Նիհարները նույնպես արտասվում են․ հանրահայտ դիետաների բացասական կողմերը
Ինչի՞ մասին են մեզ մոռացել պատմել համրահայտ դիետոլոգներ Աթկինսը, Մոնտինյակը, Աուկանը և Կոնը։ Այսպեղ մենք կներկայացնենք տարածված սննդակարգերի թերությունները։ Հնարավոր է այս տեղեկությունը կօգնի հաջորդ անգամ քննադատաբար մոտենալ ձեր ափսեի պարունակությունը փորձարկելու հերթական առաջարկին։
Ներկայումս շատ կանանց համար դիետան, ըստ էության, վերածվել է ժամանակակից կրոնի։ Չեն դադարում քննարկումները․ «Իսկ դու ի՞նչ դիետա ես պահում» կամ՝ «Քո դիետայում ի՞նչն է արգելված»։ Դիետան այս պարագայում դադարում է լինել սնվելու կառուցողական ծրագիր, այն դառնում է նիհարել ցանկացողների աշխարհայացքի բաղկացուցիչ մասերից մեկը։
Արդյոք արդարացվա՞ծ են սննդակարգերի դոգմաներին այդպիսի սրտաթռթիռ վերաբերմունքը։ Չէ՞ որ «նիհարելու ռազմավարությունների» մեծ մասի ստեղծման հիմնական նպատակը ոչ այլ ինչ է, քան առևտրային շահ ստանալ նիհարել ցանկանալու կնոջ հավերժական ձգտումից։ Ուրեմն ինչո՞ւ ենք թույլ տալից ձեռներեցության վերածել սեփական առողջությունը։ Եվ վերջապես, ե՞րբ կգիտակցենք, որ «նիհար» միշտ չէ, որ նշանակում է «երջանիկ», «առողջ», «գեղեցիկ»։
Տարբերակ № 1․ դիետաներ, որոնք թույլ են տալիս ուտել անսահման քանակով, սակայն սահմանափակ թվով մթերք
Ո՞րն է գաղափարը։ Ըստ էության դժվար է նույն մթերքից շատ ուտել։ Շաբաթվա ընթացքում քսաներորդ անգամ ափսեի մեջ լցնելով կաղամբով ու գազարով աղցանը, դուք հավանաբար կմտածեք, որ ավելի լավ է այսօր քաղցած քնել, քան դարձյալ կրծել այս կերը՝ նախատեսված դեկորատիվ ճագարների համար։ Ընդ որում՝ այդպիսի դիետաների հիմնարար մթերքների մեջ հազվադեպ են ներառնվում վանիլային թխվածքներ կամ շոկոլադով ու ընկույզով քաղցրավենիք։ Ցավալի է, իհարկե։
Ո՞րն է «թույլ տեղը»։ Բաղադրատոմսի բացարձակ անհավասարակշռությունը։ Դժվար է ընտրել ավելի քայքայիչ բան, քան մոնոդիետան, որը մեր օրգանիզմն անխղճորեն զրկում է այնքան անհրաժեշտ բազում անփոխարինելի վիտամիններից։ Երկու շաբաթ հաղթահարելով այդպիսի սննդակարգ, դուք, հնարավոր է և նիհարեք, կարողանակ հագնել ժամադրության համար գնած նոր շրջազգեստը, սակայն․․․ հաստատ ավելի առողջ չեք դառնա։
Տարբերակ № 2․ Ավանդական՝ պակաս կալորիականությամբ դիետաներ
Ո՞րն է գաղափարը։ Այստեղ ամեն ինչ պարզ է․ պակասեցնում ենք սննդի կալորիականությունը, առաջացնում էներգադեֆիցիտ և նիհարում։
Ո՞րն է «թույլ տեղը»։ Դիետաների 90 %-ը, որոնք կոչ են անում ուտել հաշվիչը ծնկներին դրած, էականորեն կրճատում են սննդի մեջ եղած ճարպերի քանակը։ Պատճառը՝ ճարպերը մեծ կալորիականությամբ են։ Վերջ։
Սակայն ճարպը ոչ միայն ավելորդ կալորիաներ է, որոնք հավաքվում են մեր գոտկատեղում։ Ճարպը նաև բնական հորմոնալ միջավայր է, ամուր երակներ, երիտասարդ մաշկ, համարժեք աշխատունակություն և 40 տարեկանում քաղցկեղից մահանալու նվազագույն ռիսկ։ Ահա այսպիսի ընտրություն։
Տարբերակ № 3․ Սպիտակուցային դիետաներ
Ո՞րն է գաղափարը։ Սպիտակուցները վատ են մշակվում որպես ճարպային կուտակումներ, փոխարենը մեզ դարձնում են անհոգ կուշտ։ Միաժամանակ, դրանք շատ լավ կարողանում են արագացնել գործնականում ցանկացած մետաբոլիզմ, որը հնչում է որպես հավերժ երիտասարդության խոստում։
Ո՞րն է «թույլ տեղը»։ Ձեր սննդակարգում սպիտակուցների մշտապես գերակշռումը օրգանիզմը թունավորելու ուղիղ ճանապարհ է։ Սևեռուն կերպով սնվելով միայն հավով և կաթնաշոռով, պատրաստ եղեք բերանից անդուր հոտերի արձակմանը, շուրջօրյա փորկապության և լուրջ ջրազրկման։
Ավելին՝ խիստ սպիտակուցային սննդակարգն ունակ է նույնիսկ ամենակենսուրախ գեղեցկուհուն մեկ շաբաթում դարձնել իր թաքստոցից արտաքին աշխարհին նայող դեպրեսիվ վհուկի։ Դժվար թե այս կերպարը ձեր սրտով է․ այդպես չէ՞։

22.09.2015 О чем забыли нам рассказать знаменитые диетологи Аткинс, Монтиньяк, Дукан и Ко. В этом материале вкратце описаны ключевые недостатки популярных ныне диет. Возможно, эта информация поможет тебе в следующий раз критически отнестись к очередному предложению слегка поэкспериментировать над содержимым своей тарелки.
Для многих современных женщин диеты – это практически светский аналог религии. Непрекращающиеся обсуждения по типу: «А ты какой диеты придерживаешься?» или «Что запрещает твоя диета?» отчетливо смахивают на споры одержимых фанатиков с расширенными от эмоционального возбуждения глазами. Диета в таком случае перестает быть просто структурированной программой питания – она внезапно обретает статус важной составляющей мировоззрения худеющей.
Оправдано ли такое трепетное отношение к диетическим догмам? Ведь основной целью создания большинства «стратегий похудения» является ни что иное, как извлечение коммерческой выгоды из неистребимого женского стремления быть привлекательной. Так почему же мы по-прежнему позволяем монетизировать собственное здоровье? И когда, наконец, осознаем, что «худая» - не всегда значит «счастливая», «здоровая», «красивая»?
Категория № 1. Диеты, разрешающие есть в любых количествах, но ограниченный перечень продуктов
В чем уловка? Реально сложно переесть, потребляя однообразную, словно пейзаж спального района, пищу. В двадцатый раз за неделю рассыпая по кухне морковно-капустный салат, ты наверняка решишь, что лучше уж сегодня лечь спать голодной, чем опять грызть этот корм для декоративных кроликов. К тому же базовыми продуктами подобных диет редко выступают ванильные маффины или шоколадно-ореховые брауни. Жаль, конечно.
Где «слабое место»? Критическая несбалансированность рациона. Сложно придумать что-то более разрушительное для организма, чем монодиета, безжалостно лишающая нас целой армии незаменимых минералов-витаминов. Одолев пару недель такого питания, ты, может, и похудеешь/влезешь в новое платье/сходишь на свидание… Но здоровее не станешь точно.
Категория № 2. Традиционные низкокалорийные диеты
В чем уловка? Здесь все просто: урезаем калорийность меню-создаем энергодефицит - худеем.
Где слабое место? 90 % диет, призывающих есть с калькулятором на коленях, заметно сокращают количество жиров в рационе. Потому что жир – это калорийно. Точка.
Но жир – это не только лишние калории, по дефолту нагло оседающие на наших талиях. Жир – это еще и нормальный гормональный фон, крепкие сосуды, молодая кожа, адекватная трудоспособность и минимальный риск умереть от рака в смешных 40 лет. Такой вот выбор.
Категория № 3. Белковые диеты
В чем уловка? Белки плохо перерабатываются в жировые отложения, зато легко делают нас беззаботно-сытыми. А еще они способны лихо ускорить практически любой метаболизм, что вообще звучит как обещание вечной молодости.
Где «слабое место»? Безраздельное доминирование белков в твоем меню – верный способ отравить организм. Маниакально объедаясь одной лишь курицей с творогом, будь готова к канализационной вони изо рта, круглосуточным запорам и серьезному обезвоживанию.
Плюс – жесткая белковая диета способна за неделю превратить даже самую жизнерадостную фею в депрессивную ведьму, исподлобья поглядывающую на окружающий мир. Вряд ли тебя прельщает этот образ, не так ли?