Նորաձևության 5 խորհուրդ Անջելինա Ջոլիի և Էմիլի Կլարկի ոճաբանից
Երբ Պետրային խնդրել են իր ոճը նկարագրել երեք բառով, նա ասել է․ «Դասական, բայց ժամանականից»։ Եվ այս արտահայտությունը համապատասխանում է ոչ միայն նրա ամենօրյա կերպարներին, այլև աստղային լուքերին՝ կարմիր գորգի վրա։ Պետրան գիտի, թե ինչպես կերպարանափոխել դասականը, որպեսզի կերպարը դարձնի առավելագույն արդիական և ուշադրություն գրավի։
Եթե դա հանրահայտ սև շրջազգեստն է, ապա իջեցված ուսերով։ Եթե նրբագեղ գրկող՝ ապա նախշազարդերով։ Իսկ եթե խիստ տաբատով կոստյում է, ոչ թե ճերմակ վերնաշապիկով, այլ՝ կարճ տոպով։
Ներշնչվիր սոցիալական ցանցերից
Պետրան վստահ է, որ գրեթե բոլորը կարող են ստեղծել ամենօրյա նորաձև կերպարներ: Իսկ գաղափարներ և ոգեշնչում նա առաջարկում է փնտրել սոցիալական ցանցերում՝ կրկնելով Instagram-ում դուր եկած աստղերի կերպարները:
Այնտեղ նա տեսնում է նաև հնարավորություններ երիտասարդ դիզայներների համար, որոնք, սոցիալական ցանցերի շնորհիվ, կարող են ճանաչելի դառնալ։
Խառնիր ոճերը
Ոճաբանը պնդում է, որ հետաքրքիր կերպար ստանալու համար պետք է խառնել ոճերը։
«Ես սիրում եմ կանացի հագուստները համատեղել տղայական իրերի հետ: Օրինակ ՝ ծաղկավոր վերնաշապիկը՝ բոյֆրենդ ջինսի հետ», - ասում է Պետրան: Միևնույն ժամանակ, հիշեցնում է, որ չի կարելի մոռանալ պատեհության մասին. եթե տվյալ հանդերձանքը կատարյալ է երաժշտական փառատոնի համար, ապա խիստ գրասենյակային հագուստ կրողի համար՝ անընդունելի:
Գույն ավելացրու
«Մարդիկ հաճախ վախենում են գույներից, բայց եթե դրանց հետ ընկերանաս, ապա կարող են շատ օգնել: Գույնը կարող է քեզ բոլորովին այլ անձնավորություն դարձնել: Ավելացնել երջանկություն: Գույները կարող են նաև թխացնել ձեր աչքերը և մազերը»,-կարծում է ոճաբանը:
Ամենից հաճախ Պետրան աշխատում է հանրաճանաչ երանգներով. օրինակ, աստղային վերջին պատկերներում նա ավելացրել է նուրբ վարդագույն, շոկոլադե-շագանակագույն և կապույտի տարբեր երանգներ:
Ընտրեք շրջազգեստը
Եթե չգիտես ինչ հագնել, ապա ոճաբնը խորհուրդ է տալիս ընտրել շրջազգես: Բայց այն մեկը, որը կատարյալ է նստում ձեզ վրա (այդպիսին հաստատ արժե գտնել).
«Երբեմն շատ ժամանակ է պահանջվում կերպար ստեղծելու, հասկանալու համար, թե արդյո՞ք իրերը ներդաշնակում են իրար: Շրջազգեստի պարագայում ամեն ինչ շատ ավելի պարզ է. միայն այն բավարար է: Այստեղ կարևոր է, որ դու փայլես այդ շրջազգեստի մեջ, և ոչ թե հակառակը․ այնպես որ՝ ընտրեք այն, ինչը ձեզ դուր է գալիս, շեշտում է կազմվածքը ու թաքցնում թերությունները»,-խորհուրդ է տալիս Պետրան:

5 модных советов для всех от стилиста Анджелины Джоли и Эмилии Кларк
Когда стилиста попросили описать свой стиль тремя словами, она сказала: «Классический, но современный». И эта фраза подходит не только для ее повседневных образов, но и звездных луков на красных дорожках. Петра знает, как преобразовать классику, чтобы сделать образ максимально актуальным и притягивающим внимание.
Если это знаменитое маленькое черное платье, то со спущенными плечами. Если элегантное обтягивающее — то в пайетках. А если строгий брючный костюм — то не с белой рубашкой, а бюстье.
Ищи вдохновение в социальных сетях
Петра уверена, что создать стильный повседневный образ может практически каждый. А идеи и вдохновение она предлагает искать в социальных сетях, повторяя понравившиеся образы звезд из инстаграма.
Там же она видит возможности для молодых дизайнеров, которые благодаря социальным сетям могут раскрутиться:
«Раньше был вариант одеть звезду для красной дорожки, и тогда, возможно, фотография попадет куда-то. А сейчас есть множество мероприятий и отчеты в соцсетях, где твой наряд на звезде могут заметить».
Смешивай стили
Стилист настаивает, что для интересного образа нужно играть со стилями: «Мне нравится сочетать женственную одежду с пацанскими вещами. Например, блузка с цветочным принтом и джинсы-бойфренды», — рассказывает Петра. И в то же время напоминает, что забывать об уместности нельзя: и если этот наряд отлично подойдет для музыкального фестиваля, то для строгого офисного дресс-кода — вряд ли.
Добавляй цвет
«Люди часто боятся цветов, но если с ними подружиться, они могут очень помочь. Цвет может сделать тебя совсем другим человеком! Добавить счастья. А еще цвета могут иначе оттенить твои глаза и волосы».
Чаще всего Петра работает с популярными оттенками — например, в последних звездных образах она добавляла нежный розовый, шоколадно-коричневый и разные оттенки синего.
Выбирай платье
Если не знаешь, что надеть, стилист советует выбрать платье. Но то, которое идеально сидит на тебе (такое точно стоит поискать):
«Иногда на то, чтобы составить образ, понять, сочетаются вещи вместе или нет, уходит очень много времени. С платьем все куда проще — одного его часто достаточно. Здесь важно, чтобы именно ты сияла в этом платье, а не наоборот, так что выбирай то, что тебе нравится, подчеркивает фигуру и скрывает недостатки».