Ակնոցներ՝ նիհարելու համար
Տոկիոյի համալսարանը ներկայացնող ճապոնացի գիտնականները ստեղծել են նիհարելու համար բավականին անսովոր միջոց. նրանք մշակել են ակնոց, որն օգնում է ազատվել ավելորդ քաշից:
Միչիտակա Հիրոսեի գլխավորած գիտնականների խումբը նախագծել է ակնոց, որը տեսողականորեն 50%-ով մեծացնում կամ փոքրացնում է ուտելիքի չափսերը, միաժամանակ բնական պահպանելով այն կրողի ձեռքերի, օգտագործվող սպասքի ու շրջակա առարկաների չափսերը: Նախագծողների կարծիքով՝ դա կարող է օգնել ավելորդ քաշից տառապող բոլոր մարդկանց քչացնել ընդունվող սննդի քանակը, և, հետևաբար, նիհարել:
Սարքի գործունեությունը ստուգվել է բազմաթիվ փորձարկումներով: Ինչպես ցույց են տվել արդյունքները, ակնոց կրած մասնակիցները, որոնց թվում էին թե կանայք, թե տղամարդիկ, պատկերը 50%-ով մեծացնելու դեպքում 9,3%-ով ավելի քիչ են քաղցր թխվածքաբլիթ կերել: Երբ ակնոցն այնպես է հարմարեցվել, որ սննդի քանակը փաքրանա 33%-ով, հետազոտողները 15%-ով ավելի շատ են ուտելիք ընդունել:
Այդպիսի ակնոցների մեկ այլ մոդել ավելի բարդ է իր տեխնոլոգիայով: Այն հագեցած է էկրանով, որի վրա սարքի օգտագործողը տեսնում է իր ձեռքերի իրական պատկերը, սակայն նրա տեսադաշտում, որտեղ տեղակայված է ուտելիքով ափսեն, պրոյեկցվում է սննդարար ուտելիքի պատկեր՝ կալորիաների մեծ քանակով: Որպեսզի արդյունքն ուժեղացվի, ակնոցի շրջանակը բաց է թողնում համապատասխան հոտեր, ինչը մարդուն թույլ է տալիս ուտել, օրինակ, դիետիկ բրնձե թխվածքաբլիթ, սակայն պատկերացել առաջնակարգ ռեստորանների ընտիր կերակուր:
Ճապոնական Yumetai ընկերությունն արդեն թողարկել է նիհարելու համար նախատեսված ակնոցների մի խմբաքանակ: Արտաքուստ դրանք սովորական արևային ակնոցներ են, սական այնպիսի ապակիով, որը շրջապատին հաղորդում է մուգ կապույտ երանգ: Հեղինակները վստահ են, որ դպրոցական թանաքի գույն ստացող ցանկացած ուտելիք, անմիջապես դառնում է արտաքնապես տհաճ և ոչ ախորժաբեր:
Ակնկալվում է, որ այս նորարաությունը լայն արձագանք կգտնի եվրոպական և արևմտյան երկրներում, քանի որ բուն ճապոնիայում ճարպակալման խնդիրն այդքան էլ արդիական չէ:

Японские ученые создали очки для похудения
Японские исследователи из Токийского университета изобрели необычное средство для похудения, они разработали очки, помогающие сбросить лишний вес своим владельцам.
Научно-исследовательская группа во главе с профессором Мичитака Хиросэ создала специальные очки, которые зрительно увеличивают или уменьшают в размерах пищу, употребляемую владельцем, приблизительно на 50%, сохраняя при этом совершенно нормальные пропорции его рук и предметы, окружающие пользователя, как передает Oddity Central. По мнению разработчиков, это сможет помочь всем людям, страдающим излишним весом сократить употребление пищи, и, следовательно, похудеть.
Действенность аппарата была проверена в ряде экспериментов. Как показали результаты, участники исследований, носившие очки, которыми были как мужчины, так и женщины, съедали сладкого печенья на 9,3% меньше, когда изображение было увеличено на 50%. Когда же очки были настроены таким образом, чтобы уменьшать количество пищи в 33%, испытуемые употребляли продукт на 15% больше.
Другая модель таких очков отличается более сложной технологией. Она оборудована дисплеем, на котором пользователь устройства, видит реальное изображение своих рук, однако в поле его зрения, где расположена тарелка с пищей, проецируется картинка сытной еды с большим содержанием калорий. Чтобы усилить эффект, оправа очков испускает соответствующие запахи, это позволяет человеку поглощать, например, диетическое рисовое печенье, но при этом представлять изысканный ужин в каком-нибудь дорогом ресторане.
Японская компания Yumetai уже запустила серию очков для похудения. Внешне это самые обыкновенные солнцезащитные очки, но со стеклом, придающим всей окружающей обстановке темно-синий оттенок. Изобретатели уверены, что любая еда, приобретающая такой цвет школьных чернил, сразу становится крайне неаппетитной и неприятной на вид.
Предполагается, что новинка будет оценена по достоинству в европейских и западных странах, поскольку в самой Японии не настолько распространена проблема ожирения.