Կանայք ավելի հեշտ են ընդունվում աշխատանքի, եթե կիսվում են անձնական տեղեկատվությամբ
Գիտնականները պարզել են, որ կանանց մոտ աշխատանքի ընդունվելու հնարավորությունները մեծանում են, եթե նրանք հարցազրույցի ժամանակ անձնական տեղեկատվություն են տրամադրում:
Վանդերբիլտի համալսարանի գիտնականները խնդրել են 3022 մարդու իրականացնել հնարավոր գործատուի դեր: Նրանց խնդիրն էր թափուր աշխատատեղի համար ընտրել երկու հոգուց մեկին: Թեկնածուները շատ նման էին: Սակայն նրանցից մեկը չէր պատմում գործատուին, թե ինչու 10 տարի չէր աշխատել, իսկ մյուսը կիսվում էր:
Մասնագետները բացահայտել են, որ այն կանանց մոտ, ովքեր բացատրում էին իրենց ինքնակենսագրականում առկա խնդիրը, աշխատանքի տեղավորելու հավանականությունը մեծանում էր 30-40% համեմատած նրանց, ովքեր չէին տրամադրում անձնական տեղեկատվություն:

На работу устроиться проще, если больше рассказать о себе
Ученые из Университета Вандербильта попросили 3022 человека исполнить роль потенциальных нанимателей. Эксперимент показал: у женщин существенно повышались шансы устроиться на работу, если в интервью они сообщали личную информацию, пишет The Hindustan Times.
Итак, перед добровольцами, выступавшими в роли работодателей, исследователи поставили задачу: сделать выбор между двумя кандидатами на вакансию. Соискатели были очень похожи. Однако один из них не рассказывал нанимателю о том, по какой причине он не работал в течение 10 лет.
Специалисты обнаружили, что у женщин, которые разъяснили пробелы в резюме, шансы получить работу оказались на 30-40% выше по сравнению с кандидатами, не предоставившими личную информацию.