Ինչպես վերականգնել օրավա ռեժիմը
Նրանց համար, ովքեր չեն կարող հավատարիմ մնալ առօվա ռեժիմին, պատրաստել ենք ցուցումներ, որոնք թույլ կտան արագ և առանց ցավագին դրսևորումների վերականգնել ժամանակացույցը:
Քուն
Քնի չափը ուղղակիորեն ազդում է տրամադրության և ինքնազգացողության վրա, ուստի հանգստյան օրերից հետո քնի էական պակասը մեծ ազդեցությթւն է ունենում ընդհանուր վիճակի վրա: Աշխատանքային օրերին մինչև ճաշ քնելու ոչ մի հնարավորություն չկա, այնպես, որ քնելու ժամանակը կարգավորելու միակ միջոցը շուտ քնելն է: Մի քանի օր լիարժեք չքնելուց հետո օրգանիզմը հաճախ ինքն է խնդրում անկողին մտնել կեսգիշերից առաջ:
Եթե չեք կարողանում ավելի շուտ քնել, ապա լրացուցիչ օգնության կարիք է զգացվում: Օրվա վերջում մի փոքր ձգումներ արեք կամ յոգայով զբաղվեք (կարող եք միացնել YouTube-յան տեսանյութ): 10 րոպե մարզվելուց հետո կարող եք ծովային աղով և հանգստացնող յուղով, օրինակ՝ նարդոսի, լոգանք ընդունել: Անջատեք պայծառ արհեստական լույսը և նուրբ բույրով մոմ վառեք: Մազերը պոչ կապեք կամ գլխարկ դրեք. հանգստացնող տնային լոգանքից հետո չորացնելն ու հարդարելը ձեզանից շատ էներգիա կխլի: 15 րոպեանոց լոգարանում հետո կարող եք մարմնին նուրբ բույրով կրեմ քսել, ապա անմիջապես գնացեք քնելու, առանց նոութբուքի կամ հեռախոսի:
Սնունդ
«Բեռնման օրերը» ոչ միայն ազատում են մի քանի ավելորդ կիլոգրանից, այլև լրջորեն ազդում սնվելու վարքի վրա, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում դա շատ ավելի վտանգավոր է, քան ձեր սիրած ջինսերի մեջ չտեղավորվելը: Մի քանի օր չափից շատ ուտելուց հետո ստամոքսը սովորաբար ձգվում է և պահանջում էլ ավելի շատ սնունդ: Ձեր սովորական չափաբաժիններն արագ վերադառնալու համար կարելի է կիրառել 36-ժամյա (գիշեր, ցերեկ և գիշեր) կամ 16-ժամյա «հացադուլ» (բաց թողնել ընթրիքը կամ նախաճաշը): Առանց սննդի այս երկար ժամանակահատվածները կօգնեն ստամոքսին վերադառնալ իր բնականոն վիճակին: Որպեսզի օրգանիզնին չվախեցնեք «անլիարժեք» սննդակարգով, մեծ չափաժիններով աղցան կերեք (բանջարեղենը նվազագույն կալորիա ունի), իհարկե, բուսական յուղի վրա հիմնված թեթև հավելումներով, և՝ ոչ մի մայոնեզ:
Ֆիզիկական ակտիվություն
Մարզումները երբեմն անհավանական դժվար են տրվում ֆիզիկապես և հուզական առումով: Մարմինը ծանրաբեռնվածությունից հետ է վարժվում, և նույնիսկ կքանստելը տիտանական աշխատանք է թվում: Մարզավիճակը վերականգնելու համար կարելի է սկսել թեթև ծանրաբեռնվածությունից՝ ձգումներ, պիլատես, յոգա, պատ: Մարզումերը կարելի է իրականացնել առավոտյան կամ ցերեկվա ժամերին, քնելուց առաջ կարիք չկա մարմինը ծանրաբեռնել: Երբ հանգիստ մարզումն այլևս ձանձրալի կթվա, կարող եք վերադառնալ ձեր սովորական ծանրաբեռնվածությանը:

Как восстановить режим дня
Для тех, кто никак не может придерживаться режима дня, подготовили инструкцию, чтобы быстро и безболезненно восстановить расписание.
Количество сна напрямую влияет на настроение и самочувствие, поэтому резкий недосып после выходных закономерно сказался на общем состоянии. В будние дни нет возможности спать до обеда, поэтому единственный способ наладить режим сна — ложиться пораньше. После нескольких дней недосыпа организм часто сам просится в кровать еще до полуночи.
Если никак не удается лечь спать раньше, то нужна дополнительная помощь. Перед рабочим днем сделайте небольшую растяжку или попрактикуйте йогу (можно включить видео на YouTube). После 10-минутной тренировки стоит принять ванну с морской солью и расслабляющим маслом, например, лаванды. Выключите яркий искусственный свет и зажгите свечи с ненавязчивым ароматом. Соберите волосы в пучок или наденьте шапочку: сушка и укладка после расслабляющего домашнего СПА отнимают силы, а это сейчас ни к чему. После 15 минут в ванне можно нанести на тело крем с нежным ароматом, затем сразу отправляйтесь в постель, без ноутбука и телефона.
«Загрузочные дни» отложились не только в парочку лишних килограммов, но и серьезно повлияли на пищевое поведение, а в перспективе это куда более опасно, чем не влезть в любимые джинсы. После нескольких дней переедания желудок обычно растягивается и требует большего количества еды. Чтобы быстро вернуться к привычным порциям, можно попрактиковать 36-часовое голодание (ночь, день и ночь) или 16-часовое (пропустите ужин или завтрак). Такие длительные периоды без пищи помогут желудку вернуться в привычное состояние. Чтобы сразу не пугать организм «неполноценными» приемами пищи, съедайте большие порции салата (в овощах минимум калорий), конечно, с легкими заправками на основе растительного масла — и никакого майонеза.
Физическая активность
Тренировки иногда даются невероятно тяжело физически и эмоционально. Тело отвыкает от нагрузки, и даже приседания ассоциируются с титаническими усилиями. Начать возвращаться в форму можно с менее интенсивных нагрузок: стретчинг, пилатес, йога, планка. Время тренировок следует перенести на утро или день, не нужно перед сном нагружать организм. После того, как спокойная тренировка покажется скучной, можно возвращаться к привычным нагрузкам.