Ինչպես և երբ բաժանվել ընկերուհուց
Երբ խոսքը գնում է բաժանման մասին, սովորաբար պատկերացնում ենք կնոջը և տղամարդուն, սակայն քչերն են սովորեցնում, թե ինչպես վերջ դնել իրենց արդեն սպառած հարաբերություններին ընկերուհու հետ, այնպես, որ հետևանքները նվազագույն լինեն:
Կամ հակառակը, ինչպես ամեն ինչ ամրացնել և սկսել նորից:
Կյանքը փոխվել է, սակայն դա ոչ միշտ է ավարտ նշանակում
Մանկության ընկերների հետ հաճախ լինում է այսպես․ դուք սովորում եք տարբեր համալսարաններում, ապրում տարբեր քաղաքներում և հետո երկուսիդ թվում է, որ այժմ դուք շատ տարբեր եք և ընդհանուր խոսակցության թեմա չունեք: Մարդիկ փոխվում են, կյանքը փոխվում է, սակայն փորձեք պատկերացնել, արդյո՞ք լավ կլինի, եթե դուք շարունակեք շփվել, թե՞ չարժե դրա վրա ժամանակ ծախսել:
Երբեմն դուք ուղղակի պարտավոր եք բաժանվել նրա հետ
Եթե ձեր հանդիպումները ձեզ հյուծում են, ապա մտածեք արժե՞ դանց գնալ, թե՞ ոչ: Միգուցե դուք երկուսով այնքան եք տարված ձեր կյանքով, որ իրար անհրաժեշտությունը չունե՞ք:
Եթե դուք չեք կարող անկեղծ լինել
Եթե դուք ավելի հաճախ քննարկում եք գրքեր, թատերական ներկայացումներ և չեք խոսում անձնական կյանքի մասին, եթե դուք փնտրում եք խոսակցության թեմաներ, եթե չեք կարողանում իրար բողոքել ինչ-որ հանգամանքներից կամ պատմել ձեր մասին մի բան՝ դա արդեն ընկերություն չէ:
Ընկերությունը 50:50 գործընկերություն է
Եթե դուք միայն տալիս եք՝ չստանալով ոչինչ փոխադարձ, ապա այդպիսի հարաբերությունները վնասակար են երկուսիդ համար էլ: Չարժե ընկերություն անել միայն այն պատճառով, որ դուք իրար գիտեք դեռ մանկապարտեզից:
Եթե արդեն բաժանվել եք, ձեզ աջակցություն է հարկավոր
Մի մոռացեք, որ դուք ունեք այլ ընկերուհիներ ևս, որոնք կօգնեն ձեզ դուրս գալ այդ իրավիճակից:
Եթե նա հատուկ նեղացնում է ձեզ, ապա հարաբերությունները կարող են թունավոր դառնալ
Մեզ տարբեր մարդիկ են շրջապատում: Ոմանք դեմ չեն կատակել կամ խայթել, միգուցե և հանկարծակի: Սակայն, եթե դա հաճախակի բնույթ է կրում, իսկ ձեր մոտ ցանկություն չկա դիմադրելու, ավարտեք այդպիսի հարաբերությունները, քանի ավելի վատ չի եղել:
Ընկերուհինները պետք է ճշմարտությունն ասեն
Իսկական ընկերուհին ոչ միայն հիանում և քաջալերում է, այլ կարող է նաև քննադատել ձեր որոշումը կամ արտաքին տեսքը: Իհարկե, եթե նրա կարծիքը ձեր համար նշանակություն ունի, այլապես ինչո՞ւ եք ընկերություն անում:
Ընկերությունը զարգացում է ապրում ձեր հետ միասին
Կյանքը փոփոխվող հատկություն ունի: Բոլորը մեծանում են, փոխում են աշխատանքը, առաջնահերթությունները... Եթե ձեր ընկերությունն այդպես էլ մնացել է դպրոցական մակարդակի վրա և դրանից ոչ մի օգուտ չկա, արժե մտածել և որոշել ինչ անել:

Больше не дружу: как и когда расставаться с подругой
30.11.2016 Когда речь идет о расставании, обычно имеется в виду расставание с мужчиной. Почему-то никто не учит, как правильно заканчивать токсичные, вымотавшие или изжившие себя отношения с подругой, да так, чтобы все прошло с минимальными последствиями. Или наоборот, как все склеить и дружить дальше.
Попробуем заполнить этот пробел. Прочти и передай подруге (особенно если у вас все не очень гладко)!
1. Жизнь изменилась, но это не всегда означает конец
С друзьями детства часто бывает так: вы учитесь в разных университетах, живете в разных городах и потом обеим кажется, что теперь вы совсем разные и нет общих тем для разговора. Люди меняются, жизнь меняется, но попробуй представить, хорошо ли вам будет и дальше общаться — или не стоит тратить на это время.
2. Иногда ты просто обязана с ней разойтись!
Если ваши встречи навевают на тебя тоску или выматывают, подумай, а стоит ли игра свеч? Может,вы обе (или одна из вас) так увлечены своей жизнью, что больше не нужны друг другу? Не стоит продолжать дружить из жалости или в надежде, что все исправится.
3. Если вы не можете быть откровенными, переосмысли дружбу
Вы все чаще обсуждаете книги и театральные постановки и ничего не говорите о личной жизни? Ищете темы для разговора? Не можете друг другу пожаловаться на какие-то обстоятельства или рассказать историю из жизни? Тогда это уже не дружба…
4. Дружба — это партнерство 50:50
Если ты только отдаешь, не получая ничего взамен (или наоборот), то эти отношения вредны для вас обеих. Не стоит держать при себе человека только потому, что вы знакомы с ясельной группы, но и бросаться на помощь к той, которая в аналогичном случае пальцем не шевельнула, тоже не нужно.
5. Если ты прошла через разрыв, может понадобиться поддержка
Не забывай, у тебя есть и другие друзья, которые наверняка пожалеют и помогут выйти из ситуации с минимальными потерями. Заодно и сравнишь два типа дружеских отношений.
6. Если она специально тебя обижает, отношения могут стать токсичными
Нас окружают разные люди, некоторые не прочь пошутить или задеть (может, случайно). Если это стало происходить часто, а у тебя нет сил и желания противостоять, поставь отношения на паузу или закончи их, пока не стало еще хуже.
7. Друзья должны говорить правду
Настоящий друг не только восхищается и одобряет, но может при необходимости покритиковать твое решение или внешний вид. Конечно, если ее мнение имеет значение для тебя (иначе — зачем вообще вы дружите?).
8. Дружба эволюционирует вместе с вами
Жизнь имеет свойство меняться. Все становятся старше, меняют работу, мужчин,приоритеты… Если ваша дружба так и осталась на школьном уровне и от нее нет сколько-нибудь значимой отдачи — это повод обсудить ситуацию и решить, что делать дальше.