Այսօր ձվի համաշխարհային օրն է․ 3 յուրահատուկ բաղադրատոմս
Դուք դեռ շարունակո՞ւմ եք նախաճաշին ձվածեղ պատրաստել։ Այդ դեպքում այսօր մենք ձեզ հյուր կգանք` նշելու Ձվի համաշխարհային օրը, որը ընդունված է նշել հոկտեմբերի երկրորդ ուրբաթ օրը։
1996 թվականին Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիենայում կայացավ «Ձվի միջազգային հանձնաժողովի» համաժողովը։ Վերջինիս պատվիրակները նպատակահարմար գտան ձվի և դրանից պատրաստված ուտեստների համար սահմանել հատուկ տոն։
Դատարկաձեռն հյուր չգալու համար ձեզ կներկայացնենք ձվի պատրաստման նոր` ոչ սովորական եղանակներ։ Թե որը կպատրաստեք` ընտրեք ինքներդ։
Ձվեր «Օրսինի»
Ի՞նչ էր սիրում նախաճաշին ուտել Կլոդ Մոնեն։ Էսթետը և ուտելու սիրահարը նախընտրում էր․․․սովորկան ձուն։ Սակայն այն նրա համար պատրաստում էին անսովոր եղանակով։ Ինչպիսի՞ն։ Հիմա կիմանաք։
«Ազնվականի նախաճաշի» («Օրսինի» երկրորդ անվանումը) պատրաստման համար կպահանջվի․
- ձու՝ 2 հատ - տարեկանի հաց՝ 2 կտոր - կարագ՝ 30 գ։
Պատրաստման եղանակը պարզ է․
Սպիտակուցն առանձնացվում է դեղնուցից։ Առաջինը լցվում է տարրայի մեջ, աղ է արվում և հարվում է մինչև փրփրելը։ Դեղնուցները տեղակայվում են տարբեր տարրաներում՝ ամբողջականությունը չխախտելու համար։
Թավան կամ ձևամանը պատեք թխվածքի համար նախատեսված թղթով։ Դրա վրա տեղակայվում են սպիտակուցի փրփուրից «բնիկները»։ Սպիտակուցի միջնամասում արված փոսիկներում տեղակայվում են դեղնուցները։ Այս ամենը դնում ենք մինչև 180 աստիճան տաքացրած ջեռոցի մեջ՝ պահելով 10-15 րոպե (մինչև ոսկեգույն կեղևի առաջանալը)։
Նախօրոք տապակած հացի կտորներին քսում ենք կարագը։ Դրանց վրա դրվում են «ձվե բնիկները», որոնք զարդարվում են կանաչիով։ Դյուրին, ընտիր, յուրահատուկ։
Ձուն՝ շոտլանդական ձևով
Բրիտանիայում ամենահին ուտեստներից մեկը համարվում է մի ճաշատեսակ, որն իրենից ներկայացնում է ձու՝ եփած աղացած մսի մեջ։ Ըստ աղբյուրների՝ պատրաստման այս եղանակն առաջին անգամ օգտագործվել է 1738 թվականին՝ թագավորական տանը մատակարարող Fortnum & Mason ընկերության կողմից։ Տպագիր տեսքով այն տեղ գտավ 1809 թվականին լույս տեսած «Տնային խոհանոցի նոր համակարգը» հրատարակության մեջ։
- ձվեր - աղացած միս - նախընտրած համեմունքներ - պաքսիմատի փշրանք։
Ձվերը խաշում ենք ու սառեցնում։ Աղացած միսը բաժանում ենք մասերի, որոնք բացելով տափակացնում ենք՝ մինչև հաստությունը դառնա մեկ սանտիմետր։ Դրանցից յուրաքանչյուրի կենտրոնում տեղադրվում է մեկական ձու, որից հետո ծայրերը հավաքվում և կպցվում են միմյանց։ Այնուհետև մսե պարկերը թաթախվում են հարած ձվի մեջ և պատվում պաքսիմատի փշրանքով։
Տապակել կարելի է սկսել այն բանից հետո, երբ մսա-ձվային կոտլետները 10-15 րոպե սառեցվեն սառնարանում։ Ահա այսպիսի հնագույն բաղադրատոմս։
Ձվածեղ` ցառեցված ձվով
Այժմ շատ տարօրինակ մի ուտեստ, որի ծագումնաբանությունը հայտնի չէ։ Ամեն դեպքում կարելի է այսպիսի ձվածեղ փորձել։ Ողջ գաղտնիքը նախապատրաստության մեջ է․ ձվերը պետք է երեք օր պահել սառնարանի սառցապատող բաժանմունքում։ Այնուհետև դուրս բերելով դրանք տեղադրել տարրաների մեջ՝ փոքր բացվածքներ անելով կճեպի վրա։ Սպիտակուցն արտահոսում է, իսկ դեղնուցը՝ մնում։ Սպիտակուցը եփում ենք սովորականի նման։ Դեղնուցը՝ սառած, ամուր և առաձգական, պարզապես դրվում է վերևից։ Անսովոր տեսք է, բայց՝ հրապուրիչ։
Ահա այսպիսի բազմապիսի ուտեստներ կարելի է պատրաստել ձվից։ Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր բաղադրատոմսը։ Նշեք ձվի, համաշխարհային օրը, բազմազան դարձրեք սննդակարգը, այսօր պատրաստեք հնարավորինս շատ ձվով ուտելիքներ։

Сегодня – Всемирный день яйца։ топ лучших рецептов
Вы всё ещё готовите на завтрак яичницу или омлет? Тогда мы идём к вам! В честь праздника Всемирного дня яйца, который праздноваться во вторую пятницу октября.
В 1996 году, в австрийской столице — городе Вене состоялась очередная конференция «Международной яичной комиссии» (International Egg Commission). Делегаты конференции сочли необходимым создать для яйца и его кулинарных производных собственный праздник.
Мы изменим ваши гастрономические предпочтения, и неважно, сознательно или же неосознанно вы ограничили себя в выборе блюд — вы больше не захотите лишать себя кулинарных изысков. Ведь ваше внимание будет обращено на лучших рецептов… а точнее, на новых способов приготовления яиц. Итак, поехали!
ЯЙЦА "ОРСИНИ"
Что подавали к завтраку Клоду Моне? Эстет и гурман предпочитал… обычные яйца. Но готовили их для него особым образом. Каким? Сейчас узнаете.
Для приготовления блюда «Завтрак аристократа» (второе название яиц «Орсини») понадобится:
• яйца — 2 шт.
• ржаной хлеб — 2 ломтя
• сливочное масло — 30 г
• зелень
Процесс приготовления прост:
Белки отделяются от желтков. Первые помещаются в миску и взбиваются с солью до пены. Вторые — распределяются по отдельным ёмкостям для сохранения целостности.
Противень или форма застилается специальной бумагой для выпечки. На неё выкладываются «гнёзда» из белковой пены. В углубления бережно помещаются желтки. Затем всё помещается в духовку, разогретую до ста восьмидесяти градусов, на десять-пятнадцать минут (пока не появится золотистая корочка).
Ломтики хлеба, предварительно поджаренные, намазываются сливочным маслом. Сверху выкладываются «яичные гнёзда». Блюдо украшается зеленью. Легко, изысканно, необычно!
ЯЙЦА ПО-ШОТЛАНДСКИ
Чуть ли не самым старинным британским рецептом считается блюдо, представляющее собой яйца, запечённые в мясном фарше. По некоторым источникам, такой способ приготовления впервые был использован в 1738 году лондонской компанией Fortnum & Mason — поставщиком королевского двора. В печатном же виде процесс приготовления был описан в книге «Новая система домашней кухни» издания 1809 года.
Понадобятся:
• яйца
• фарш
• любимые специи
• панировочные сухари для обваливания
Яйца отвариваются и остужаются. Фарш делится на части, из которых формируются лепёшки толщиной в один сантиметр. В центр каждой из них кладётся по яйцу, затем края лепёшек защипываются. Далее мясные мешочки обмакивают в яичную смесь и обваливают в панировочных сухарях. К обжариванию можно приступать после того, как яично-мясные котлетки охладятся в холодильнике в течение десяти-пятнадцати минут. Вот такой несложный старинный рецепт!
ЯИЧНИЦА ИЗ ЗАМОРОЖЕННЫХ ЯИЦ
Ну и под конец — самое странное блюдо неизвестного происхождения. Уж если готовить яичницу, то такую необычную. Весь секрет — в предподготовке: яйца держат в морозильной камере три дня!
Затем вынимают и раскладывают по ёмкостям, проделав небольшие отверстия в скорлупках. Белок стекает, желток остаётся. Первый обжаривается, как обычно. Второй — замороженный, плотный и эластичный — просто выкладывается сверху. Выглядит непривычно, но привлекательно.
Вот сколько разных блюд можно приготовить из обычных яиц. В каждой стране есть традиционные рецепты. Воспользуйтесь кулинарными находками заграничных гурманов и разнообразьте меню. Отметьте Всемирный день яйца, приготовив рекордное количество новых блюд!