все. Поддерживайте эти отношения и давайте людям понять, что вы заботитесь о них. Как говорит Эстер Перель: «Качество ваших отношений с другими определяет качество вашей жизни».
2. Прощайте людей — это дарит освобождение.
3. Каждый человек — учитель. Каждый человек, которого вы встречаете, хранит в себе уроки, которые необходимы вашей душе для роста.
4. Избегайте сплетен. Выбирайте слова, которые исцеляют, а не вредят.
5. Доверяйте себе. Определите свои основные ценности и живите, согласно им. Это поможет в установлении жестких границ.
6. Питайте свое тело. Ешьте цельную, питательную пищу. Наслаждайтесь случайным кусочком торта: удовольствие — это тоже одна из радостей жизни!
7. Ежедневно получайте солнечный свет.
8. Сильное тело — сильный дух. Двигайтесь ежедневно, занимайтесь спортом.
9. Стремитесь к трем ежедневным победам: физической победе, умственной победе и духовной победе. Наваль Равикант говорил: «Спокойный ум, подтянутое тело и дом, полный любви. Эти вещи нельзя купить. Их нужно заслужить».
10. Развивайте самообладание. Как сказал Марк Аврелий: «У вас есть власть над своим разумом, а не над событиями вне него. Осознайте это, и вы обретете силу».
11. Берегите свой покой. Эпиктет заметил: «Любой, кто способен разозлить тебя, становится твоим хозяином».
12. Будьте открыты правде, куда бы она ни вела. Слушайте, размышляйте, развивайтесь. Принимайте новые идеи, связи и искусство.
13. Проявляйте любопытство. К вашему партнеру, к вашим детям, к вашим друзьям и к миру.
14. Подходите к жизни с любовью и позитивом. Долли Партон сказала: «Я не критикую и не осуждаю, я люблю и принимаю».