Նույնիսկ 2025 թվականի Կաննի կինոփառատոնում, որտեղ նման հագուստները պաշտոնապես արգելված էին, դեռևս կային որոշ խիզախներ, որոնք ներկայացան թափանցիկ կամ պարզապես սադրիչ հագուստներով։ Իսկ ահա Գրեմմի մրցանակաբաշխությունում կիսամիրկ կերպարը համարվում է սովորական երևույթ։ Այստեղ մեծարում են երաժիշտներին, իսկ արտիստները, ի տարբերություն դերասանների կամ նույնիսկ մոդելների, հաճախ իրենց շատ ավելին են թույլ տալիս։ Նրանց աշխատանքն է արտահայտվել, ցնցել, զգացմունքներ առաջացնել։ Ահա, թե ինչու ամեն տարի կարող ենք տեսնել այնպիսի հագուսներ, որոնք չափից դուրս կհամարվեին այլ մրցանակաբաշխությունների ժամանակ։
Անկախ նման հագուստների նկատմամբ եղած կարծիքից, փաստը մնում է փաստ. դրանք պատմություն են կերտում։ Պարզապես հիշեք Ջենիֆեր Լոպեսի կանաչ զգեստը «Գրեմմի–2000» մրցանակաբաշխության ժամանակ։ Այն համացանցում որոնում էին բառացիորեն բոլորը։ Հետաքրքրությունն այնքան մեծ էր, որ Google-ը պարզապես չկարողացավ մերժել այն, և այդպես ծնվեց պատկերների որոնման Google Images համակարգը։
«Գրեմմի–2025» մրցանակաբաշխության ժամանակ ցնցող արձագանք գտավ Բիանկա Սենսորի կերպարը։ Մինչ այդ, մեկ տարի շարունակ աստղը, կարծես, բոլորին պատրաստում էր իր մեծ ելույթին՝ հանրությանը ներկայանալով ավելի ու ավելի համարձակ և բաց հագուստներով։ Սակայն մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ նա ներկայացավ ամբողջովին մերկ։ Ավելի ճշգրիտ՝ հագել էր թափանցիկ նեյլոնե զգեստ՝ առանց ներքնազգեստի, և փափուկ մորթյա վերարկու, որից ռեփերի կինը շուտով ազատվեց։
Սենսորիին կարմիր գորգի վրա ուղեկցում էր Քանյե Ուեսթը, սակայն զույգը դահլիճ չհասավ։ Նրանց արագ դուրս հանեցին արարողությունից (ընդ որում՝ ոչ թե աղջկա համարձակ հանդերձանքի պատճառով, այլ պարզապես նրանք հրավերներ չունեին), ապա ընդգրկեցին «Գրեմմի»-ի սև ցուցակում։ Այդուհանդերձ, այս տարի ևս մենք ականատեs եղանք լեգենդար «մերկ» կերպարի նոր մեկնաբանությունների։
Համարձակ տեսքի մեկ այլ սիրահար՝ Հայդի Քլումը, ակնհայտորեն ոգեշնչվել էր Բիանկայի «մերկ» հաղթարշավից և որոշել հագնել Marina Hoermanseder–ի կողմից ստեղծված ոչ պակաս սադրիչ հանդերձանք։ Այն նման էր հեղուկ բեժ պլաստիկից պատրաստված խցիկի, որը ուղղակիորեն կպած էր սուպերմոդելի մարմնին և պատկերում էր նրա գրավիչ կազմվածքի յուրաքանչյուր կորություն։
Այս կերպարը 100%-ով ծառայեց իր նպատակին. Հայդիի մասին իսկապես խոսում էին բոլորը, բայց արձագանքները միանշանակ չէին։ Ոմանք կարծում էին, որ մոդելը պարզապես ծաղրում էր Սենսորիին, մի մասը կերպարը համարում էին անպարկեշտ և բացարձակապես տգեղ, իսկ մյուսները, ընդհակառակը, այն համարում էին արվեստի գործ։ Բայց բոլորը համաձայն էին մեկ բանի հետ. նման զգեստով նստելը դժվար թե հնարավոր լիներ։ Ահա, թե ինչու, թվում է, որ Հայդին ամբողջ արարողությունն անցկացրել է կանգնած։
Այնուամենայնիվ, Հայդիի զգեստը պատշաճության սահմաններում էր: Ինչը չի կարելի ասել Շապել Ռոանի մաքսի զգեստի մասին... Թվում է, թե այս տարի 27-ամյա երգչուհին նույնիսկ գերազանցեց Բիանկա Սենսորիին: Նա կրում էր արխիվային Thierry Mugler-ի բորդո գույնի հագուստ, որը պահվում էր միայն պտուկներով: Այո, ճիշտ կարդացիք. ամրակների փոխարեն զգեստն ուղղակիորեն ամրացված էր նրա սեռական օրգանների պիրսինգին: Եվ այս պարագայում, նույնիսկ թափանցիկ գործվածքը, որը բացահայտում էր նրա մարմինի ողջ ստորին հատվածը, աննկատ էր մնում։
Խոսելով շքեղ «մերկ» զգեստների մասին, անշուշտ, այդ երեկո ցնցող կերպար ցուցադրեց Թեյանա Թեյլորը։ Երգչուհին, դերասանուհին, պարուհին, մոդելը և իսկական դիվան, որն այժմ իրավամբ համարվում է Հոլիվուդի ամենամեծ աստղը, արարողությանը ներկայացել էր փայլուն Tom Ford մաքսի զգեստով՝ ադամանդներով զարդարված։ Անսովոր ձևվածքը ծածկում էր նրա մարմնի բոլոր բարեմասնությունները, բայց 35-ամյա աստղի անթերի կազմվածքը լիովին ի ցույց էր դրված։
Քեհլանին եկել էր Valdrin Sahiti-ի զգեստով՝ ծավալուն ուլունքազարդերով և կտրվածքներով, Karol G–ին՝ Paolo Sebastian-ի ամբողջովին թափանցիկ կապույտ զգեստով՝ ծոպերով և ժանյակով, բայց որպես առաջին շերտ՝ մերկ բոդիով, Շառլոտ Լոուրենսը կեցվածք էր ընդունել արխիվային Lloyd Klein-ի զգեստով՝ բաց մեջքի կտրվածքով, Էդիսոն Ռեյը չէր խուսափում լուսանկարիչների համար խոնարհվել ասիմետրիկ Alaïa-ով, իսկ Փերիս Հիլթոնը պարզապես ընտրել էր փայլուն սև զգեստ, որը պատկերում էր մերկ մարմին: Բայց բաց կերպարներն ավելի շատ էին, որոնցից մի քանիսը ներկայացնում ենք ստորև։

Даже на Каннском фестивале-2025, где такие наряды официально запретили, все равно нашлись смельчаки, которые пришли в прозрачных или просто очень провокационных нарядах. Но где откровенные образы и смотрятся обыденно, так это на «Грэмми». Здесь чествуют музыкантов, а артисты, в отличие от актеров или даже моделей, часто позволяют себе гораздо больше. Их работа — выражать себя, шокировать, вызывать эмоции. Поэтому здесь каждый год можно увидеть то, что на других премиях сочли бы перебором.
Как бы кто ни относился к таким нарядам, факт остается фактом: они входят в историю. Вспомнить хотя бы то самое зеленое платье Дженнифер Лопес с «Грэмми» 2000 года. Его в интернете тогда искали буквально все. Ажиотаж был таким, что в Google просто не могли это игнорировать — так и появился отдельный поиск по картинкам, Google Images.
А на «Грэмми-2025» эффект разорвавшейся бомбы произвела Бьянка Цензори. Целый год перед этим звезда как будто готовила всех к своему главному выходу, появляясь на публике в нарядах все смелее и откровеннее. А вот на самой премии она предстала полностью обнаженной. Точнее, на ней все же было прозрачное платье из капрона, надетое без какого-либо нижнего белья, и пушистая шуба, от которой жена рэпера вскоре избавилась.
Цензори на красной дорожке тогда сопровождал Йе, но до зала, где вручалась премия, пара так и не дошла. Их быстро выпроводили с церемонии (причем не из-за дерзкого наряда девушки, а просто потому, что у них не было приглашений), а затем включили в черный список «Грэмми». Однако новую вариацию уже легендарного «голого» образа в этом году мы все же увидели.
Еще одна любительница смелых образов, Хайди Клум, явно вдохновилась «голым» триумфом Бьянки и решила надеть не менее провокационный наряд от дизайнера Marina Hoermanseder. Он напоминал кофр, сделанный из жидкого бежевого пластика, застывшего прямо на теле супермодели, и повторял каждый изгиб ее привлекательной фигуры.
Со своей задачей образ справился на все сто процентов — о Хайди действительно говорили все, но реакция была неоднозначной. Кто-то решил, что модель просто высмеяла Цензори, кто-то назвал образ вульгарным и просто некрасивым, а кому-то он наоборот показался произведением искусства. Но в одном все сошлись — присесть в таком наряде вряд ли возможно. Поэтому всю церемонию Хайди, судя по всему, провела стоя.
Впрочем, как бы то ни было, платье Хайди не выходило за рамки приличия. Чего не скажешь о макси Чаппелл Роан… Кажется, в этом году 27-летняя певица затмила даже Бьянку Цензори. На артистке был бордовый кастом на архивный Thierry Mugler, который держался лишь на одних сосках. Да-да, вам не показалось — вместо лямок платье крепится прямо к интимному пирсингу. И на этом фоне меркнет даже прозрачна ткань, обнажающая всю нижнюю часть тела.
Если говорить про роскошное «голое» платье, то такое этим вечером продемонтрировала Тейяна Тейлор. Певица, актриса, танцовщица, модель и настоящая дива, которую сейчас по праву называют главной голливудской звездой, появилась на церемонии в сияющем макси Tom Ford, усыпанном стразами. За счет необычного кроя, все пикантные части тела были прикрыты, но безупречную фигуру 35-летней селебрити все равно можно было разглядеть со всех сторон.
Келани пришла в кутюре Valdrin Sahiti с объемными бусинами и вырезами, Karol G — в полностью прозрачном голубом платье Paolo Sebastian с бахромой и кружевом, но с телесным боди первым слоем, Шарлотта Лоуренс позировала в архивном Lloyd Klein с откровенным вырезом на спине, Эддисон Рэй не стеснялась наклоняться перед фотографами в асимметричном Alaïa, а Пэрис Хилтон просто выбрала сияющее черное платье, имитирующее обнаженное тело. Но откровенных образов было еще много — смотрите все фото в нашей галерее.