Գտնվել է հիանալի և հաճելի միջոց սթրեսը արդյունավետորեն հանելու համար
Հոգեբանները միշտ ասում են՝ եթե զույգը նախընտրում է գրկախառնված քնել, դա ցույց է տալիս իրական ջերմ և վստահելի հարաբերությունները: Պարզվում է այդպիսի քունը բացի այդ նաև շատ օգակար է:
Պիտսբուրգի համալսարանի հետազոտողները եկել են եզրակացության, որ սիրած մարդու հետ գրկախառնված քունը իջեցնում է կորտիզոլի՝ սթրեսի հորմոնի, մակարդակն արյան մեջ:
Ամենայն հավանականությամբ դա տեղի է ունենում այն պատճառով, որ այդպիսի պահերին մարդիկ իրենց առավելագույն ապահով են զգում:
Կորտիզոլի բարձր մակարդակը կարող է նպաստել սրտի հիվանդությունների, դեպրեսիայի առաջացմանը և իմունիտետի թուլացմանը:
Գիտնականները նաև նշել են, որ այդպիսի քունը նպաստում է օքսիտոցինի արտադրմանը՝ «սիրո հորմոնի», որը օգնում է կապվածության մեծացմանը: Բացի այդ, այս հորմոնը խթանում է իմունային համակարգը և նույնիսկ լավացնում նյութափոխանակությունը:
Իհարկե կգտնվեն շատ պատճառներ, որպեսզի ամեն օր քնել մտերիմ մարդու քաղցր գրկում: Սերը ոչ միայն հաճելի, այլ նաև շատ օգտակար է:

Нашелся отличный и приятный способ эффективно снимать стресс
Психологи не раз утверждали: если пара предпочитает спать в обнимку, то это говорит о по-настоящему теплых и доверительных отношениях. Что ж, оказалось, что такой сон еще и очень полезен!
Исследователи из Университета Питтсбурга пришли к выводу, что сон в обнимку с любимым человеком снижает уровень кортизола — гормона стресса — в крови. Скорее всего, это происходит потому, что в такие моменты люди чувствуют себя в максимальной безопасности.
Тем временем повышенный уровень кортизола может способствовать развитию болезней сердца, депрессии и ослаблению иммунитета.
Также ученые отметили, что такой сон содействует выработке окситоцина — «гормона любви», помогающего устанавливать привязанности. К тому же этот гормон стимулирует иммунную систему и даже может улучшить работу пищеварения.
Наверняка найдется еще не одна причина, чтобы каждый вечер засыпать в сладких объятиях близкого человека. Так что любовь — это не только приятная, но и чертовски полезная штука!